settings icon
share icon
Jautājums

Kāda ir atšķirība starp reliģiju un garīgumu?

Atbilde


Pirms sākam apskatīt atšķirību starp reliģiju un garīgumu, nodefinēsim divus svarīgus terminus. Reliģiju var definēt kā ”ticību Dievam vai dieviem, kuriem jākalpo un tas parasti tiek izpausts uzvedībā un rituālos” vai ”jebkura specifiska ticības sistēma, kalpošana utt., kas ļoti bieži iekļauj ētikas kodeksu.” Garīgums var tikt definēts kā ”fakta kvalitāte esot garīgam, pārsvarā ne fizisks raksturs, kas parādās domās, dzīvē utt.; ar noslieci uz garīgumu.” Vienkārši izsakoties reliģija sastāv no izveidotām ticībām un rituāliem ar prasību, lai persona būtu pareizās attiecībās ar Dievu, bet garīgums ir koncentrēšanās uz garīgām lietām un garīgo pasauli fizisko, pasaulīgo lietu vietā.

Visbiežākais pārpratums attiecībā uz reliģiju ir tāds, ka Kristietība tiek uztverta kā kaut kāda cita reliģija kā piem. – Islāms, Jūdaisms, Hinduisms utt. Skumīgi ir arī tas, ka daudzi pretendē būt Kristietības sekotāji, bet praksē Kristietību izmanto tā, it kā tā būtu reliģija. Pārāk bieži un pārāk daudzi Kristietību redz kā tādu, kas sastāv no likumiem un rituāliem, kuri jāievēro kārtībā, lai nokļūtu debesīs. Bet tam visam nav nekāda sakara ar Kristietību. Patiesai Kristietībai nav nekāda sakara ar reliģiju. Patiesa Kristietība ir katra cilvēka personīgās attiecības ar Dievu pieņemot Jēzu Kristu kā personīgo Glābēju. Pieņemot Mesiju ar Dieva žēlastību caur ticību. Jā, Kristiešiem ir daži ”rituāli” (kā piem. kristīšana un svētais vakarēdiens), tomēr, šie rituāli un likumi nav Kristietības dziļākā būtība. Rituāli un likumi Kristietībā ir pestīšanas rezultāts. Saņemot pestīšanu caur Jēzu Kristu mēs jau esam kristīti pasludinot savu ticību. Mēs ievērojam svēto vakarēdienu pieminot Kristus upuri. Ja Kristietis seko ”drīkst vai nedrīkst” sarakstam, tad tikai pēc savas personīgās vēlmes un vienīgi mīlestībā uz Dievu, pateicībā par visu, ko Viņš ir darījis.

Visbiežākais pārpratums attiecībā uz garīgumu ir radies tāpēc, ka pastāv vairākas garīguma formas un visas ir vienādi, ticami pamatotas. Meditācija ieņemot neparastu ķermeņa pozīciju, sazināšanās ar dabu, kontaktu meklēšana ar garīgo pasauli caur sarunu utt. var šķist kā kaut kas ”garīgs,” bet visi šie paņēmieni ir nepatiess un viltus garīgums. Patiesais garīgums ir Dieva Svētā Gara iemantošana pestīšanas saņemšanas rezultātā caur Jēzu Kristu. Patiesais garīgums ir Svētā Gara auglis, kas tiek radīts personas dzīvē: mīlestība, prieks, miers, pacietība, laipnība, labestība, uzticība, lēnprātība un paškontrole (Gal.5:22-23). Visdziļākajā tā būtībā garīgums ir tiekšanās līdzināties Dievam, kas ir gars (Jņ.ev.4:24) un rakstura noslīpēšana pielāgojoties Viņa tēlam (Rom.12:1:2).

Tomēr, reliģijai un garīgumam ir viens nozīmīgs, kopīgs aspekts: tie abi var saturēt nepareizas metodes attiecību veidošanā ar Dievu. Patiesas un īstas attiecības ar Dievu reliģija cenšas aizstāt ar nežēlīgu, cietsirdīgu likumu ievērošanu. Garīgums cenšas aizstāt savienību ar garīgo pasauli un palīdz veidot patiesas, īstas attiecības ar Dievu. Abi var būt un bieži vien arī ir nepareizie ceļi pie Dieva. Tajā pašā laikā reliģija var būt vērtīga tajā ziņā, ka norāda uz faktu, ka Dievs ir un to, ka cilvēki kaut kādā veidā ir atbildīgi Dieva priekšā. Vienīgā, patiesā reliģijas vērtība ir tā, ka tā ir spējīga norādīt uz to, ka visi esam grēkojuši un mums visiem ir nepieciešams Glābējs. Garīgums var būt vērtīgs tajā, ka tas norāda uz to, ka pastāv daudz kas vairāk, nekā tikai fiziskā pasaule. Cilvēks nav tikai materiāls, bet tam pieder dvēsele un gars. Mēs esam garīgās pasaules ieskauti par kuru mums visiem vajadzētu zināt. Patiesa garīguma vērtība ir tā, ka tā skaidri norāda uz faktu, ka neesam vieni. Ir kaut kas ārpus šīs fiziskās pasaules un mums visiem ir vajadzība savienoties ar to.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kāda ir atšķirība starp reliģiju un garīgumu?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries