settings icon
share icon
Soru

Biz öldükten sonra melek mi oluruz?

Yanıt


Melekler Tanrı tarafından yaratılmış olan varlıklardır (Koloseliler 1:15-17) ve insanlardan tamamen farklıdırlar. Melekler Tanrı’nın, O’nun planını yerine getiren ve Mesih’in izleyicilerine hizmet eden özel temsilcileridir (İbraniler 1:13-14). Meleklerin daha önce insan ya da başka bir şey oldukları konusunda herhangi bir bilgi yoktur; melekler melek olarak yaratılmışlardır. Meleklerin, Mesih’in insanlığa sağlamak için geldiği kurtuluşa ihtiyaçları yoktur ve onu tadamazlar. Birinci Petrus 1:12 onların Müjde’ye bakma isteklerini tanımlar, ancak Müjde onların yaşaması için değildir. Daha önce insan olsalardı, kurtuluşu yaşamış oldukları için kurtuluş kavramı onlar için gizemli bir şey olmazdı. Evet, bir günahlı Mesih’e iman ettiğinde sevinirler (Luka 15:10), ama Mesih’te kurtuluş onlar için değildir.

Mesih’e iman eden kişinin bedeni sonunda ölecektir. O zaman ne olacaktır? İnanlının ruhu Mesih’le birlikte olmaya gidecektir (2 Korintliler 5:8). İnanlı bir melek haline gelmez. Hem İlyas, hem de Musa’nın İsa’nın Görünümünün Değiştiği Dağ’da tanınabilir halde olmaları ilginçtir. Meleklere dönüşmemişlerdi, yüceltilmiş oldukları halde kendileri olarak görünmüşlerdi ve Petrus, Yakup ve Yuhanna onları tanımıştı.

Pavlus, 1 Selanikliler 4:13-18’de bize Mesih’teki inanlıların İsa’da uyumakta olduklarını, yani bedenlerinin ölü ama ruhlarının diri olduğunu söyler. Bu metin, Mesih geri döndüğü zaman, Kendisi’nde uyuyanları Kendisi’yle birlikte geri getireceğini, sonra bu kişilerin bedenlerinin Mesih’in Kendisiyle birlikte getirdiği ruhlarıyla birleşmek üzere diriltilip Mesih’in diriltilmiş bedeni gibi yenileneceklerini söyler. Mesih geri döndüğü zaman, o sırada hayatta olan O’na iman eden herkesin bedeni Mesih’inki gibi olmak üzere değişecektir ve artık günahlı doğaları olmayacak ve ruhları tamamen yenilenecektir.

Mesih’e iman eden herkes birbirini tanıyacak ve sonsuza dek Rab’le birlikte yaşayacaktır. Bizler sonsuzluk boyunca, melekler olarak değil, meleklerle birlikte O’na hizmet edeceğiz. İsa Mesih’e iman edenler için sağladığı diri umuttan ötürü Rab’be şükürler olsun.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Biz öldükten sonra melek mi oluruz?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries