settings icon
share icon
Klausimas

Ką Biblija moko apie dinozaurus? Ar dinozaurai minimi Biblijoje?

Atsakymas


Dinozaurų tema yra dalis krikščioniškoje visuomenėje nuolat vykstančios diskusijos dėl Žemės amžiaus, teisingo Pradžios knygos ir mus supančių fizinių įrodymų interpretavimo. Tie, kurie tiki, kad Žemė yra labai sena, yra linkę sutikti su tuo, kad Biblijoje dinozaurai neminimi, nes, pagal šį požiūrį, dinozaurai išmirė milijonus metų prieš tai, kai pirmas žmogus vaikščiojo šioje žemėje. Taigi žmonės, užrašę Bibliją, negalėjo jų matyti.

Tie, kurie tiki, kad Žemės amžius daug jaunesnis, yra linkę manyti, kad Biblija mini dinozaurus, tik nenaudoja žodžio „dinozaurai“. Vietoje jo vartojamas hebrajų kalbos žodis tanniyn, kuris lietuviškoje Biblijoje išverstas kaip „jūrų pabaisa“, „gyvatė“ ar „drakonas“. Atrodo, kad tanniyn buvo panašus į milžinišką roplį. Šie padarai Senajame Testamente paminėti apie trisdešimt kartų ir sutinkami ir sausumoje, ir vandenyje.

Šalia tų minėtų gigantiškų roplių, Biblijoje taip pat aprašomi gyvūnai, kurie, kai kurių mokslininkų nuomone, galėjo būti dinozaurai. Begemotas, pavyzdžiui, aprašytas kaip pats stipriausias iš Dievo kūrinių – milžinas, kurio uodega kaip kedro medis (Jobo 40:15). Kai kurie mokslininkai bandė sutapatinti šį begemotą su drambliu ar hipopotamu. Tačiau jų oponentai pastebi, kad ir dramblio, ir hipopotamo uodega yra maža, ir jos niekaip negalima palyginti su kedro medžiu. Kita vertus, tokie dinozaurai kaip brachiozauras ir diplodokas turėjo milžiniškas uodegas, kurias lengva palyginti kedro medžiui.

Beveik kiekvienoje senovės civilizacijoje randami milžiniškų padarų, panašių į milžiniškus roplius, piešiniai. Piešiniai and uolų, rankdarbiai ir netgi mažos molinės figūrėlės, rastos Šiaurės Amerikoje, yra panašūs į šiuolaikinius dinozaurų atvaizdus. Piešiniai ant uolų, rasti Pietų Amerikoje, vaizduoja žmones, jojančius raitus ant gyvūnų, panašių į diplodokus, ir, kas stebėtina, šie gyvūnų atvaizdai labai primena triceratopsų, pterodaktilių ir tiranozaurų atvaizdus. Romėnų mozaika, moliniai majų indai ir Babilono miesto sienos liudija žmonių, gyvenusių įvairiose kultūrose ir vietovėse, nulatinį domėjimąsi šiais gyvūnais. Rimti pasakojimai, tokie kaip Marko Polo Il Milione yra susimaišę su fantastiškomis istorijomis apie lobius kaupiančius žvėris. Be gausių antropologinių ir istorinių įrodymų, kad žmonės ir dinozaurai egzistavo kartu, taip pat yra ir kiti, fiziniai įrodymai, – tokie kaip suakmenėję žmonių ir dinozaurų pėdsakų atspaudai, rasti įvairiose vietose Šiaurės Amerikoje ir Centrinėje Vakarų Azijoje.

Taigi ar dinozaurai minimi Biblijoje? Į šį klausimą toli gražu dar neatsakyta. Viskas priklauso nuo esamų įrodymų interpretacijos ir nuo požiūrio į mus supantį pasaulį. Jeigu Biblija yra interpretuojama tiesiogiai, tuomet „jaunos žemės“ teorija pasitvirtina ir galima sutinkti, kad dinozaurai ir žmonės egzistavo vienu metu. Jeigu žmonės ir dinozaurai kartu egzistavo, kas atsitiko dinozaurams? Nors Biblija neduoda aiškaus atsakymo, tikriausiai dinozaurai išmirė po tvano dėl stipriai pasikeitusių gyvenimo sąlygų ir dėl to, kad juos negailestingai naikino žmonės.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Ką Biblija moko apie dinozaurus? Ar dinozaurai minimi Biblijoje?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries