settings icon
share icon
Klausimas

Kas yra arianizmas?

Atsakymas


Arianizmo pavadinimas yra kilęs iš ketvirtame amžiuje gyvenusio mokytojo Arijaus. Viena iš anksčiausių ir tikriausiai svarbiausių diskusijų tarp ankstyvųjų krikščionių buvo apie Kristaus dievybę. Ar Jėzus tikrai buvo Dievas kūne, o gal Jėzus buvo sukurtas? Ar Jėzus buvo Dievas ar tik panašus į Dievą? Arijus tikėjo, kad Dievas sukūrė Jėzų primiau už visą kūriniją, ir kad Jėzus buvo visos kūrinijos šlovės karūna. Arianizmo pasekėjai tiki, kad Jėzus buvo sukurtas ir turėjo dieviškų savybių, tačiau Jis pats nebuvo dieviškas.

Arianizmo pasekėjai neteisingai supranta užuominas apie Jėzaus nuovargį (Jono 4:6) ir nežinojimą tikslios savo sugrįžimo datos (Mato 24:36). Taip, sunku suprasti, kaip Dievas gali būti pavargęs ir/arba nežinoti kažko, tačiau Jėzaus pažeminimas iki kūrinio nėra atsakymas. Jėzus buvo pilnai Dievas, bet Jis taip pat buvo pilnai žmogus. Jėzus netapo žmogumi iki tol, kol įsikūnijo. Taigi Jėzaus žmogiški ribotumai neturi jokios įtakos Jo dieviškai prigimčiai ir amžinumui.

Antra svarbi klaida arianizmo pasekėjų mąstyme yra žodžio „pirmagimis“ reikšmės supratime (Romiečiams 8:29; Kolosiečiams 1:15-20). Arianizmo pasekėjai šiose eilutėse žodį „pirmagimis“ supranta, kaip faktą, kad Jėzus buvo „gimęs“ arba „sukurtas“ pirmiau už visą kūriniją. Tačiau taip nėra. Pats Jėzus skelbė savo nepriklausomą egzistavimą ir amžinumą (Jono 5:58; 10:30). Jono 1:1-2 parašyta, kad Jėzus „pradžioje buvo pas Dievą“. Biblijos laikais šeimos pirmagimis užėmė labai garbingą poziciją (Pradžios 49:3; Išėjimo 11:5; 34:19; Skaičių 3:40; Psalmių 89:27; Jeremijo 31:9). Šia prasme Jėzus yra Dievo pirmagimis. Jėzus yra išskirtinis Dievo šeimos narys. Jėzus yra Pateptasis, „Nuostabusis, Patarėjas, Galingasis Dievas, Amžinasis Tėvas, Ramybės Kunigaikštis“ (Izaijo 9:6).

Po beveik visą amžių įvairiose ankstyvosios bažnyčios tarybose trukusių diskusijų, Bažnyčia oficialiai pripažino arianizmą kaip klaidingą doktriną. Nuo to laiko arianizmas niekada nebebuvo laikomas teisinga krikščioniško tikėjimo doktrina. Tačiau arianizmas neišnyko. Amžių bėgyje arianizmas gyvavo įvairiose formose. Jehovos liudytojai ir Mormonai laikosi labai panašios į arianizmą pozicijos apie Kristaus prigimtį. Kaip ir ankstyvoji bažnyčia, mes turime pasmerkti bet kokias atakas prieš mūsų Viešpaties ir Gelbėtojo, Jėzaus Kristaus dievybę.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kas yra arianizmas?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries