settings icon
share icon
Klausimas

Kas yra filioque sakinys?

Atsakymas


Filioque sakinys sukeldavo ir vis dar sukelia ginčus bažnyčioje dėl Šventosios Dvasios. Klausimas yra: “Iš ko išėjo Šventoji Dvasia, iš Tėvo ar Tėvo ir Sūnaus?” Žodis filioque lotynų kalboje reiškia “ir sūnaus”. Ši frazė vadinama “filioque sakiniu”, nes Nikėjos tikėjimo išpažinime buvo pridėta frazė “ir sūnaus” , reiškianti, kad Šventoji Dvasia išėjo iš Tėvo “ir Sūnaus”. Tai sukėlė tiek daug ginčų, kad galiausiai Romos katalikų bažnyčia atsiskyrė nuo rytų ortodoksų bažnyčios 1054 metais. Šios dvi bažnyčios vis dar nesutaria dėl filioque sakinio.

Jono 14:26 parašyta: „o Guodėjas- Šventoji Dvasia, kurią mano vardu Tėvas atsiųs...“ Jono 15:26 parašyta: „Kai ateis Guodėjas, kurį jums atsiųsiu nuo Tėvo, - Tiesos Dvasia, kuri eina iš Tėvo,- Jis liudys apie mane.“ Taip pat žr. Jono 14:16 ir Filipiečiams 1:19. Atrodo, kad šios Rašto ištraukos moko, kad Šventąją Dvasią siuntė Tėvas ir Sūnus. Esminis dalykas filioque sakinyje yra troškimas apsaugoti Šventosios Dvasios dievybę. Biblijoje aiškiai mokoma, kad Šventoji Dvasia yra Dievas (Apaštalų darbų 5:3-4). Tie, kurie nepritaria filioque sakiniui, tiki, jog Šventoji Dvasia išėjo iš Tėvo, o Sūnus padarė, kad Šventoji Dvasia „tarnautų“ Tėvui ir Jam. Tie, kurie pritaria filioque sakiniui tiki, kad Šventoji Dvasia išėjo iš abiejų, Tėvo ir Sūnaus, ir kad tai nedaro įtakos Šventosios Dvasios buvimui Dievu, tokiu pačiu kaip Tėvas ir Sūnus.

Filioque sakinio ginčuose tikriausiai yra Dievo asmens aspektas, kurios mes niekada negalėsime pilnai suprasti. Dievas, neribota būtybė, yra nesuvokiamas mūsų ribotiems žmogiškiems protams. Šventoji Dvasia yra Dievas, Dievas Ją siuntė, kad „pakeistų“ Jėzų Kristų žemėje. Tikriausiai klausimas, ar Šventoji Dvasia buvo siųsta Tėvo ar Tėvo ir Sūnaus, negali būti tiksliai atsakytas, ir mums nebūtina turėti atsakymą. Filioque sakinys tikriausiai ir toliau kels ginčus.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kas yra filioque sakinys?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries