settings icon
share icon
Jautājums

Vai pestīšana ir iegūstama tikai ticībā, vai arī ticībā plus ar labiem darbiem?

Atbilde


Šis, visticamāk, ir vissvarīgākais kristīgās teoloģijas jautājums. Šis jautājums kļuva arī par Reformācijas iemeslu, kad Baznīca sadalījās katoļu un luterāņu baznīcās. Atbilde uz šo jautājumu nosaka galveno atšķirību starp biblisku kristietību un dažādiem „kristīgajiem” kultiem. Vai pestīšana ir iegūstama tikai ticībā, vai arī ticībā un ar darbiem? Vai es esmu pestīts tikai tāpēc, ka ticu Jēzum, vai arī man ir vēl kaut kas papildus jādara?

Šis jautājums par ticības un darbu saistību liekas grūts, jo Bībelē ir atrodamas dažas it kā grūti savienojamas vietas, kur par to ir runāts. Salīdzini Vēstuli Romiešiem 3:28, 5:1 un Vēstuli Galatiešiem 3:24 ar Jēkaba vēstuli 2:24. Daži saredz atšķirību starp to, ko saka apustulis Pāvils (tikai ticībā) un to, ko saka apustulis Jēkabs (ticībā un ar darbiem). Patiesībā, Pāvils un Jēkabs nerunā viens otram pretī. Jautājums ir par to, kādas ir attiecības starp ticību un darbiem. Pāvils dogmatiski saka, ka taisnošana ir iegūstama vienīgi ticībā (Efeziešiem 2:8-9), kur pretī Jēkabs it kā saka, ka tā ir iegūstama ticībā un ar darbiem. Atbilde uz šo it kā pretrunu ir atrodama, tuvāk apskatot Jēkaba sacītā kontekstu. Jēkabs atspēko dažu cilvēku uzskatu, ka ir iespējams ticēt, bet nedarīt nekādus labus darbus (Jēkaba 2:17-18). Jēkabs pasvītro, ka patiesa ticība Kristum novedīs pie izmainītas dzīves un tās augļiem – labiem darbiem (Jēkaba 2:20-26). Jēkabs nesaka, ka taisnošana notiek caur ticību plus darbiem, bet gan, ka ticībā taisnota cilvēka dzīvē ir jāparādās augļiem – labiem darbiem. Ja cilvēks apliecina to, ka tic Kristum, bet viņa dzīvē nav labu darbu, tad, visticamāk, viņa ticība nav īsta (Jēkaba 2:14, 17, 20, 26).

Arī Pāvils saka to pašu savās vēstulēs. Tie labie augļi, kuriem būtu jāparādās patiesa ticīgā dzīvē, ir uzskaitīti Vēstulē Galatiešiem 5:22-23. Tūlīt pēc tam, kad Pāvils ir apliecinājis, ka esam izglābti ticībā un ne ar darbiem (Efeziešiem 2:8-9), viņš raksta, ka mēs esam radīti, lai darītu labus darbus (Efeziešiem 2:10). Pāvils, tāpat kā Jēkabs, arī sagaida, ka mūsu dzīves mainīsies, ticot Kristum – „tādēļ, ja kas ir Kristū, tas ir jauns radījums; kas bijis, ir pagājis, redzi, viss ir tapis jauns” (2. Korintiešiem 5:17). Nav tā, ka Pāvilam ar Jēkabu būtu atšķirīgs viedoklis par pestīšanu, viņi vienkārši apskata šo jautājumu katrs no sava skatu punkta. Pāvils savu uzsvaru liek uz to, ka pestīšana notiek tikai ticībā, kamēr Jēkabs uzsver to, ka ticība Kristum producē labus darbus.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Vai pestīšana ir iegūstama tikai ticībā, vai arī ticībā plus ar labiem darbiem?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries