settings icon
share icon
Otázka

Jaký je rozdíl mezi univerzální církví a lokální církví?

Odpověď


Abychom pochopili rozdíl mezi lokální církví a univerzální církví, musíme si oba pojmy zadefinovat. Lokální církev je skupina věřících v Ježíše Krista, kteří se scházejí pravidelně na nějakém konkrétním místě. Univerzální církev tvoří všichni, kdo věří v Ježíše Krista po celém světě. Termín církev pochází nejméně z dvou slov. Jedno ze slov má co dělat se společnou schůzí nebo se “shromážděním” (1 Tessalonicenským 2:14; 2 Tessalonicenským 1:1). Toto slovo se týká Božího díla – spásy a posvěcování věřících jako “vyvolených”. Když se slovo církev nachází v anglické Bibli, je použito toto slovo. Druhé slovo má co dělat s vlastnictvím a doslovně znamená “patřící Bohu.” Toto je to slovo, z kterého vzniklo nynější slovo “církev”. Toto řecké slovo je použito v Novém Zákoně jenom dvakrát a nikdy není použito aby přímo označilo církev (1 Korintským 11:20; Zjevení 1:10).

Lokální církev je obvykle definovaná jako místní shromáždění všech kteří vyznávají víru a poslušnost Kristu. Nejčastěji je řecké slovo ekklesia použito v souvislosti s místním shromážděním (1 Tessalonicenským 1:1; 1 Korintským 4:17; 2 Korintským 11:8). Není nutně v jedné oblasti jenom jedna lokální církev. Ve větších městech je více církví.

Univerzální církev je pojmenování církve po celém světě. V tomhle případě pojem církev není ani tak o shromáždění jako o těch, kteří to shromáždění tvoří. Církev je církví I když neprovozuje oficiální shromáždění. Ve Skutcích kapitole 8 a 3. verši je vidět, že církev je církví I tehdy, kdy jsou její lidé doma. Při zkoumání textu ve Skutcích 9:31 si může člověk všimnout že King James (překlad Bible, pozn. př.) vykresluje slovo církev jako jednu církev, která označuje univerzální církev, ne jenom lokální církve. Někteří se mohou pokusit popsat univerzální církev jako neviditelnou církev. Pozor, nedělejte to. Univerzální církev není nikdy opsaná v písmu jako neviditelná a s jistotou to není míněno tak, že je neviditelná. Tady je víc veršů které mluví o univerzální církvi: (1 Korintským 12:28; 15:9; Matouš 16:18; Efezským 1:22-23; Kolossenským 1:18).

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Jaký je rozdíl mezi univerzální církví a lokální církví?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries