settings icon
share icon

2. Yuhanna Kitabı

Yazar: 2. Yuhanna Kitabı, yazarının ismini açıkça bildirmez. Kilisenin ilk günlerinden itibaren geleneksel olarak yazarının elçi Yuhanna olduğuna inanılır. Yıllar içinde, Mesih'in adı Yuhanna olan başka bir öğrencisinin bu mektubu yazmış olabileceği konusunda çeşitli varsayımlar ortaya çıkmıştır. Ancak tüm kanıtlar yazarın, Yuhanna'nın Müjdesi'ni de yazan İsa'nın sevgili öğrencisi Yuhanna olduğuna işaret etmektedir.

Yazılış Tarihi: 2. Yuhanna Kitabı, muhtemelen Yuhanna'nın diğer mektupları olan 1. ve 3. Yuhanna ile yaklaşık olarak aynı zamanda, yani İ.S. 85-95 sıralarında yazılmıştır.

Yazılma Amacı: 2. Yuhanna Kitabı, Yuhanna'nın mektubunu okuyanların Tanrı'ya ve Oğlu İsa'ya olan sevgilerini, birbirlerini sevme buyruğuna itaat ederek göstermeleri ve yaşamlarını Kutsal Yazılar'a itaat içinde yaşamaları için acil bir yalvarıştır. 2. Yuhanna Kitabı ayrıca, Mesih'in gerçekten de bedende dirilmediğini söyleyen sahtekârlar konusunda uyanık olmamız gerektiği hakkında da kuvvetli bir uyarıdır.

Anahtar Ayetler: 2. Yuhanna 6: "Sevgi Tanrı'nın buyruklarına uygun yaşamamız demektir. Başlangıçtan beri işittiğiniz gibi, O'nun buyruğu sevgi yolunda yürümenizdir."

2. Yuhanna 8 -9: "Başardıklarınızı yitirmemek ve ödülünüzü eksiksiz almak için kendinize dikkat edin. Haddini aşıp Mesih'in öğretisine bağlı kalmayan hiç kimsede Tanrı yoktur. Bu öğretiye bağlı kalanda ise hem Baba, hem de Oğul vardır."

Kısa Özet: 2. Yuhanna Kitabı, "sevdiğim hanımefendiye ve çocuklarına" hitaben yazılmıştır. Bu hanımefendi, ya kilisede önemli bir konumu olan bir kadın ya da yerel kilise ve cemaatinden söz eden bir şifre olabilir. Hristiyanlar'a zulüm edilen o zamanlarda, sık sık böyle şifreli selamlar kullanılırdı.

2. Yuhanna, ağırlıklı olarak, Mesih hakkındaki doğru doktrini öğretmeyen ve İsa'nın bedenen değil, sadece ruhsal olarak dirildiğini savunan sahtekârlar hakkında acil bir uyarıdır. Yuhanna, gerçek inanlıların bu sahte öğretmenlerin bilincinde olmaları ve onlarla hiçbir alakalarının olmamasını istiyordu.

Bağlantılar: Yuhanna sevgiyi bir duygu olarak değil, Tanrı'nın buyruklarına itaat olarak tanımlar. İsa buyrukların, özellikle de, "ilk ve en büyük buyruk" olan Tanrı için sevginin (Yasa'nın Tekrarı 6:5) ve ikinci olan birbirimize karşı sevginin önemini tekrarlamıştır (Matta 22:37-40; Levililer 19:18). İsa, Tanrı'nın Eski Antlaşma yasasını yok etmek yerine, onun yerine gelmesinin yolunu Kendinde sağlayarak onu yerine getirmeye geldi.

Pratik Uygulama: "Hristiyan" olduğunu iddia eden gördüğümüz, duyduğumuz ve okuduğumuz her şeyin doğruluğunu Kutsal Yazılar'la kontrol etmemiz çok önemlidir. Bunu yeterince kuvvetle vurgulayamayız çünkü İblis'in en büyük silahlarından biri aldatmacadır. Kutsal Kitap temelli görünen ancak dikkatle incelenirse Tanrı Sözü'nden ayrılmış olan, yeni ve heyecan verici bir doktrin ile kandırılmak çok kolaydır. Olup bitenler Kutsal Yazılar'a tamamen uymuyorsa, o zaman sahtedir ve Tanrı'nın Ruhu'ndan değildir ve onunla hiçbir ilgimiz olmamalıdır.

EnglishYeni Antlaşma İncelemesiTürkçe anasayfaya dön

2. Yuhanna Kitabı
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries