settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir panteisms?

Atbilde


Panteisms ir uzskats, ka Dievs ir it viss un it visur; katrs un visi ir Dievs. Panteisms ir līdzīgs politeismam (ticība daudziem Dieviem), bet iet tālāk par politeismu un māca, ka Dievs ir it viss. Koks ir Dievs, klints ir Dievs un dzīvnieks ir Dievs. Debesis ir Dievs, saule ir Dievs, tu pats esi Dievs utt. Panteisms ir daudzu kultu pieņemta, nepatiesa viltus reliģija (līdz pat Hinduisma un Budisma pakāpei; pastāv atšķirīgas vienības un apvienoti kulti; tie ir arī ”dabas mātes” pielūdzēji).

Vai Bībele māca par panteismu? Nē! Tā nemāca! Daudzi cilvēki sajauc un domā, ka panteisms ir mācība par Dieva visuresamību. Psalms 139:7-8 ir teikts: ”Kurp lai es aizeju no Tava Gara, un kurp lai es bēgu no Tava vaiga? Ja es kāptu debesīs, Tu tur esi, ja es nokāptu ellē, Tu esi arī tur.” Dieva visvarenība nozīmē to, ka Viņš ir klātesošs it visur. Visā universā nav vietas, kur nebūtu Dieva. Tas tomēr nav tas pats, kas panteisms. Dievs ir visur, bet Viņš nav viss. Jā, Dievs ir ”klātesošs” kokā un cilvēkā, bet tas nepadara koku vai personu par Dievu. Visā savā būtībā panteisms nav Bībeliska ticība.

Visskaidrākā Bībeles mācība pret panteismu ir mācība, kas aizliedz pielūgt un apbrīnot elkus. Bībele aizliedz kalpot elkiem, eņģeļiem, dievišķīgiem objektiem, priekšmetiem, kas atrodami dabā utt. Ja panteisms būtu patiess, tad nebūtu aizliegts kalpot šādiem objektiem, jo tas objekts, patiesībā, varētu būt Dievs. Bet tā nav. Ja panteisms būtu patiess, tad kalpošana kādam kalnam vai dzīvniekam varētu būt tikpat pamatota un likumīga, kā kalpošana Dievam kā neredzamai un garīgai būtnei. Skaidri un nepārprotami Bībele apsūdz un aizliedz kalpot elkiem, tāpēc tas ir pārliecinošs arguments pret panteismu.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir panteisms?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries