settings icon
share icon
Kérdés

Mit tanulhatunk Ezsdrás életéből?

Válasz


Ezsdrás azon három kulcsszemély egyike volt, akiknek idejében a zsidók fokozatosan elhagyták a babiloni fogságot és elkezdték újraépíteni Jeruzsálem falait. Zerubbábel építette újra a templomot (Ezsdrás 4:8), Nehémiás húzta fel a város falait (Nehémiás 1. és 2. fejezete), Ezsdrás pedig a templomi áldozat rendjét állította helyre. Ezsdrás egy olyan írnok és pap volt, akit a perzsa uralkodó, Artaxerxész, nevezett ki arra, hogy a Jeruzsálembe hazatérő babiloni zsidó foglyok egyik seregét vezesse (Ezsdrás 7:8, 12. fejezet). Ezsdrás — Isten ószövetségi Igéjével teljes párhuzamban — tiltotta a vegyes házasságokat, és arra bíztatta a zsidókat, hogy váljanak el, és hagyják el idegen feleségeiket. Elrendelte a Tóra által közvetített ünnepek megünneplését és szorgalmazta, hogy mind az újjáépült templomot-, mind pedig az újonnan felhúzott városfalakat Istennek szenteljék. Ezsdrás könyvének 7:10 igerészében tanúi lehetünk, amint az egymásra és önmagára találó zsidó közösség Mózes öt könyvének iránymutatása szerint alakítja életét. Ezsdrás célja az volt, hogy a Tórát megint a legmagasabb tekintély szintjére emelje. Feddhetetlen papi és írnoki helytállása segítette abban, hogy példás vezető maradhasson.

Ezsdrás ihletett könyve onnan veszi fel újra a fonalat, ahol a Krónikák második könyve végződik, azaz Czírus perzsa királynál. Tanúi lehetünk, amint a király a 70 éves fogság után rendeletben engedélyezi a zsidóknak a Jeruzsálembe való visszatérést. Ebben Isten minden valaha élt és élő földi uralkodó feletti (így Sátán felett is) egyetemleges felsőbbsége nyilvánul meg, azaz céljai teljesítésére bármikor tetszése szerint saját szolgálatába állíthat még egy ilyen — a hatalom és erőszak bálványait dicsőítő — többistenhívő királyt is, csak hogy népét felszabadíthassa. Hasonlóan használta Artaxerxészt, ezt a perzsa királyt is, hogy az engedélyt, kosztot és paripát biztosítson népe hazatérésére. Isten ugyanezt a vezetőt utasította arra is, hogy Nehémiás irányítása alatt visszaállítsa Isten szent városának nagy nevét. Ezsdrás szintén ebbe a láncolatba kapcsolható be, hiszen Isten őt arra hívta el, hogy választott népének közvetítse a törvényt.

Ezsdrás hatékony papi szolgálata azonban nem csupán Isten Igéjének tanítására korlátozódott, hanem irányítása alatt egy kulturális restaurációra is sor került. Visszaállította az Ige szerinti templomi áldozatot, és ezáltal egy szellemi megújulásba vezette Jeruzsálemet. Ebben a folyamatban az is tettenérhető, hogy mennyire nagy igény volt a város és a nép jó hírének és pozitív megítélésének helyreállítására. Hogyan is vehetné a nemzetek tengere komolyan Isten választott népét, míg a szent város düledező falain rókák és vadak ugrándoznak? Miért volnának a zsidók Isten választott népe, ha éppúgy keverednének más — bálványimádó népek — tagjaival, mint mindazon nemzetek, akik az élő Isten szövetségéről sosem hallottak még. Nehémiás és Ezsdrás napjainkban is bátorítólag hat minden igaz hívőre, hiszen helyes példával jártak elöl, mikor fő céljukként Isten dicsőítését tűzték ki, mikor mindennapi életünk legnagyobb és legkisebb dolgaiban is Isten Igéjének elengedhetetlen szükségességét hangsúlyozták, és mikor azon törték magukat, hogy az Isten nevét viselő emberek — amennyire csak embernek lehetséges — a világ minden szülöttjének helyesen képviseljék Istent.

Babilonból visszatérve Ezsdrás azt remélte-, sőt várta, hogy a felszabadult nép teljes szívből dicsőíti majd szabadító Urát. Mikor azonban Jeruzsálem földjén megvetette lábait, akkor ennek éppen az ellenkezőjét találta. Így tehát érthető, hogy igen csalódott és szomorú volt. Ezsdrás azonban sajgó szíve fájdalmában is Istenre függesztette tekintetét, és az Úrba vetette minden bizalmát. Miközben Istentől várta a helyzet megváltoztatását, addig — emberileg érthető módon — elkeseredésében magát marcangolta, mert ő maga minden tudományával, bölcsességével és ékesszólásával sem volt képes megváltoztatni az emberi szívek állapotát. Azonban mindenképpen tudatni akarta az emberekkel, hogy Isten Igéje milyen alapvető jelentőségű és hallatlanul fontos. Semmi sem tornyosulhat Isten tisztelete felé, a Neki való engedelmesség pedig nem valami kényünk és kedvünk szerint választható opció. A Mindenható és teljhatalmú Isten minden gyermekéről gondoskodik, és védelmezi őket. Ő sosem szegi meg adott Szavát és mindig hű ígéretéhez. Szolgái száján és kezein keresztül is képes a bűntől elepedt lelkeket felfrissíteni (Ezsdrás 5:1-2). Még ha korlátolt emberi látószögünkből szemlélve néha úgy is tűnik, hogy terve teljesítése megtorpant (mint ahogyan azt Jeruzsálem újraépítésénél is vélték), Isten akkor is rendelt időben lép újra színre, hogy véghezvigye előre meghatározott akaratát.

Isten nagyon bensőségesen érintett mindnyájunk életében. Ezt az intim kapcsolatot Ezsdrás életén keresztül is szemlélteti a Szentírás. Adódnak olyan helyzetek is életünkben, mikor Isten erejéből kell átugranunk saját árnyékunkon, mint ahogyan Ezsdrás is nekilódult a látszólag lehetetlennek. Erre persze csak úgy lehetett képes, hogy az Úr karja segítette őt (Ezsdrás 7:9). Az Ige bizonyságot tesz róla, hogy minden igaz hívő ember egy Isten keze által épített élő templom, melyben Isten Szent Lelke vesz lakozást (1.Korinthusbeliekhez 6:19). Az ellenszél Ezsdrás idejében olyan embereken (test) keresztül jött, kiknek szíve már meghomályosodott a bűnben. Manapság ez az ellenállás egyenesen Sátántól (szellem) jön, aki e módon akar elpusztítani minket, hogy ellophassa örök lelki üdvünket, és a Szent Lélek templomát (1.Korinthusbeliekhez 3:16) is rombolhassa (János 10:10). Célkitűzéseinket, tehát olyan gondosan és kitartóan kell imában körüljárjuk, hogy azok nem csupán a saját szemünkben-, hanem Isten mércéje szerint is elég erősnek bizonyuljanak, hogy falként állhassanak az ellen minden fondorlatával szemben. Isten képes a tegnap bújából a mai nap sikerét gyúrni. Ezsdrás célja Isten mércéje szerint is érdemesnek és méltónak bizonyult. Egyedül Isten volt képes a visszatérő zsidók elkeseredettségét arra instrumentalizálni, hogy városának újjáépítését sikerre vigye, és hogy visszaállítsa az Ő Neve tiszteletét.

English



Vissza a magyar oldalra

Mit tanulhatunk Saul életéből?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries