settings icon
share icon
Klausimas

Ar Dievas / Biblija yra šovinistiški?

Atsakymas


Šovinizmas tai vyrų dominavimas prieš moteris. Biblijoje yra daug užuominų apie moteris, kurios mūsų moderniam mąstymui skamba kaip moterų diskriminacija. Mums reikia prisiminti, jog kai Biblija apibūdina veiksmą, tai nebūtinai reiškia, jog Biblija tam pritaria. Biblijoje aprašyti vyrai, kurie elgiasi su moterimis beveik kaip su daiktais, bet tai nereiškia, kad Dievas pritaria tokiam elgesiui. Biblija labiau susitelkus ties mūsų sielų, o ne visuomenių keitimo. Dievas žino, jog pakeista širdis pakeis ir elgesį.

Senojo Testamento laikais beveik kiekviena kultūra turėjo patriarchinę struktūrą. To istorinio laikotarpio būsena yra labai aiški- ne tik Šventajame Rašte, bet ir taisyklėse, kurios valdė daugumą visuomenių. Pagal modernią vertybių sistemą ir pasaulietišką žmogaus požiūrį ta būsena vadinama „šovinizmu“. Dievas nustatė tvarką visuomenėje, o ne žmogus, ir Jis įtvirtino autoriteto principus. Tačiau, kaip ir visa kita, puolęs žmogus sugadino ir tą tvarką. To rezultatas yra nevienoda vyro ir moters vertė istorijos bėgyje. Išskyrimas ir diskriminacija, kuriuos mes patiriame šiandieniniame pasaulyje, nėra nieko naujo. Tai žmogaus nuopolio ir nuodėmės pasekmė. Taigi mes būsime teisūs teigdami, jog pats terminas ir „šovinizmo“ praktika yra nuodėmės rezultatas. Progresyvus Biblijos apreiškimas veda link šovinizmo ir netgi visų nuodėmingų žmonijos veiklų išgydymo.

Tam, kad išlaikytume dvasinį balansą tarp Dievo nustatyto autoriteto pozicijos, mums reikia žvelgti į Šventąjį Raštą. Naujasis Testamentas yra Senojo Testamento išpildymas ir jame mes randame principus, kurie mums paaiškina teisingus autoriteto principus ir vaistą nuodėmei, visos žmonijos ligai, kurios dalimi yra ir lyčių diskriminacija.

Kristaus kryžiuje randame išlyginimą. Jono 3:16 parašyta: „kiekvienas, kuris Jį tiki“ ir tai yra visus įskaitantis teiginys, kuris nei vieno nepalieka neįtraukto dėl vietos visuomenėje, protinių sugebėjimų ar lyties. Galatams laiške taip pat yra ištrauka, kurioje kalbama apie lygias galimybes gauti išgelbėjimą: „Juk jūs visi esate Dievo sūnūs per tikėjimą Jėzumi Kristumi. Ir visi, kurie esate pakrikštyti Kristuje, apsivilkote Kristumi. Nebėra nei žydo, nei graiko; nebėra nei vergo, nei laisvojo; nebėra nei vyro, nei moters: visi esate viena Kristuje“ (Galatams 3:26-28). Nėra jokios lyčių nelygybės prie kryžiaus.

Biblija nėra šovinistiška dėl to, kad ji tiksliai perteikia nuodėmės rezultatą vyrų ir moterų gyvenimuose. Biblijoje aprašytos visokios nuodėmės: vergystė ir baudžiava, bei didžiausių herojų žlugimai. Tačiau Biblija taip pat mums duoda atsakymą/vaistą tos nuodėmės prieš Dievą ir Jo įkurtą tvarką išgydymui- teisingus santykius su Dievu. Senasis Testamentas laukė aukščiausios aukos, ir kiekvieną kartą, kai buvo aukojama už nuodėmes, buvo mokoma, kad žmonėms reikia sutaikymo su Dievu. Naujajame Testamente „Avinėlis, kuris naikina pasaulio nuodėmes“ gimė, mirė, buvo palaidotas ir prisikėlė, tuomet Jis pakilo į dangų ir ten tarpininkauja už mus. Per tikėjimą Juo išgydymas nuodėmei randamas, įskaitant ir įšgydymą nuo šovinizmo.

Kaltinimas, jog Biblija yra šovinistiška, yra dėl Šventųjų Raštų išmanymo trūkumo. Kai visokio amžiaus vyrai ir moterys laikosi Dievo skirtų pozicijų ir gyvena pagal „Taip sako Viešpats“, tuomet egzistuoja nuostabus balansas tarp lyčių. Tas balansas yra tai su kuo Dievas pradėjo, Jis su tuo ir užbaigs. Pernelyg didelis dėmesys skiriamas įvairiems nuodėmės padariniams, o ne nuodėmės šakniai. Tik per asmeninį susitaikymą su Dievu per Viešpatį Jėzų Kristų mes randame lygybę. „Ir jūs pažinsite tiesą, ir tiesa padarys jus laisvus“ (Jono 8:32).

Taip pat labai svarbu suprasti, jog tai, kad Biblija paskiria skirtingas pareigas vyrams ir moterims, dar nereiškia, jog Biblija yra šovinistiška. Biblijoje aiškiai parašyta, jog Dievas tikisi, kad vyrai bus vadovai bažnyčioje ir namuose. Ar tai sumenkina moteris? Visiškai ne. Ar tai reiškia, kad moterys yra mažiau protingos, mažiau sugebančios ar mažesnės Dievo akyse? Visiškai ne! Tai reiškia, jog mūsų nuodėmės sugadintame pasaulyje turi būti struktūra ir autoritetas. Dievas nustatė tas autoriteto pareigas mūsų gėriui. Šovinizmas yra piktnaudžiavimas tomis pareigomis, o ne tų pareigų egzizstavimas.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Ar Dievas / Biblija yra šovinistiški?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries