settings icon
share icon
Jautājums

Kā ir radītas cilvēku dvēseles?

Atbilde


Pastāv divi Bībeliski ticami viedokļi par to, kā ir radītas cilvēku dvēseles. Traducianisms (Kristiešu teoloģijā mācība par dvēseļu rašanos) ir teorija, ka dvēseles tiek radītas ar fizisko vecāku starpniecību kopā ar fizisko ķermeni. Šī teorija ir skatīta no vairākiem viedokļiem: A) Dievs iedvesa Ādamā dzīvību tā pārvēršot viņu par ”dzīvu dvēseli” (1.Moz.gr.2:7). Visos Svētajos Rakstos vairāk nekur nav teikts, ka Dievs to ir darījis otrreiz. B) Ādamam bija dēls pēc viņa līdzības (1.Moz.gr.5:3). Šķiet, ka visi Ādama pēcnācēji ir ”dzīvas dvēseles.” Dievs vairs neiedvesa dvēseli nevienā citā. C) 1.Moz.gr.2:2-3 teiktais norāda uz to, ka Dievs izbeidza Savu radošo darbību. D) Ādama grēks skāra un ietekmēja visu cilvēci – gan fiziski, gan garīgi – tātad gluži dabiski un saprotami ir tas, ka ķermenis un dvēsele tiek saņemti no vecākiem. Vājais posms Traducianisma teorijā ir tas, ka nav saprotams kā nemateriālā dvēsele var tik radīta fiziska procesa gaitā. Traducianisms var būt patiess tikai tādā gadījumā, ja ķermenis un dvēsele ir saistītā, nesaraujamā vienotībā.

Pastāv arī Kreacionisma (koncepcija, kas dzīvās dabas daudzveidību skaidro kā dievišķās radīšanas nevis evolūcijas rezultātu) teorija. Šis viedoklis saka, ka Dievs rada jaunu dvēseli cilvēka ieņemšanas brīdī. Kreacionismam ticēja daudzi agrās baznīcas tēvi un tam arī ir Svēto Rakstu atbalsts. Pirmkārt, Svētie Raksti saka, ka pastāv atšķirība starp dvēseles izcelsmi un ķermeņa izcelsmi (Māc.gr.12:7; Jes.gr.42:5; Cah.gr.12:1; Ebr.12:9). Otrkārt, ja Dievs rada katru dvēseli individuāli katru reizi, tad dvēseles un ķermeņa nošķirtība ir turēta stingri. Šīs teorijas vājais posms ir apgalvojums, ka Dievs joprojām rada dvēseles, kamēr 1.Moz.gr.2:2-3 ir teikts, ka Dievs pārtrauca radīšanu. Kā arī, kopš visa cilvēces eksistence – ķermenis, dvēsele un gars – ir inficēti ar grēku, tad, ja Dievs rada jaunu dvēseli katrai cilvēka būtnei individuāli, tad kā tā jaunā dvēsele var tikt inficēta ar grēku?

Trešais viedoklis, bet tāds, kam trūkst Bībeliskā atbalsta ir pieņēmums, ka Dievs radīja visas dvēseles vienā noteiktā laikā un ”pievieno” dvēseli katram tā ieņemšanas brīdī. Šis viedoklis saka, ka debesīs pastāv kaut kas līdzīgs ”dvēseļu noliktavai,” kur Dievs glabā dvēseles, kuras gaida uz to laiku, kad tiks pievienotas cilvēka ķermenim. Tomēr šim viedoklim nav nekāda Bībeliska apstiprinājuma un parasti pie šā uzskata pieturas ”jaunā paaudze” vai pāriemiesošanās atbalstītāji.

Galu galā nav svarīgi, kura no teorijām ir pareiza –Traducianisms vai Kreacionisms. Abas teorijas piekrīt vienam viedoklim - proti, ka dvēsele neeksistē pirms cilvēka ieņemšanas. Šis viedoklis visā pilnībā sakrīt ar Bībeles mācību.

Vai nu Dievs rada jaunu dvēseli tieši ieņemšanas mirklī vai arī Dievs konstruēja cilvēka reproduktīvo procesu tā, ka tas ir spējīgs radīt arī dvēseli; bet tas nav svarīgi, jo galu galā Viņš vienīgais ir atbildīgs par katra noteikta cilvēka dvēseles radīšanu.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kā ir radītas cilvēku dvēseles?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries