settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir politeisms?

Atbilde


Politeisms ir ticība, ka pastāv daudz dievu. Apskatot šo vārdu - ”poly” nāk no grieķu vārda ”daudz” un ”teisms” nāk no grieķu vārda ”Dievs.” Iespējams, ka politeisms ir bijis pats dominējošākais teistiskais uzskats visā cilvēces vēsturē. Vislabāk zināmais piemērs tam ir seno laiku Grieķu/ Romiešu mitoloģijas dievi (Zevs, Apolons, Afrodīte u.c.). Visskaidrākais mūsdienu piemērs tam ir Hinduisms, kurā ir vairāk nekā 300. milj. dievu. Lai arī Hinduisms savā būtībā ir panteistisks, tomēr tas patur ticību daudziem dieviem. Interesanti ir tas, ka pat politeistiskajās reliģijās parasti kāds viens dievs valda pār visiem citiem pārējiem dieviem. Kā piemēram Zevs Grieķu/ Romiešu mitoloģijā un Brahma Hinduismā.

Daži mēģina apgalvot, ka Vecajā Testamentā ir mācīts politeisms. Protams, pastāv daži Svēto Rakstu panti, kuri runā par ”dieviem” daudzskaitlī (2.Moz.gr.20:3; 5.Moz.gr.10:17, 13:2; Psalmi 82:6; Dan.gr.2:47). Senā Izraēla visā pilnībā bija sapratusi, ka pastāv tikai viens patiess Dievs, bet bieži vien viņi nedzīvoja pēc ticības un taisnības. Viņi nepārtraukti krita elku pielūgšanas grēkā un kalpoja izdomātiem, citiem dieviem. Tātad, ar kādām tiesībām mēs varam teikt, ka šie un daži citi panti runā par daudzdievību? Svarīgi piezīmēt, ka Ebreju vārds elohim ir ticis lietots ne tikai runājot par vienu patieso Dievu, bet gan arī runājot par neīstiem dieviem/ elkiem. Šī vārda nozīme ir gandrīz vai identiska vārdam ”Dievs.”

Aprakstot kaut ko kā Dievu nenozīmē to, ka tam ir arī jātic kā dievišķai būtnei. Lielais vairums Vecā Testamenta rakstu, kuri runā par dieviem, runā par viltotiem, nepatiesiem dieviem. Par tādiem, kas pretendē būt dievi, bet patiesībā nav. Šis priekšstats ir apkopots otrajā Ķēniņu grāmatā 19:18: ”un viņu dievus metuši ugunīs, jo tie nebija dievi, bet tie bija cilvēku roku darbs, koks un akmens, tādēļ arī tie tos ir iznīcinājuši.” Ievērojiet Psalmos 82:6-7 teikto: ”Es teicu:- Jūs esat dievi un visi esat Visuaugstākā dēli! Bet patiesi jums jāmirst kā cilvēkiem, jākrīt kā ikvienam lielam kungam!”

Bībeles mācība ir pret politeismu. 5.Moz.gr.6:4 ir teikts: ”Klausies, Izraēl, Tas Kungs, mūsu Dievs, ir vienīgais Kungs.” Psalmā 96:5 ir teikts: ”patiesi, visi tautu dievi taču ir elki, bet Tas Kungs ir radījis debesis.” Jēkaba vēstulē 2:19 varam lasīt: ”Tu tici, ka ir viens Dievs, tu dari labi; arī ļaunie tic un dreb.” Ir tikai viens Dievs. Pastāv viltotie dievi un tie, kuri grib izlikties par tādiem, bet ir tikai viens, īsts un patiess Dievs.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir politeisms?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries