settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir filioque gadījums?

Atbilde


Attiecībā uz Svēto Garu šis filioque bija un joprojām ir strīdus jautājums baznīcās. Jautājums ir - ”vai Svētais Gars nāk no Tēva, vai arī no abiem - Tēva un Dēla?” Latīņu valodā vārds ”filioque” nozīmē ”un dēls.” Tas ir attiecināts un nosaukts par filioque gadījumu tāpēc, ka frāze ”un dēls” bija pievienota Nikajas ticības apliecībai (Nicen Creed- formāla ticība apkopojot kristīgo ticību) norādot, ka Svētais Gars nāk no Tēva un ”Dēla.” Radās tik daudz apgalvojumu un strīdu par šo jautājumu, ka galu galā tas noveda pie Romas katoļu un Austrumu pareizticīgo baznīcu šķelšanās (mūsu ēras – 1054.gadā). Šīs divas baznīcas joprojām nav nonākušas ne pie kādas savstarpējas vienošanās vai saskaņas šinī jautājumā.

Jņ.ev.14:26 saka: ”Bet Aizstāvis, Svētais Gars, ko Tēvs sūtīs Manā Vārdā...”

Jņ.ev.15:26 saka: ”Kad nāks Aizstāvis, ko es jums sūtīšu no Tēva, Patiesības Gars, kurš no Tēva iziet, - viņš liecinās par mani.”

Apskatiet arī Jņ.ev.14:16 un Fil.1:19. Izskatās, ka šie panti norāda uz to, ka Svētais Gars nāk no abiem, gan no Tēva, gan no Dēla. Svarīgākais šinī filioque gadījumā ir vēlme pasargāt Svētā Gara dievišķību. Bībele ļoti skaidri māca, ka Svētais Gars ir Dievs (Ap.d.5:3-4). Tie, kuri pretojas filioque gadījumam izsaka iebildumus tāpēc, ka viņi tic, ka Svētā Gara nākšana no Tēva un no Dēla it kā padara Svēto Garu par kalpu Tēvam un Dēlam. Tie, kuri atbalsta filioque gadījumu tic, ka Svētā Gara nākšana no abiem, Tēva un Dēla, neietekmē Garu visā Viņa būtībā palikt tādam pašam, jeb vienādam ar Dievu - Tēvu un Dēlu.

Iespējams, ka filioque gadījums iekļauj aspektu par Dieva personību, ko cilvēkam nekad nebūs iespējams saprast pilnīgi un līdz galam. Dievs, kas ir nebeidzams Savā būtībā galu galā ir neizprotams mūsu ierobežotajiem prātiem. Svētais Gars ir Dievs un Dievs Viņu ir atsūtījis kā Jēzus Kristus aizvietotāju šeit uz zemes. Iespējams, ka jautājumam – vai Svētais Gars nāk tikai no Tēva, vai arī no abiem, - Tēva un Dēla – nav noteiktas atbildes, un nedz tas arī ir vajadzīgs. Kā arī pilnīgi iespējams, ka filioque gadījums vienmēr paliks strīdīgs jautājums.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir filioque gadījums? (Pareizticībā Dieva Trīsvienības trešā persona – Svētais Gars iziet tikai no Tēva, bet ne no Dēla, kā tas ir katolicismā (filioque – “un Dēla”).
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries