settings icon
share icon
Jautājums

Kāpēc Kristīgā arheoloģija ir tik svarīga?

Atbilde


Vārds arheoloģija ir radies no diviem grieķu vārdiem – archae ar nozīmi ‘’sens’’ un logos ar nozīmi ‘’zināšanas.’’ Salīdzinājumā ar kāda cilvēka individuālu ceļošanu apkārt zemei, lai atrastu artefaktus (senus priekšmetus), ko ielikt muzejā, arheologu darbs ir ar daudz lielāku un dziļāku nozīmi. Arheoloģija ir zinātne, kas pēta un studē senās kultūras tādējādi atgūstot un dokumentējot materiālus no pagātnes. Kristiešu arheoloģija ir zinātne, kas studē senās kultūras, kurām bija ietekme uz Kristietību un Jūdaismu; kā arī Kristietību un Jūdaismu atsevišķi pašus par sevi. Kristīgie arheologi strādā ne vien, lai atklātu jaunas lietas par pagātni, bet gan ar spēcīgiem pierādījumiem apstiprina jau zināmo un izskaidro notikumus tā palīdzot mums saprast izturēšanos, paražas un dzīvesveidu attiecībā uz Bībelē aprakstītajiem cilvēkiem.

Bībeliskie teksti un citi senie raksti ir vissvarīgākās informācijas daļas par vēsturi, par senajiem Bībeles cilvēkiem. Diemžēl Bībeliskie ziņojumi daudzus jautājumus ir atstājuši neatbildētus. Tādās reizēs mums palīdz arheologi. Vietās, kur Bībelē teiktais ir nepilnīgs, arheologi var aizpildīt tukšos robus un atbildēt uz citādi neatbildamiem jautājumiem. Seno atkritumu izgāztuvju un atstāto pilsētu arheoloģiskie izrakumu pētījumi pa druskai vien ir nodrošinājuši mūs ar pierādījumiem, kas ļauj ieskatīties dziļāk pagātnē un saprast to. Kristīgās arheoloģijas mērķis ir pārbaudīt un apstiprināt svarīgāko, būtiskāko patiesību par Vecā Testamenta un Jaunā Testamenta artefaktiem attiecībā uz senajiem cilvēkiem.

Kristīgā arheoloģija kā zinātniska tika atzīta 19.gadsimtā. Kristīgās arheoloģijas pamatus lika tādi cilvēki kā J. Jahne, E. Robinsons un Sirs F. Petrija (Johann Jahn, Edward Robinson, Sir Flinders Petrie). V. F. Albraits (William F. Albright) par vadošo līderi kļuva 20 gadsimtā. Tas bija Albraits, kurš Kristīgo arheoloģiju virzīja uz mūsdienīgām sarunām par Bībeles stāstu izcelšanos, to pirmavotiem, ticamību, un pamatotību. Tas bija Albraits, kurš kopā ar saviem studentiem nodrošināja ļoti daudz fizisku pierādījumu attiecībā uz Bībelē aprakstītajiem vēsturiskajiem notikumiem. Neskatoties uz to, ka Bībeliskie stāsti ir pamatoti un apstiprināti ar neapgāžamiem pierādījumiem, tomēr uz šodienu ir radušās arheologu grupas, kuras mēģina šos pierādījumus apgāzt. Neveiksmīgi.

Nav tālu jāmeklē, lai saredzētu laicīgās pasaules uzbrukumus Kristietībai. Spožs pierādījums tam ir ‘’Discovery Channel’’ ar savu drāmu par Da Vinči kodu. Citi stāsti piedāvā savas nepierādītās versijas par vēsturisko Kristu. TV programma, kuru vada D. Kamerons (James Cameron) saka, ka ir atraduši alu un kasti, kurā bija apglabāts Jēzus. Pēc šiem viņu ‘’atklājumiem’’ vienīgais secinājums bija tāds, ka Jēzus nav cēlies no miroņiem. Tomēr šīs programmas vadītājs aizmirsa piebilst, ka ala ar kasti bija atrasta jau sen atpakaļ un ir pierādīts, ka tam nav nekāda sakara ar Jēzu. Pateicoties Kristīgo arheologu neatlaidīgajiem pūliņiem mums ir pilnīgas zināšanas par šo un arī citiem notikumiem bez izskaistinājumiem, izdomājumiem un pielikumiem.

Arheoloģisko pierādījumu liecības ir tās, kas nodrošina vislabāko, patiesāko un dziļāko informāciju par seno cilvēku dzīvi un senajiem laikiem. Pielietojot pareizas, atbilstošas metodes seno izrakumu pētījumos tiek iegūta informācija, kas nodrošina ar lielāku sapratni par seno cilvēku dzīvi un to kultūru. Kā arī sniedz uzskatāmus pierādījumus, kas apstiprina Bībeliskos tekstus un pasludina tos par likumīgiem. Sistemātiskie šo atradumu/ atklājumu ieraksti, salīdzināti ar visas pasaules ekspertiem var dot vispilnīgāko informāciju par Bībeles laika cilvēkiem. Kristīgā arheoloģija ir viens no instrumentiem, kuru zinātnieki izmanto, lai spētu piedāvāt absolūti nokomplektētu aizstāvību Bībeles stāstiem un Jēzus evaņģēlijam. Neticīgie bieži jautā, kā mēs varam zināt, ka Bībele ir patiesa. Viena no atbildēm ir tāda, ka Kristīgās arheoloģijas darba rezultātā ļoti daudzi no Bībeles stāstiem ir pierādīti kā patiesi un tas viss ir pārbaudāms.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kāpēc Kristīgā arheoloģija ir tik svarīga
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries