settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir oriģinālais grēks?

Atbilde


”Oriģinālais grēks” radās no Ādama nepaklausības grēka ēdot augli no Labā un Ļaunā Zināšanu Koka tādējādi iespaidojot visu pārējo cilvēku rasi. Oriģinālo grēku mēs varētu definēt kā - ”grēks un tā vaina, kas Dieva acīs pieder mums visiem, ir tiešs rezultāts, grēkam, ko Ādams izdarīja Ēdenes dārzā.” Oriģinālā grēka mācība vērš uzmanību uz tā iedarbību, uz mūsu dabu un mūsu stāvokli attiecībā pret Dievu jau pirms tam, kad esam pietiekoši veci veikt apzinātus grēkus. Ir trīs galvenie viedokļi, kas cenšas izskaidrot šo grēka efektu.

Pelagiānisms: Šā viedokļa aizstāvji pastāv uz to, ka Ādama grēks nav iespaidojis viņa pēcnācēju dvēseles izņemot to, ka viņa grēcīgais piemērs ietekmēja tos, kuri izvēlējās sekot viņam – grēkot. Saskaņā ar šo viedokli cilvēks ir spējīgs pārstāt grēkot, ja vien viņš to grib un izvēlas. Šī mācība ir pretrunā ar ļoti daudziem Svēto Rakstu pantiem, kas norāda to, ka cilvēks ir bezcerīgi pakļauts grēka varai un ir turēts tā verdzībā (nošķirtībā no Dieva iejaukšanās). Kā arī to, ka cilvēka labie darbi ir ”miruši” vai bezvērtīgi, lai nopelnītu Dieva žēlīgo laipnību (Ef.2:102; Mt.ev.15:18-19; Rom.7:23; Ebr.6:1, 9:14).

Arminisms: Šā viedokļa aizstāvji tic, ka Ādama grēka seku rezultātā pārējā cilvēces daļa iemantoja tieksmi grēkot, visbiežāk attiecināts uz ”grēcīgo dabu.” Šī grēcīgā daba liek mums grēkot tādā pašā veidā kā daba liek kaķim ņaudēt – tas ir dabisks process un notiek pats no sevis. Saskaņā ar šo viedokli cilvēks nevar pārstāt grēkot pats ar saviem spēkiem, tāpēc Dievs dod kosmisko žēlastību mums visiem, lai mēs būtu spējīgi pārstāt grēkot. Arminismā šī žēlastība ir saukta par paredzošo žēlastību. Saskaņā ar šo viedokli mēs neesam atbildīgi par Ādama grēku, bet gan tikai par savu paša. Šī mācība ir pretrunā ar to faktu, ka absolūti visi nes sodu par grēku, pat ja nav grēkots līdzīgā veidā, kā to darīja Ādams (1.Kor.15:22; Rom.5:12-18). Ne arī tāds jēdziens, kā paredzošā žēlastība, ir atrodams Svētajos Rakstos.

Kalvinisms: Kalvinisma mācības piekritēji paziņo, ka Ādama grēka seku rezultātā mēs ne vien esam iemantojuši grēcīgu dabu, bet arī esam ieguvuši vainu Dieva priekšā par kuru esam pelnījuši sodu. Tā kā jau ieņemšanas brīdī esam grēcinieki (Psalmi 51:5), tad tā rezultātā mēs iemantojam grēcīgo dabu un ļaunuma pilnu sirdi. Jer.gr.17:9 Jeremija cilvēka sirdi apraksta ar vārdiem: ”ļaunprātīgi lokana pret visu, tā ir viltīga.” Viņš saka, ka tā ir nodevīga un neizārstējama. Ādams ir ne tikai atzīts par vainīgu tāpēc, ka grēkoja, bet gan viņa grēks un sods tagad pieder mums visiem (Rom.5:12, 19). Ir divi viedokļi kāpēc Dievs Ādama grēku uzskata kā piederošu arī mums. Pirmais paziņo, ka cilvēku rase bija kopā ar Ādamu sēklas veidā; tādējādi, kad Ādams grēkoja, mēs grēkojām kopā ar viņu. Šis ir līdzīgs Bībeles mācībai, kurā Levijam (Ābrahama pēcnācējs) bija jāmaksā desmitā tiesa Melhisedekam Ābrahama dēļ (1.Moz.gr.14:20; Ebr.7:4-9) neskatoties uz to, ka viņš bija dzimis simts gadus vēlāk. Otrais, galvenais viedoklis ir tāds, ka Ādams ir mūsu pārstāvis un tātad, ja mēs grēkojam, tad esam atzīti par vainīgiem.

Kalvinisma piekritēji saka, ka cilvēks nav spējīgs uzvarēt grēku pats ar saviem spēkiem nošķirtībā no Svētā Gara spēka. Spēka, kas pārņem tikai tad, ja cilvēks pagriežas pret Kristu pilnā paļāvībā uz Viņu un Viņa atlīdzinošo upuri par grēkiem pie krusta. Attiecībā uz oriģinālo grēku Kalvinisma viedoklis ir visatbilstošākais Bībeles mācībai. Tomēr, kā gan Dievs var turēt mūs atbildīgus par grēku, ko neesam paveikuši? Ticams izskaidrojums tam ir tāds, ka mēs kļūstam atbildīgi par oriģinālo grēku no brīža, kad izvēlamies to pieņemt un rīkoties saskaņā ar to, t.i. savu grēcīgo dabu. Notiek pagrieziens mūsu dzīvēs, kad savu grēcīgumu apzināmies visā pilnībā. Tanī mirklī mums vajadzētu noraidīt grēcīgo dabu un nožēlot par to. Tā vietā mēs neaizgriežamies no grēka, bet gan ”pieņemam” grēcīgo dabu būtībā pat sakot, ka tas ir labi. Pieņemot savu grēcīgumu mēs piekrītam, esam saskaņā ar Ādama un Ievas rīcībām Ēdenes dārzā. Tādējādi mēs esam vainīgi viņu izdarītajā grēkā faktiski pat neizdarot to.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir oriģinālais grēks?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries