settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir sistemātiskā teoloģija?

Atbilde


"Sistemātisks" ir tāds, kas izveidots pēc noteiktiem principiem, noteiktā sistēmā, kas pastāvīgi atkārtojas, ir regulārs. Tāpēc sistemātiskā teoloģija ir teoloģijas dalījums sistēmās, kas izskaidro tās dažādās jomas. Piem., daudzas Bībeles grāmatas sniedz informāciju par eņģeļiem. Neviena grāmata nesniedz absolūti visu kopējo informāciju par eņģeļiem. Sistemātiskā teoloģija apkopo visās grāmatās pieejamo informāciju par eņģeļiem un sakārto to sistēmā sauktu par eņģeoloģiju. Šis ir sistemātiskās teoloģijas pienākums - sakārtot Bībeles mācību noteiktās sistēmu kategorijās.

Pateroloģija ir mācība par Dievu Tēvu. Kristoloģija ir mācība par Dievu dēlu, Kungu Jēzu Kristu. Pneumatoloģija ir mācība par Dievu un Svēto Garu. Biblioloģija ir mācība par Bībeli. Soterioloģija ir mācība par cilvēka dvēseles pestīšanu. Eklezioloģija risina visus ar baznīcu saistītos jautājumus. Eshatoloģija ir mācība par pasaules galu. Enģeoloģija ir mācība par eņģeļiem. Kristiešu Demonoloģija ir mācība par dēmoniem no kristiešu viedokļa. Antropoloģija ir mācība par cilvēci no kristiešu viedokļa. Hamartioloģija ir mācība par grēku. Sistemātiskā teoloģija ir svarīga nozare, kas palīdz mums saprast un mācīt Bībeli organizēti.

Bez sistemātiskās teoloģijas pastāv arī citi veidi, kā teoloģija var būt dalīta, jeb šķelta. Bībeles teoloģija ir mācība par kādu noteiktu Bībeles grāmatu (ām), kas uzsver atšķirīgos teoloģijas aspektus uz ko tie ir koncentrējušies. Piem., Jāņa evaņģēlijs ir ļoti Kristoloģisks, jo tas koncentrējas uz Kristus dievību (Jāņa ev.1:1, 14; 8:58; 10:30; 20:28). Vēsturiskā teoloģija ir mācība par doktrīnām un kā tās ir attīstījušās Kristiešu baznīcā gadsimtu gaitā. Dogmatiskā teoloģija ir mācība par doktrīnām, ko noteiktas Kristiešu grupas ir sistematizējušas - kā piem. Kalvinisma teoloģija un dispensiālā teoloģija. Mūslaiku teoloģija ir doktrīnu mācība, kas ir attīstījusies vai arī koncentrējas uz neseniem, pēdējiem laika posmiem. Nobeigumā, nav svarīgi kāda teoloģija ir studēta, galvenais, ka teoloģija tiek studēta.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir sistemātiskā teoloģija?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries