settings icon
share icon

2. Timoteos Kitabı

Yazar: 2. Timoteos 1:1, 2. Timoteos kitabının yazarının elçi Pavlus olduğunu bildirir.

Yazılış Tarihi: 2. Timoteos kitabı, elçi Pavlus'un öldürülmesinden kısa bir süre önce, yaklaşık İ.S. 67 yılı sıralarında yazılmıştır.

Yazılma Amacı: Elçi Pavlus, Roma'da yeniden hapse atıldığında kendini yalnız ve terk edilmiş hissediyordu. Yeryüzündeki hayatının yakında muhtemelen sona ereceğini anlıyordu. 2. Timoteos Kitabı, resmen Pavlus'un "son sözleri"dir. Pavlus, kendi içinde bulunduğu durumun ötesine bakıp, kiliseler ve özellikle de Timoteos için olan endişesini dile getirdi. Pavlus son sözlerini, Timoteos ve tüm diğer inanlıları imanda azimle devam etmeye (2. Timoteos 3:14) ve İsa Mesih'in Müjdesi'ni bildirmeye (2. Timoteos 4:2) teşvik etmekte kullanmak istiyordu.

Anahtar Ayetler: 2. Timoteos 1:7, "Çünkü Tanrı bize korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve özdenetim ruhu vermiştir."

2. Timoteos 3:16-17, "Kutsal Yazılar'ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır. Bunlar sayesinde Tanrı adamı her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olur."

2. Timoteos 4:2, "Tanrı sözünü duyur. Zaman uygun olsun olmasın, bu görevi sürdür. İnsanları tam bir sabırla eğiterek ikna et, uyar, isteklendir."

2. Timoteos 4:7-8, "Yüce mücadeleyi sürdürdüm, yarışı bitirdim, imanı korudum. Bundan böyle doğruluk tacı benim için hazır duruyor. Adil yargıç olan Rab o gün bu tacı bana, yalnız bana değil, O'nun gelişini özlemle beklemiş olanların hepsine verecektir."

Kısa Özet: Pavlus Timoteos'u, Mesih için ateşli ve sağlam doktrinlere bağlı kalmaya teşvik eder (2. Timoteos 1:1-2, 13-14). Pavlus, Timoteos'a Tanrı yolundan uzak inanç ve uygulamalardan uzak durmasını ve tüm ahlaksızlıklardan kaçmasını hatırlatır (2. Timoteos 2:14-26). Zamanın sonunda hem yoğun zulümler hem de Hristiyan inancından dönüş olacaktır (2. Timoteos 3:1-17). Pavlus sözlerine, inanlılara imanda sağlam kalmaları ve yarışı kuvvetli bitirmeleri için güçlü bir şekilde yalvararak son verir (2. Timoteos 4:1-8).

Bağlantılar: Pavlus, Timoteos ve onun çobanlık ettiği diğerlerini sahte öğretmenler tehlikesi konusunda uyarmakla o kadar çok ilgileniyordu ki, Musa'ya karşı çıkan Mısırlı büyücülerin hikayesini anlattı (Mısır'dan Çıkış 7:11, 22; 8:7, 18, 19; 9:11). Eski Antlaşma'da bu kişilerin isimleri geçmediği halde, hadislere göre, bu adamlar halkı altından buzağıyı yapmaya kışkırtmış ve diğer putperestlerle birlikte öldürülmüşlerdi (Mısır'dan Çıkış 32). Pavlus, Mesih'in gerçeğine karşı koyanlar için de aynı sonu bildirir, bunların akılsızlığını "herkes açıkça görecektir" der (2. Timoteos 3:9).

Pratik Uygulama: Hristiyan hayatında insanın dikkatinin dağılması kolaydır. Gözlerimizi ödülde, yani cennette İsa Mesih tarafından ödüllendirilmekte tutmalıyız (2. Timoteos 4:8). Hem sahte doktrinler, hem de Tanrı yolundan uzak uygulamalardan uzak durmak için gayret etmeliyiz. Bu da, Tanrı Sözü hakkındaki bilgilerimizde sağlam durma ve Kutsal Kitap'a aykırı olan her şeyi reddetme konusunda taviz vermemekle gerçekleşebilir.

EnglishYeni Antlaşma İncelemesiTürkçe anasayfaya dön

2. Timoteos Kitabı
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries