settings icon
share icon
Jautājums

Vai Kristiešiem vajadzētu klausīties laicīgo mūziku?

Atbilde


Attiecībā uz šo jautājumu daudzi Kristieši ir neziņā. Daudzi laicīgās mūzikas izpildītāji ir ārkārtīgi talantīgi. Laicīgā mūzika var būt ļoti izklaidējoša un uzjautrinoša. Daudzām laicīgajām dziesmām ir viegli iegaumējama melodija un saturīgs teksts ar pozitīvu domu. Lai palīdzētu noteikt – klausīties laicīgo mūziku vai nē, jāapsver trīs svarīgi faktori: 1) mūzikas mērķis, 2) mūzikas stils, 3) vārdu saturs.

1) mūzikas mērķis. Vai mūzika ir radīta kalpošanai Dievam? Vai Dievs radīja mūziku, lai tā kalpotu nomierinošiem un/vai izklaidējošiem mērķiem? Slavenākais Bībeles mūziķis ķēniņš Dāvids radīja mūziku, lai tādējādi kalpotu Dievam (sk. Psalmus 4:1; 6:1, 54:1, 55:1; 67:1; 76:1). Tomēr, kad ķēniņš Sauls bija ļauno garu nomocīts viņš aicināja Dāvidu spēlēt uz arfas, un klausoties viņā guva mierinājumu.(1.Sam.gr.16:14-23). Izraēlieši izmantoja mūzikas instrumentus, lai brīdinātu par briesmām (Neh.4:20) un pārsteigtu ienaidniekus (Soģu.gr.7:16-22). Jaunajā Testamentā Pāvils iedrošina Kristiešus uzmundrināt vienam otru ar mūzikas skaņām: ”runājiet viens uz otru ar psalmiem, slavinājuma un garīgajām dziesmām” (Ef.5:19). Tātad, lai arī galvenais mūzikas mērķis ir Dieva slavināšana, tomēr Bībele atļauj klausīties mūziku arī ar citiem mērķiem.

2) mūzikas stils. Diemžēl mūzikas stila temats ir viens no sāpīgākajiem un Kristiešu domas attiecībā uz to bieži vien ir krasi atšķirīgas. Daži Kristieši ar nelokāmu pārliecību uzstāj uz to, ka nav jālieto nekādi mūzikas instrumenti. Citi Kristieši uzstāj uz to, ka jādzied tikai ”vecās un uzticīgās” slavas dziesmas. Citi atkal vēlas dzirdēt tikai un vienīgi mūslaiku mūziku. Ir arī tādi Kristieši, kuri uzstāj, ka kalpot Dievam vislabāk ir ”roka koncerta” vidē un laikā. Tā vietā, lai atpazītu personiskās priekšrocības un kulturālās atšķirības, daži Kristieši uzstāj, ka viņu mūzikas stils ir vienīgais, kas ir ”bībelisks” un paziņo, ka visi pārējie mūzikas stili ir neveselīgi, bezdievīgi vai pat sātaniski.

Neviens no mūzikas stiliem Bībelē nav nosodīts. Bībele nekur nepaziņo, ka kāds no mūzikas instrumentiem varētu būt bezdievīgs. Bībele min vairākus stīgu un pūšamos mūzikas instrumentus. Lai arī Bībelē nav minētas bungas, tomēr tā min citus sitamos instrumentus (Ps.68:25; Ezra 3:10). Gandrīz visa modernā mūzika ir vienu un to pašu instrumentu variācijas un/ vai kombinācijas, atskaņota dažādos ātrumos vai ar pastiprinātiem uzsvērumiem. No Bībeliskā viedokļa nav tiesību pasludināt kādu no mūzikas formām kā bezdievīgu vai ārpus Dieva gribas.

3) dziesmu vārdu teksta saturs. Tātad, Kristiešiem ir atļauts klausīties visa veida mūziku neatkarīgi no tās mērķa vai stila. Tomēr, dziesmu vārdu teksts ir vienmēr jāapsver. Lai arī vēstulē Fil.4:8 nav specifiski runāts par mūziku, tomēr skatoties uz šajā pantā teikto varam izsecināt kādus vārdus vajadzētu klausīties. ”domājiet par visu, kas patiess, godājams, taisns un šķīsts, kas ir pievilcīgs un apbrīnojas – kas saistīts ar tikumu un ir slavējams!” Ja mums ir pavēlēts domāt par labām lietām, tad pilnīgi noteikti arī mūzikas tekstam ir jābūt labam un cildināmam. Vai laicīgās mūzikas dziesmu teksta saturs ir patiess, cildens, labs, šķīsts, morāli skaidrs, apbrīnojams un slavējams? Ja jā, tad nav nekā slikta, ja Kristieši klausās tāda veida dziesmas.

Tomēr liela daļa no laicīgās mūzikas neapmierina standarta prasības, kas aprakstītas vēstulē Fil.4:8. Laicīgā mūzika bieži vien veicina amoralitāti un varmācību, nonicina šķīstību un godīgumu. Ja dziesmā dzirdamie vārdi ir pretrunā ar Dieva mācību, tad pilnīgi noteikti Kristiešiem to nevajadzētu klausīties. Bet ir daudz laicīgās mūzikas dziesmu, kas nemin Dievu un tomēr atbalsta tādas vērtības kā godīgumu, šķīstību un īstas, neviltotas attiecības. Ja dziesma satur vārdus, kas atbalsta laulības svētumu un/ vai patiesas mīlestības nevainīgumu – pat ja nemin Dievu – to drīkst klausīties un izbaudīt.

Nav svarīgi ar ko persona nodarbina savu prātu – agrāk vai vēlāk tas izpaudīsies runā un rīcībā. Šis ir noteikums, kurš vēstulēs Fil.4:8 un Kol.3:2,5 nosaka veselīgas domāšanas modeli jeb paraugu. 2.vēstulē Kor.10:5 Pāvils saka, ka mums vajadzētu ”sagūstīt jebkuru domu un padarīt to paklausīgu Jēzum Kristum.” Lasot šos pantus saprotam skaidri kāda veida mūziku mums vajadzētu klausīties.

Pilnīgi noteikti ir tas, ka viscēlākā mūzika ir tāda, kas slavina un godina Dievu. Talantīgi Kristīgie mūziķi darbojas gandrīz visos mūzikas žanros - sākot no klasikas līdz pat rokam, repam un regejam. Jebkurš mūzikas stils ir labs un pieņemams. Dziesmu teksta vārdi ir tie, kas nosaka un padara to ”pieņemamu” vai ”nē.” Noraidāms ir pilnīgi un absolūti viss, kas virza domas vai liek iesaistīties aktivitātēs, kuras neslavina/ negodina Dievu.

English



Atpakaļ uz latvisko versiju

Vai Kristiešiem vajadzētu klausīties laicīgo mūziku?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries