settings icon
share icon
Otázka

Proč je Bůh žárlivý Bůh?

Odpověď


Je důležité pochopit jak je používáno slovo “žárlivý”. V Exodu 20:5 má jiný význam než při popisu hříchu žárlivosti (Galatským 5:20). (Pozn. překl: V angl. originále textu – ne v Bibli King James - je použito slovo jealous, které překládá jako žárlivost i jako závist.) Když používáme slovo “žárlivý”, máme tím na mysli že závidíme někomu něco, co má a my ne. Člověk může být žárlit, nebo někomu něco závidět třeba auto nebo dům (majetek). Anebo člověk může být žárlivý anebo závistlivý pro nejakou schopnost nebo zručnost (například být atlet). Jiný příklad je závidět někomu krásu.

V Exodu 20:5 to nejde o závist že by někdo měl a Bůh to chtěl nebo potřeboval. Exodus 20:4-5 praví „Neučiníš sobě rytiny, ani jakého podobenství těch věcí, kteréž jsou na nebi svrchu, ani těch, kteréž na zemi dole, ani těch, kteréž u vodách pod zemí. Nebudeš se jim klaněti, ani jich ctíti. Nebo já jsem Hospodin Bůh tvůj, Bůh silný, horlivý, …“ Všiměte si, že Bůh je žárlivý (Bible Kralická: „horlivý“ –pozn.př.) když někdo dá někomu něco, co patří ve skutečnosti Jemu.

V těchto verších Bůh mluví o lidech dělajících bůžky a klanějících se jim a vzdávajících jim slávu vmísto aby vzdávali Bohu chválu která patří jedině Jemu jedinému. Bohu patří chvála a služba Jemu. Je hřích (jako Bůh zdůrazňuje v tomhle příkazu) chválit nebo sloužit někomu jinému než Bohu. Je hřích, když chceme nebo jsme závistliví, nebo žárlíme chtějíc někoho věc, kterou nemáme. Slovo “žárlivost” ve spojitosti s Bohem má jiný význam. On žárlí na to, co mu patří; chvála a bohoslužba patří Jemu jedinému a má se dávat jen Jemu.

Možná příklad nám pomůže porozumět rozdíl. Jestli manžel vidí jiného muže flirtovat s jeho ženou, má právo být žárlivý, protože jedině on má právo flirtovat s jeho ženou. Tento typ žárlivosti není hřích. Dokonce je to úplně namístě. Být žárlivý kvůli něčemu o čem Bůh řekl že ti patří, je dobré a je na místě. Žárlivost je hřích když jde o touhu po něčem, co tomu žárlivému člověku nepatří. Chvála a čest patří Bohu samému, protože jedině On si to zaslouží. Proto je Bůh spravedlivě žárlivý když chválíme nebo dáváme čest modle. Toto je přěsně žárlivost, kterou popisuje apostol Pavel v 2 Korinťanům 11:2, „Žárlím na vás Boží žárlivostí, neboť jsem vás zasnoubil jednomu muži, abych vás jako neposkvrněnou pannu představil Kristu.“

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Proč je Bůh žárlivý Bůh?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries