settings icon
share icon

1. Selanikliler Kitabı

Yazar: 1. Selanikliler 1:1, 1. Selanikliler Kitabı'nın elçi Pavlus tarafından muhtemelen Silas ve Timoteos'la birlikte, yazıldığını belirtir.

Yazılış Tarihi: 1. Selanikliler Kitabı, İ.S. 50 yılı sıralarında yazılmıştır.

Yazılma Amacı: Selanik kilisesinde Mesih'in dönüşüyle ilgili bazı yanlış anlaşılmalar vardı. Pavlus mektubunda bunları düzeltmeyi arzuluyordu. Ayrıca bu mektubu kutsal yaşam konusunda bir öğreti olarak da yazmıştır.

Anahtar Ayetler: 1. Selanikliler 3:5, "Bu nedenle ben de daha fazla dayanamadım; acaba Ayartıcı bir yolunu bulup sizi ayarttı mı, emeğimiz boşa mı gitti diye iman durumunuzu öğrenmek için Timoteos'u gönderdim."

1. Selanikliler 3:7, "Bu nedenle kardeşler, bütün çile ve sıkıntılarımız arasında, imanınızdan ötürü sizinle teselli bulduk."

1. Selanikliler 4:14-17, "İsa'nın ölüp dirildiğine inanıyoruz. Aynı şekilde Tanrı, İsa'ya bağlı olarak gözlerini yaşama kapamış olanları da O'nunla birlikte geri getirecektir. Rab'bin sözüne dayanarak size diyoruz ki, biz yaşamakta olanlar, Rab'bin gelişinde hayatta olanlar, gözlerini yaşama kapayanların önüne asla geçmeyeceğiz. Rab'bin kendisi, bir emir çağrısıyla, başmeleğin seslenmesiyle, Tanrı'nın borazanıyla gökten inecek. Önce Mesih'e ait ölüler dirilecek. Sonra biz yaşamakta olanlar, hayatta olanlar, onlarla birlikte Rab'bi havada karşılamak üzere bulutlar içinde alınıp götürüleceğiz. Böylece sonsuza dek Rab'le birlikte olacağız."

1. Selanikliler 5:16-18, "Her zaman sevinin. Sürekli dua edin. Her durumda şükredin. Çünkü Tanrı'nın Mesih İsa'da sizin için istediği budur. "

Kısa Özet: İlk üç bölüm, Pavlus'un Selanik'teki kiliseyi ziyaret etme özlemini duyduğunu ancak İblis kendisini durdurduğu için bunu yapamadığı (1. Selanikliler 2:18) ve Pavlus'un onlarla ne kadar ilgilendiği ve nasıl olduklarını duymanın kendisine cesaret verdiğiyle ilgilidir. Pavlus bundan sonra onlar için dua eder (1. Selanikliler 3:11-13). 4'cü bölümde Pavlus, Selanik'teki inanlılara Mesih İsa'da nasıl yaşamaları gerektiğini, yani kutsal bir yaşam yaşamaları gerektiği konusunda öğretide bulunmaktadır (1. Selanikliler 4:1-12). Pavlus onlara sahip oldukları bir kavram hatası konusunda öğretide bulunarak sözlerine devam eder. Onlara, Mesih İsa'da ölenlerin de O geri geldiğinde cennete gideceklerini söyler (1. Selanikliler 4:13-18, 5:1-11). Kitap, Hristiyan yaşamını yaşamakla ilgili son öğretilerle son bulur.

Bağlantılar: Pavlus Selanikliler'e "kendi vatandaşlarından," Mesih'i reddeden Yahudiler'den gördükleri zulmün (ayet 2:15), Eski Antlaşma peygamberlerinin çektiği zulümlerle aynı olduğunu hatırlatır (Yeremya 2:30; Matta 23:31). İsa, kötülerin Tanrı'nın gerçek peygamberlerine her zaman karşı çıkacakları konusunda uyarıda bulunmuştur (Luka 11:49). Pavlus Koloseliler'de onlara bu gerçeği hatırlatır.

Pratik Uygulama: Bu kitap hayattaki birçok duruma uyarlanabilir. Mesih geri geldiğinde, Hristiyanlar olarak ister ölü, ister diri olalım, Mesih'le birlikte olacağımız konusunda bize güven verir (1. Selanikliler 4:13-18). Hristiyanlar olarak Tanrı'nın gazabının bizim üzerimize gelmeyeceği konusunda bize güvence verir (1. Selanikliler 5:8-9). Bize Hristiyan yaşamını her gün nasıl yaşayabileceğimiz konusunda öğretide bulunur (1. Selanikliler 4–5).

EnglishYeni Antlaşma İncelemesiTürkçe anasayfaya dön

1. Selanikliler Kitabı
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries