settings icon
share icon
Kérdés

Mit tanulhatunk Salamon életéből?

Válasz


Salamon Izrael egységes királyságának harmadik-, és egyben utolsó királya volt. Ő követte Sault és Dávid királyt a trónon. Dávid és Betsabé fiaként látta meg a napvilágot. Betsabé eredetileg annak a hettita Uriásnak volt felesége, akit Dávid egy igen aljas csellel öletett meg a fronton. Salamon király írta az Énekek Éneke és a Prédikátor bibliai könyvét, és az ő nevéhez fűződik a Példabeszédek könyvének összegyűjtésa, valamint tetemes részének megírása. Egyesek kétlik, hogy valóban ő írta volna a Prédikátor könyvét, de az Ige ebben a kérdésben is segítségünkre siet. Ő volt ugyanis Dávid egyetlen fia, aki "Izráel királya" volt (és nem csak Júdáé), és aki Jeruzsálemben élt (lásd Prédikátor 1:1, 12). Salamon negyven éven át uralkodott (1. Királyok 11:42).

Melyek tehát Salamon életének legfőbb állomásai és eseményei? Mikor felkenték királynak, elsőképp Isten tanácsát kereste, Isten pedig meghagyta neki, hogy bármit kívánhat, amit csak akar. Ahelyett azonban, hogy nagy hatalmat és vagyont kért volna, ő alázatosan elismerte Isten színe előtt, hogy nem képes jól uralkodni népén, így önzetlenül arra kérte az Urat, hogy adjon neki bölcsességét ahhoz, hogy igazságosan ítélje Isten népét. Isten azonban nem csak a kért bölcsességgel áldotta meg őt, hanem ráadásképpen azt a nagy vagyont és hatalmat is megadta neki, amit ő nem is kért (1.Királyok 3:4-15; 10:27). Így "...feljebb magasztaltaték Salamon király gazdagsággal és bölcseséggel a földön való minden királyoknál" (1.Királyok 10:23). Isten békét és nyugalmat is adott neki Izráel minden ellenségétől uralkodása legnagyobb idejében (1.Királyok 4:20-25).

Egy a Salamon bölcsességének szemléltetésére használt sűrűn idézett bibliai történet szerint egy alkalommal ki kellett derítenie, hogy ki egy csecsemő igazi anyja (1.Királyok 3:16-28). Salamon azzal a felvetéssel élt, hogy vágják ketté gyermeket pontosan tudván, hogy az újszülött igazi anyja inkább lemond majd róla, mintsem hogy a gyermek életét veszítse. Salamonnak azonban nem csak az uralkodáshoz volt bölcs szíve, hanem átfogó és mindenre kiterjedő bölcsességgel rendelkezett, melyről mind a mai napig ismert. A Dél Királynője, Séba, 1200 km-t utazott, hogy saját maga győződhessen meg azokról a híresztelésekről, melyek a király nagyságáról és bölcsességéről szóltak (1.Királyok 10. fejezete). "És Salamon megfelelt néki mindenre, semmi sem volt a király előtt elrejtve, a mire ne tudott volna néki felelni. És a mikor látta Séba királynéasszonya Salamonnak minden bölcseségét, és a házat, a melyet épített vala; És az ő asztalának étkeit, és szolgáinak lakásait, és szolgái udvarlásának módját, és azok öltözeteit, és pohárszékeit, és az ő áldozatját, a melylyel az Úrnak házában áldozott: a lélekzete is elállott" (1.Királyok 10:3-5). Salamon tehát nem csak elvont tudással, holmi elefántcsonttorony-ismerettel rendelkezett, hanem bölcsességét eszes módon a gyakorlatba is átültette és királysága legjobb érdekeinek szolgálatába állította azt.

Salamon maga is számos példabeszéd és dicsőítő ének szerzője volt (1.Királyok 4:32) és nem egy nagy építkezést vitt véghez (1.Királyok 7:1–12, 9:15–23). Egy egész hajóflottát is készíttetett, valamint Tírusz királyával, Hirámmal, szövetkezve sok tonna ofiri aranyat is begyűjtött (1.Királyok 9:26–28; 10:11, 22). Legfőbb építkezési vállalkozása azonban kétségkívül a jeruzsálemi templom megépítése volt, amit apja, Dávid, Istentől kapott utasításai szerint vitt véghez mégpedig azokból a forrásokból, amit Dávid készített elő (1.Királyok 6:1; 1.Krónikák 22. fejezete).

Salamonnak 700 felesége és 300 ágyasa volt, akik közül sokan más nemzetekből valók voltak. Szívét idős korára el is térítették az egy igaz Isten tiszteletétől, melynek láttán Isten nagy haragra gerjedt (1.Királyok 11:1-13). A Királyok első könyvének 11:9-10 igerésze erről így tesz bizonyságot: "Megharaguvék azért az Úr Salamonra, hogy elhajlott az ő szíve az Úrtól, Izráel Istenétõl, a ki megjelent volt néki kétszer is, és azt parancsolta volt néki, hogy ne kövessen idegen isteneket, és mégsem őrizte meg az Úr parancsolatját". Isten világosan közölte Salamonnal, hogy elveszi tőle a királyságot, de Dávidra való tekintettel azt mondta, hogy csak Salamon halála után tesz majd így, azaz csak az utódaitól veszi el a királyi pálcát. Isten azt is megígérte, hogy nem szakítja el tőle a teljes birodalmat. Ebben az időben történt az is, hogy Isten ellenségeket emelt fel a királlyal szemben, akik igen sok bonyodalmat okoztak Salamon életének alkonyán (1.Királyok 11:14-25). Jeroboám, aki később Izrael első királya lett, szintén fellázadt Salamon ellen, azonban nyomban meg is futamodott előle (1.Királyok 11:26-40). A királyság még Rehoboám, Salamon fiának, keze alatt szakadt ketté (1.Királyok 12. fejezet).

Salamon életéből több tanulságot is levonhatunk. Ezeket a következő sorokban gyűjtöttük össze. Ha Istent teljes szívünkből keressük, akkor meg is találjuk őt (1.Királyok 3:3-7). Akik tisztelik Istent, azokat Ő is tiszteletben részesíti (1.Királyok 3:11-13; 1.Sámuel 2:30). Ha teljes szívből megbízunk Benne, és saját erőnk helyett csak rá támaszkodunk, akkor Ő minden olyan képességgel felruház minket, amelyek a ránk testált feladatok ellátáshoz szükségesek (1.Királyok 3.fejezet; Rómabeliekhez 12:3-8; 2.Péter 1:3). Azt is érdemes észben tartanunk, hogy az előttünk lévő szellemi küzdőtér megfutása nem sprintre-, hanem sokkal inkább egy maratonra hasonlít. A jó indulás nem szükségszerűen elég a biztos célbaéréshez (1.Királyok 3. és 11. fejezete). Mindenképpen segítségünkre lesz, ha arra kérjük Istent, hogy vonja szívünket közelebb Magához (1.Királyok 8:57-58), ha azonban figyelmen kívül hagyjuk Igéjét, és áthágjuk rendeléseit, akkor minden bizonnyal letérünk majd az igazságosság útjáról. Továbbá az is megszívlelendő, hogy a hozzánk legközelebb állók óhatatlanul is kihatással vannak szellemi életünkre (2.Mózes 34:16; 1.Királyok 11:1-8; Dániel 1. és 3. fejezete, 1.Korinthusbeliekhez 15:33), így ügyelnünk kell arra, hogy milyen társaságban töltjük időnket. Ebbe persze az Istennel megélt társaságunk is beletartozik. Az Isten nélkül leélt élet, függetlenül végzettségünk fokától, elért céljainktól, valóra vált vágyainktól vagy dúskáló anyagi javaktól is üresen cseng majd, akárcsak a "zengő ércz" és a "pengő czimbalom" (Prédikátor 1:2).

English



Vissza a magyar oldalra

Mit tanulhatunk Salamon életéből?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries