settings icon
share icon
Klausimas

Kas yra politeizmas?

Atsakymas


Politeizmas yra įsitikinimas, kad yra daug dievų. „Poli“ graikų kalboje reiškia „daug“, ir „teizmas“ reiškia „Dievas“. Žmonijos istorijoje politeizmas tikriausiai yra dominuojantis teistinis požiūris. Žinomiausias politeizmo pavyzdys yra senovės graikų ir romėnų mitologija (Dzeusas, Apolas, Afroditė, Poseidonas ir t.t.). Aiškiausias modernus politeizmo pavyzdys yra induizmas, kuriame yra virš 300 milijonų dievų. Nors iš esmės induizmas yra panteistinis, jo pasekėjai tiki daugybe dievų. Įdomu, kad net politeistinėse religijose, dažniausiai yra vienas dievas, kuris valdo kitus dievus, pvz.: graikų/romėnų mitologijoje Dzeusas, induizme Brahma.

Kai kurie ginčijasi, kad Senajame Testamente Biblija moko politeizmą. Tiesa, keletas ištraukų mini „dievus“ daugiskaitoje (Išėjimo 20:3; Pakartoto Įstatymo 10:17; 13:2; Psalmių 82:6; Danieliaus 2:47). Senovės Izraelis pilnai suprato, kad yra tik vienas tikras Dievas, tačiau jie dažnai gyveno taip, lyg tuo netikėtų, pastoviai pasiduodami stabmeldystei ir svetimų dievų garbinimui. Tai ką mums daryti su ištraukomis, kurios kalba apie daugybę dievų? Svarbu pabrėžti, kad hebrajų žodis elohim buvo naudojamas kalbant apie vieną tikrą Dievą ir apie netikrus dievus/stabus. Jis funkcionuoja taip pat kaip lietuvių žodis „Dievas“.

Apibūdinant kažką kaip „dievą“, nereiškia, kad tu tiki, jog tai yra dieviška būtybė. Didžioji Senojo Testamento dalis, kalbanti apie dievus, kalba apie netikrus dievus, kurie skelbiasi esą dievai, bet iš tikrųjų nėra. Šis reiškinys yra apibendrintas 2 Karalių 19:18: „Jie sudegino jų dievus, nes jie nebuvo dievai, tik žmonių rankų darbas- medis ir akmuo- todėl jie sunaikino juos.“ Atkreipkite dėmesį į Psalmių 82:6-7: „Aš tariau: ‘Jūs esate dievai ir Aukščiausiojo sūnūs. Tačiau jūs mirsite kaip žmonės, krisite kaip bet kuris kunigaikštis.‘“

Biblija aiškiai prieštarauja politeizmui. Pakartoto Įstatymo 6:4 mums sako: “Klausyk, Izraeli! Viešpats, mūsų Dievas, yra vienintelis Dievas!” Psalmių 96:5 skelbia: „Visi tautų dievai yra stabai, bet Viešpats sukūrė dangus.“ Jokūbo 2:19 parašyta: „Tu tiki, kad yra vienas Dievas? Gerai darai. Ir demonai tiki ir dreba!” Yra tik vienas Dievas. Yra netikrų dievų, kurie apsimeta tikrais, tačiau yra tik vienas Dievas.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kas yra politeizmas?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries