settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir sinoptiskā problēma?

Atbilde


Salīdzinot pirmos trīs evaņģēlijus – Mateja, Marka un Lūkasa – var skaidri redzēt, ka tajos ziņotais ir ļoti līdzīgs viens otram pēc satura un izteiksmes. Tāpēc šie trīs evaņģēliji ir saukti par ”sinoptiskajiem evaņģēlijiem.” Vārds ”sinoptisks” būtībā nozīmē ”redzēt kopā ar vienotu uzskatu.” Daudzās līdzības starp sinoptiskajiem evaņģēlijiem ir vedinājušas uz vēlmi izzināt vai evaņģēliju autoriem ir bijis kopējs, vēl kāds cits, ziņu avots par Kristus dzimšanu, dzīvi, kalpošanu, nāvi un augšāmcelšanos, no kura autori ieguva materiālus saviem evaņģēlijiem. Daži strīdas, ka Mateja, Marka un Lūka evaņģēliji ir tik līdzīgi, ka tie ir izmantojuši viens otra evaņģēlijus vai citu kopēju izziņu avotu. Šim iedomātajam ”avotam” ir dots nosaukums ”Q,” atvasināts no vācu vārda quelle, kas nozīmē ”avots.”

Vai ir kāds pierādījums par ”Q” dokumenta eksistenci? Nē, nav. Nav atrasts pat vismazākais pierādījums par šāda dokumenta eksistenci. Neviens no agrās baznīcas tēviem savos rakstos nav pat pieminējuši evaņģēliju ”avotu.” Liberālie ”skolotāji,” kuri noliedz Bībeles iedvesmojumu vienkārši izdomāja ”Q.” Viņi tic, ka Bībele ir vienkārši literārs darbs, pakļauts tam pašam kriticismam kā pārējie literārie darbi. Atkārtojam, nav ne vienas liecības vai pierādījuma, ka būtu atrasts kāds no ”Q” dokumentiem – Bībelisks, teoloģisks vai vēsturisks.

Ja Matejs, Marks un Lūkass nebija izmantojuši nekādu ”Q” dokumentu, tad kāpēc šie trīs evaņģēliji ir tik līdzīgi? Pastāv vairāki iespējamie izskaidrojumi. Iespējams, ka pēc pirmā evaņģēlija uzrakstīšanas (šķiet Marka) pārējiem autoriem tas bija pieejams. Nepastāv nemazākā problēma, ja piem., Matejs un/ vai Lūkass savos evaņģēlijos būtu kopējuši kādu daļu no Marka evaņģēlija. Iespējams, ka Lūkasam bija pieejams Marka un Mateja darbs un tāpēc daļas no to ziņojumiem viņš izmantoja savā evaņģēlijā. Lk.ev.1:1-4 saka: ”Kad jau daudzi sākuši aprakstīt lietas, kas notikušas mūsu starpā, kā tās mums atstāstījuši pirmie aculiecinieki un Dieva vārda kalpi. Tad arī es, visam no sākuma izsekojis, nolēmu tev, cienījamo Teofil, to pēc kārtas uzrakstīt, lai tu pārliecinātos par tās mācības patiesību, kas tev darīta zināma.”

Galu galā, šie evaņģēliji ir tik līdzīgi viens otram tāpēc, ka visi ir Svētā Gara ietekmēti un tos ir rakstījuši aculiecinieki par vieniem un tiem pašiem notikumiem. Vai arī rakstīja to, ko bija dzirdējuši no aculiecinieku stāstītā. Mateja evaņģēliju uzrakstīja apustulis Matejs, viens no divpadsmit Jēzus sekotājiem un viņš bija Jēzus pilnvarots. Marka evaņģēliju uzrakstīja Jānis Marks, tuvs apustuļa Pētera sabiedrotais un viens no divpadsmit. Lūkasa evaņģēliju rakstīja Lūkass, tuvs apustuļa Pāvila sabiedrotais. Kāpēc jābrīnās, ka viņu ziņojumi ir tik līdzīgi viens otram? Visi evaņģēliji ir Svētā Gara iespaidoti (2.Tim.3:16-17; 2.Pēt.1:20-21), tāpēc, pavisam loģiskā kārtā, mums ir pat jāsagaida saskaņotība un vienība starp šiem evaņģēlijiem.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir sinoptiskā problēma?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries