settings icon
share icon
Klausimas

Kodėl Jėzaus genealogijos Luko ir Mato Evangelijose taip skiriasi?

Atsakymas


Jėzaus genealogija yra pateikiama dviejose Rašto vietose: Mato 1 ir Luko 3:23-38. Mato genealogija atseka Jėzų nuo Abraomo. Lukas savo Evangelijoje atseka Jėzų nuo Adomo. Tačiau yra priežaščių tikėti, jog Matas ir Lukas seka skirtingas genealogijas. Pavyzdžiui, Matas Juozapo tėvu laiko Jokūbą (Mato 1:16), tuo tarpu Lukas rašo, jog Juozapo tėvas buvo Kelis (Luko 3:23). Matas atseka ligina per Dovydo sūnų Saliamoną (Mato 1:6), o Lukas per Dovydo sūnų Nataną (Luko 3:31). Vieninteliai vardai, kurie sutampa tarp Dovydo ir Jėzaus, yra Salatielis ir Zorobabelis (Mato 1:12; Luko 3:27).

Kai kurie rodydami šias klaidas, teigia, jog Biblijoje yra klaidų. Tačiau žydai skrupulingai saugojo įrašus, ypač genealogijų. Būtų neįtikėtina, kad Matas ir Lukas surašytų dvi visiškai skirtingas tos pačios linijos genealogijas. Vėlgi, nuo Dovydo iki Jėzaus genealogijos yra visiškai skirtingos. Netgi Salatielis ir Zorobabelis tikriausiai yra kiti žmonės su tais pačiais vardais. Pasak Mato Salatielio tėvas yra Jechonijas, o Lukas rašė, kad Salatielio tėvas yra Neris. Nebūtų nieko keisto, jeigu vyras vardu Salatielis pavadintų savo sūnų Zorobabeliu dėl kitų svarbių asmenų, turėjusių tą vardą (žr. Ezros ir Nehemijo knygas).

Vieną iš paaškinimų pateikė bažnyčios istorikas Eusebijus- Matas atsekė pirminę, arba biologinę, liniją, o Lukas atsižvelgė į hebrajų santuokos papročius, kuriuose mirusio brolis turėjo vesti našlę. Jeigu vyras mirdavo neturėdamas sūnaus, pagal tradiciją to vyro brolis turėjo vesti našlę ir susilaukti sūnaus, kuris išsaugotų mirusio vyro vardą. Pagal Eusebijaus teoriją, Melchis (Luko 3:24) ir Matanas (Mato 1:15) buvo susituokę su ta pačia moterimi (vardu Estera) skirtingu metu. Tuomet Helis (Luko 3:23) ir Jokūbas (Mato 1:15) būtų pusiau broliai. Helis mirė neturėdamas sūnaus, taigi jo pusiau brolis Jokūbas vedė Helio našlę, kuri pagimdė Juozapą. Toks paaiškinimas padarytų Juozapą legalų Helio sūnų ir biologinį Jokūbo sūnų. Taigi Matas ir Lukas užrašė tą pačią genealogiją (Juozapo), bet Lukas sekė legalią liniją, o Matas biologinę.

Konservatyviausi krikščionys šiandien laikosi požiūrio, kad Lukas užrašė Marijos genealogiją, o Matas užrašė Juozapo. Matas seka Juozapo (legalaus Jėzaus tėvo) liniją per Dovydo sūnų Saliamoną, o Lukas seka Marijos (Jėzaus kraujo giminaitės) liniją per Dovydo sūnų Nataną. Kadangi graikai neturi žodžio „žentas“, Juozapas buvo pavadintas Helio sūnumi dėl jo santuokos su Marija, Helio dukra. Per abi Marijos ir Juozapo linijas Jėzus yra Dovydo palikuonis, ir tai Jį padaro tinkamu būti Mesiju. Genealogijos sekimas per motinos pusę yra neįprastas, tačiau toks pats neįprastas buvo ir gimimas iš mergelės. Lukas paaiškina, kad Jėzus buvo Juozapo sūnus, „Jis buvo laikomas sūnumi Juozapo“ (Luko 3:23).

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kodėl Jėzaus genealogijos Luko ir Mato Evangelijose taip skiriasi?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries