settings icon
share icon
Klausimas

Ką Biblijoje reiškia "jūs esate dievai" (Psalmių 82:6 ir Jono 10:34)?

Atsakymas


Pažvelkime į 82 psalmę; psalmę, kurią vėliau cituoja Jėzus Jono 10:34 eilutėje. Hebrajų žodis, kuris Psalmių 82:6 eilutėje yra išverstas kaip dievai, yra elohim. Dažniausiai jis reiškia vienintelį tikrą Dievą, bet jis taip pat turi kitų reikšmių. Psalmių 82:1 parašyta: „Dievas pakyla dievų susirinkime, dievams teismą daro." Iš kitų trijų eilučių pasidaro aišku, jog žodis „dievai" reiškia magistratus, teisėjus ir kitus žmones, kurie turi autoritetą ir valdžią. Žmogaus-magistrato vadinimas „dievu" rodo tris dalykus: 1) jis turi valdžią virš kitų žmonių 2) jo rankose esančios civilinės valdžios jėgos mes turėtume prisibijoti 3) jo valdžia ir autoritetas ateina iš Dievo, kuris 8 eilutėje pavaizduotas kaip visos žemės teisėjas.

Žodžio „dievai" naudojimas, kalbant apie žmones, yra labai retas, tačiau jis randamas dar vienoje vietoje Senajame Testamente. Pavyzdžiui, kai Dievas siuntė Mozę pas faraoną, Jis sakė: „Aš tave padariau dievu faraonui" (Išėjimo 7:1). Tai paprasčiausiai reiškia, kad Mozė, kaip Dievo pasiuntinys, kalbėjo Dievo žodžius ir taip atstovavo Dievą karaliui. Tas pats hebrajų kalbos žodis elohim išverstas į žodį „teisėjai" šiose eilutėse: Išėjimo 21:6 ir 22:8-9, 29.

Pagrindinė 82 psalmės mintis yra, kad žemiški teisėjai turi būti nešališki ir teisingi, nes vieną dieną net ir teisėjai turės atsistoti prieš Teisėją. 6 ir 7 eilutės perspėja žmonių magistratus, kad ir jie bus teisiami: „Aš tariau: 'Jūs esate dievai ir Aukščiausiojo sūnus. Tačiau jūs mirsite kaip žmonės, krisite kaip bet kuris kunigaikštis" Ši ištrauka sako, jog Dievas paskyrė žmonėms valdžios postus, kuriuose jie yra kaip dievai tarp žmonių. Jiems reikia prisiminti, kad, nors ir jie atstovauja Dievą šiame pasaulyje, jie taip pat yra mirtingi ir turės atsakyti prieš Dievą, kaip jie naudojo tą autoritetą.

Dabar pažvelkime, kaip Jėzus naudojo šią ištrauką. Jėzus ką tik pasiskelbė esąs Dievo Sūnus (Jono 10:25-30). Netikintis žydai atsakė apkaltindami Jėzų piktžodžiavimu, nes Jis save vadino Dievu (33eil.). Tuomet Jėzus pacitavo Psalmių 82:6 eilutę, primindamas žydams, jog Įsatymas vadina paprastus žmones- nors ir gerbtinus valdžioje- „dievais". Jėzaus pagrindinė mintis yra tokia: jūs mane kaltinate piktžodžiavimu, nes aš naudoju titulą „Dievo Sūnus", tačiau jūsų pačių Raštas tą patį terminą naudoja, kalbant bendrai paėmus apie magistratus. Jeigu tie, kurie turėjo Dievo jiems paskirtą postą, gali būti vadinami „dievais", argi Tas, kuris yra Dievo išrinktasis ir siųstasis neturi dar daugiau teisių taip vadintis (34-36eil.)?

Pradžios knygoje gyvatė Edeno sode melavo Ievai. Jos teiginys: „atsivers jūsų akys ir jūs tapsite kaip dievai" (Pradžios 3:5) buvo pusiau teisingas. Jų akys atsivėrtė (7eil.), tačiau jie netapo kaip Dievas. Jie prarado valdžią vietoje to, kad ją įgytų. Šėtonas apgavo Ievą dėl jos sugebėjimo tapti panašia į vieną tikrą Dievą, ir ji patikėjo jo melu. Jėzus apgynė savo teigimą, jog Jis yra Dievo Sūnus, bibliniu ir semantiniu pagrindu- kažkuria prasme įtakingi žmonės gali būti laikomi dievais; taigi Mesijas gali teisėtai naudoti tą išsireiškimą sau. Žmonės nėra „dievai" ar „maži dievai". Mes nesame Dievas. Dievas yra Dievas, ir mes, kurie žinome Kristų, esame Jo vaikai.

English



Grįžti į svetainę lietuvių kalba

Ką Biblijoje reiškia "jūs esate dievai" (Psalmių 82:6 ir Jono 10:34)?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries