settings icon
share icon

2. Selanikliler Kitabı

Yazar: 2. Selanikliler 1:1, 2. Selanikliler Kitabı'nın elçi Pavlus tarafından, muhtemelen Silas ve Timoteos'la birlikte, yazıldığını belirtir.

Yazılış Tarihi: 2. Selanikliler Kitabı olasılıkla İ.S. 51-52 yıllarında yazılmıştır.

Yazılma Amacı: Selanik'teki kilisede Rab'bin Günü hakkında hâlâ bazı yanlış düşünceler vardı. Bu günün zaten gelmiş olduğunu düşünüyorlardı, bu yüzden işlerini yapmayı bırakmışlardı. Çok zulüm görüyorlardı. Pavlus bu mektubu, yanlış anlamaları düzeltmek ve onları teselli etmek için yazmıştı.

Anahtar Ayetler: 2. Selanikliler 1:6-7, "Tanrı adil olanı yapacak. Size sıkıntı çektirenlere sıkıntı ile karşılık verecek, sıkıntı çeken sizleriyse bizimle birlikte rahata kavuşturacaktır. Bütün bunlar Rab İsa alev alev yanan ateş içinde güçlü melekleriyle gökten gelip göründüğü zaman olacak."

2. Selanikliler 2:13, "Ama biz, ey Rab'bin sevdiği kardeşler, sizler için her zaman Tanrı'ya şükran borçluyuz. Çünkü Tanrı, Ruh aracılığıyla kutsal kılınıp gerçeğe inanarak kurtulmanız için sizi ta başlangıçtan seçti."

2. Selanikliler 3:3, "Ama Rab güvenilirdir. O sizi pekiştirecek, kötü olandan koruyacaktır."

2. Selanikliler 3:10, "Hatta sizinle birlikteyken şu buyruğu vermiştik: 'Çalışmak istemeyen yemek de yemesin!'"

Kısa Özet: Pavlus, Selanik'teki kiliseyi selamlar ve onlara cesaret verip teşvik eder. Rab'de yaptıklarını duyduğu şeyden ötürü onları över ve onlar için dua eder (2. Selanikliler 1:11-12). Pavlus, bölüm 2'de, Rab'bin Günü'nde ne olacağını açıklar (2. Selanikliler 2:1-12). Pavlus, bundan sonra onları ödün vermemeye teşvik eder ve müjdeye göre yaşamayan boş gezen kardeşlerden uzak durmaları talimatını verir (2. Selanikliler 3:6).

Bağlantılar: Pavlus, son zamanla ilgili konuşmasında birkaç Eski Antlaşma ayetinden söz eder, böylelikle Eski Antlaşma peygamberlerini onaylar ve onların söyledikleriyle bir uyum oluşturur. Bu mektupta zamanın sonuyla ilgili öğretisinin çoğu, Daniel peygamberin yazılarını ve kendi görümlerini temel alır. 2. Selanikliler 2:3-9'da "kötü olan"la ilgili olarak Daniel'in peygamberliğinden söz eder (Daniel 7–8).

Pratik Uygulama: 2. Selanikliler Kitabı, zamanın sonunu açıklayan bilgilerle doludur. Ayrıca bizi boş durmamaya, sahip olduklarımız için çalışmaya teşvik eder. 2. Selanikliler'de, başka inanlılar için nasıl dua edebileceğimiz konusunda günümüzde bize örnek olabilecek çok harika bazı dualar da bulunmaktadır.

EnglishYeni Antlaşma İncelemesiTürkçe anasayfaya dön

2. Selanikliler Kitabı
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries