settings icon
share icon
Klausimas

Kas yra atviras teizmas?

Atsakymas


„Atviras teizmas“, taip pat žinomas kaip „atvirumo teologija“ ir „Dievo atvirumas“, yra bandymas paaiškinti Dievo išankstinį žinojimą apie žmogaus laisvą valią. Atviro teizmo argumentas iš esmės yra toks: žmonės yra visiškai laisvi; jeigu Dievas absoliučiai žinotų ateitį, žmonės negalėtų būti laisvi. Taigi Dievas nežino absoliučiai visko apie ateitį. Pagal atvirą teizmą, ateitis yra nežinoma. Taigi Dievas žino viską, ką įmanoma žinoti, bet Jis nežino ateities.

Atviras teizmas savo įsitikinimus remia Šventojo Rašto ištraukomis, kurios kalba apie Dievo „persigalvojimą“ arba „būvimą nustebusiu“ ar tomis ištraukomis, kuriose „atrodo, kad Dievas įgauna naujų žinių“ (Pradžios 6:6; 22:12; Išėjimo 32:14; Jonos 3:10). Šios Rašto ištraukos turėtų būti suprantamos kitų Šventojo Rašto ištraukų, kurios kalba apie tai, kad Dievas žino ateitį, šviesoje, ir mes turėtume suprasti, jog Dievas save apibūdina mums suprantamu būdu. Dievas žino, kokie bus mūsų veiksmai ir sprendimai, tačiau „Jis persigalvoja“ apie savo veiksmus, priklausomai nuo mūsų veiksmų. Tai, kad Dievas yra nusivylęs žmonijos nedorumu, nereiškia, kad Jis nežinojo, jog taip bus.

Psalmių 139:4,16 prieštarauja atviram teizmui: „Dar mano liežuvis nepratarė žodžio, o Tu, Viešpatie, jau viską žinai <...> Tavo knygoje buvo viskas surašyta: dienos, kurias man skyrei, kai dar nė vienos jų nebuvo.“ Kaip Dievas galėtų Senajame Testamente numatyti painias detales apie Jėzų Kristų, jeigu Jis nežino ateities? Kaip Dievas galėtų mums garantuoti amžiną gyvenimą, jeigu Jis nežino, kas atsitiks ateityje?

Galiausiai, atviram teizmui nepavyksta paaiškinti tai, kas yra nepaaiškinama- santykio tarp Dievo žinojimo ir žmonijos laisvos valios. Kaip ekstremalios kalvinizmos formos klysta, padarydamos žmogų iš anksto užprogramuotu robotu, taip atviras teizmas klysta, atmesdamas Dievo visažiniškumą ir suverenumą. Mes privalome Dievą suprasti tikėjimu, nes „be tikėjimo neįmanoma patikti Dievui“ (Hebrajams 11:6a). Atviras teizmas nėra paremtas Šventuoju Raštu. Tai tiesiog yra riboto žmogaus bandymas suprasti beribį Dievą. Kristaus pasekėjai turėtų atmesti atvirą teizmą. Nors atviras teizmas paaiškina santykį tarp Dievo išankstinio žinojimo ir žmogaus laisvos valios, tačiau šis paaiškinimas nėra biblinis.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kas yra atviras teizmas?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries