settings icon
share icon
Klausimas

Kas yra panteizmas?

Atsakymas


Panteizmas yra požiūris, kad Dievas yra visame, ir kad viskas yra Dievas. Panteizmas yra panašus į politeizmą (tikėjimą daugybe dievų), tačiau eina dar toliau, mokydamas, kad viskas yra Dievas. Medis yra Dievas, akmuo yra Dievas, gyvūnas yra Dievas, dangus yra Dievas, saulė yra Dievas, tu esi Dievas ir t.t. Panteizmas yra daugybės kultų ir neteisingų religijų prielaida (pvz.: iki tam tikro laipsnio induizmo ir budizmo, įvairių vienybės ir suvienijimo kultų bei „motinos gamtos“ garbintojų).

Ar Biblija moko panteizmą? Ne. Daug žmonių sumaišo Dievo visur būvimą su panteizmu. Psalmių 139:7-8 skelbia: „Kur nuo Tavo dvasios aš pasislėpsiu, kur nuo Tavo veido pabėgsiu? Jei užkopčiau į dangų, Tu ten. Jei nusileisčiau į pragarą, Tu ten.“ Dievas yra visur. Visatoje nėra tokios vietos, kurioje nebūtų Dievo. Tačiau tai nėra tas pats, kas panteizmas. Dievas yra visur, tačiau Jis nėra viskas. Taip, Dievas „yra“ medyje ir žmogaus viduje, tačiau tai nepaverčia medžio ar žmogaus Dievu. Panteizmas nėra biblinis įsitikinimas.

Aiškiausias biblinis argumentas prieš panteizmą yra nesuskaičiuojami įsakymai negarbinti stabų. Biblija draudžia garbinti stabus, angelus, dangiškus objektus, gamtos elementus ir t.t. Jeigu panteizmas būtų tiesa, tuomet nebūtų neteisinga garbinti daiktą, nes tas daiktas būtų Dievas. Jeigu panteizmas būtų tiesa, tuomet būtų taip pat teisinga garbinti akmenį ar gyvūną, kaip Dievą- nematomą dvasinę būtybę. Nuolatinis stabmeldystės pasmerkimas Biblijoje yra įtikinamas argumentas prieš panteizmą.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kas yra panteizmas?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries