Kérdés
Mikor jön el Jákób nyomorúságának ideje?
Válasz
A „Jákób nyomorúságának ideje" kifejezés a Jeremiás 30:7-en alapul: „Jaj, mert nagy nap lesz az, nincs hozzá fogható! Nyomorúság ideje lesz az Jákóbnak, de megszabadul belőle!"
A fejezet korábbi verseiben az Úr Jeremiás prófétának beszél Júdáról és Izraelről (30:3-4). A harmadik versben az Úr megígéri, hogy valamikor a jövőben Júdát is és Izraelt is visszaviszi arra a földre, amelyet atyáiknak ígért. Az ötödik vers félelem és rémület időszakáról számol be. A hatodik vers olyan férfiakat mutat be, akik a vajúdáshoz hasonló fájdalmakon mennek át, ezzel is a gyötrelem idejét idézve. De Júda és Izrael számára van még remény, hiszen – noha ennek az időszaknak a Jákób nyomorúságának ideje a neve –, az Úr megígéri, hogy megszabadítja Jákóbot (ez alatt Júda és Izrael is értendő) a nagy nyomorúságból (7.v.).
A Jeremiás 30:10-11-ben az Úr azt mondja: „...én hazasegítelek a távolból, gyermekeidet a fogság földjéről. Visszatér Jákób, és békében lesz, gondtalanul él, nem riasztja senki. Én veled leszek — így szól az Úr -, és megszabadítalak."
Az Úr azt is mondja, elpusztítja azokat a nemzeteket, amelyek Júdát és Izraelt fogságban tartották, és soha nem engedi meg, hogy Jákób teljesen kipusztuljon. Meg kell azonban jegyeznünk, hogy az Úr ezt az időszakot a fenyítés idejének szánja. Ezt mondja Jákóbról: „Véget vetek minden népnek, akik közé szétszórtalak, de neked nem vetek véget. Megfenyítelek igazságosan, mert nem hagyhatlak büntetés nélkül."
A Jeremiás 30:7-ben ez áll: „agy nap lesz az, nincs hozzá fogható!" Az egyetlen időszak, amelyre ez a leírás ráillik, az a nyomorúság ideje. Ez az időszak példátlan lesz a történelemben.
Jézus hasonlóan festette le a nyomorúság idejét, mint Jeremiás. A Máté 24:6-8-ban azt mondta, hogy a hamis krisztusok megjelenése, a háborúk és háborúk hírei, az éhínség, a földrengések „a vajúdás kínjainak kezdete" lesznek.
Pál szintén a vajúdáshoz hasonlította a nyomorúság idejét. Az 1Thesszalonika 5:3-ban ezt olvassuk: „Amikor azt mondják: Békesség és biztonság, akkor tör rájuk hirtelen a végső romlás, mint a fájdalom a várandós asszonyra; és nem fognak megmenekülni." Erre az elragadtatást és az Egyház eltávolítását követően fog sor kerülni (4:13-18). Az 5:9-ben Pál ismét kihangsúlyozza az Egyház hiányát ebben az időszakban: „Mert az Isten nem haragra rendelt minket, hanem hogy elnyerjük az üdvösséget a mi Urunk Jézus Krisztus által". Az itt említett harag arra utal, hogy a nyomorúság idején Isten elítéli a hitetlen világot és megfenyíti Izraelt.
Ezt a vajúdáshoz hasonló állapotot a Jelenések 6-12 írja le részletesen. A nyomorúság egyik célja, hogy visszatérítse Izraelt az Úrhoz.
Azoknak, akik elfogadták Krisztust megváltójukként, dicsérniük kell az Urat ezért az időszakért, ugyanis mindez azt tanúsítja, hogy Isten megtartja ígéreteit. Krisztusban, a mi Urunkban örökéletet, míg Ábrahámnak és fizikai leszármazottjainak földet, magot és áldást ígért. Mielőtt azonban ezeknek az ígéreteknek eleget tenne, szeretettel, de szigorúan megfenyíti Izraelt, hogy az visszaforduljon hozzá.
English
Mikor jön el Jákób nyomorúságának ideje?