settings icon
share icon
Otázka

Proč Bůh dopouští přírodní katastrofy jako zemětřesení, hurikány nebo tsunami?

Odpověď


Proč Bůh dopouští zemětřesení, tornado, hurikány, tajfuny, cyklóny, zosuvy půdy nebo jiné přírodní katastrofy? Nedávná tsunami tragedie v Azii v roce 2004, hurikán Katrina v r. 2005 v jihovýchodních Sojených Státech a cyklón v r. 2008 v Myanmaru v mnohých lidech zpochybnili Boží dobrotu. Je to zarmucující když přírodní katastrofy jsou často označovány jako “Boží akce” zatímco za roky, dekády nebo dokonce staletí mírumilovného počasí nikdo nedává Bohu čest. Bůh stvořil celý vesmír a zákony přírody (Genesis 1:1). Většina přírodních katastrof je výsledek těchto zákonů. Hurikány, tajfuny a tornáda jsou výsledkem různých střetů těchto zákonů. Zemětřesení jsou výsledkem klouzání zemských platforem. Tsunami je výsledkem morských zemětřesení.

Bible říká že Ježíš Kristus celou přírodu pohromadě (Kološanům 1:16-17). Mohl by nás Bůh zbavit přírodních katastrof? Samozřejmě! Zasahuje někdy Bůh do počasí? Ano, jak to vidíme v Deuteronomiu 11:17 a v Jakobovi 5:17. Numeri 16:30-34 nám ukazuje že Bůh někdy zapříčiňuje přírodní katastrofy jako soud hříchu. Kniha Zjevení opisuje mnoho případů, které by mohli být popsané jako přírodní katastrofy (Zjevení, kapitoly 6, 8 a 16). Je každá přírodní katastrofa Boží trest? Jistě ne!

V mnoha případech, jako Bůh nechá zlé lidi páchat zlé činy, Bůh také dovouje zemi odrazit (jako v zrcadle) následky hříchu od stvoření. Římanům 8:19-21 nám praví: “Nebo stvoření pečlivě jako vyhlídaje, očekává zjevení synů Božích. Marnosti zajisté poddáno jest stvoření, nechtě, ale pro toho, kterýž je poddal, V naději, že i to stvoření vysvobozeno bude od služby porušení v svobodu slávy synů Božích”. Pád lidstva do hříchu měl vliv na všechno, včetně zemi kterou obýváme. Všechno stvoření je předmětem “frustrace” a “hniloby”. Hřích je základní příčina přírodních katastrof přesně jako při smrti, chorobě a strádání.

Můžeme pochopit, proč se objevují přírodní katastrofy. No nemůžeme pochopit, proč Bůh dopouští aby se objevili. Proč Bůh dovolil tsunami, aby zabila nad 225.000 lidí v Asii? Proč nechal hurikánu Katrina zničit domy tísíců lidí? Pro jednu věc: takové udalosti otřesou naši sebejistotu a přinutí nás mislet o věčnost. Kostely jsou obvykle po přírodních pohromách plné – protože si lidé uvědomí jak křehké jsou ve skutečnosti jejich životy, a jak může být vzat život v jednom v okamžiku. Co my víme je toto: Bůh je dobrý? Mnoho úžasných zázraků se zjevilo v průběhu přírodních katastrof, které zabránily větším ztrátám na životech. Přírodní katastrofy zapříčinili aby se miliony lidí přehodnotilo svoje životní priority. Pomoci - stovky miliónů dolarů - jsou poslané trpícím lidem. Křesťanské sloužení má možnost pomoct, posloužit, poradit, pomodlit se a vest lidi k spásné víře v Krista! Bůh může, a dělá; přináší velké dobré ze strašných tragedií (Římanům 8:28).

EnglishNávrat na českou Domovskou stránku

Proč Bůh dopouští přírodní katastrofy jako zemětřesení, hurikány nebo tsunami?
Sdílej tuto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries