settings icon
share icon
Jautājums

Ko Bībele saka par dinozauriem? Vai Bībelē ir minēti dinozauri?

Atbilde


Dinozauru tēma iekļaujas plašākās debatēs, kas pašlaik notiek kristīgajā sabiedrībā, par zemes vecumu, pareizu 1. Mozus grāmatas interpretāciju, un par to, kā interpretēt citus fiziskos pierādījumus, kas atrodas ap mums. Tie cilvēki, kuri tic tam, ka zeme ir ļoti veca, uzskata, ka Bībele nepiemin dinozaurus, jo, saskaņā ar viņu teoriju, dinozauri izmira miljoniem gadu pirms tam, kad pirmais cilvēks sāka staigāt pa zemes virsu. Līdz ar to cilvēki, kuri pierakstīja Bībeli, nevarētu būt tos redzējuši ar savām acīm.

Tie, kas tic tam, ka zeme ir jaunāka, uzskata, ka Bībele piemin dinozaurus, lai gan to apzīmēšanai netiek lietots konkrētais vārds „dinozaurs”. Bībele lieto ebreju vārdu tanniyn. Dažādos Bībeles tulkojumos angļu valodā šis vārds ir tulkots dažādi; reizēm tas ir tulkots kā „jūras briesmonis”, citreiz kā „čūska”, bet visbiežāk kā „pūķis, drakons”. Liekas, ka tanniyn ir bijis kāds gigantisks rāpulis. Šādi dzīvnieki Vecajā Derībā tiek pieminēti apmēram 30 reizes, un ir minēts, ka tie dzīvo gan uz zemes, gan ūdenī.

Papildus šo dzīvnieku pieminēšanai vairāk kā 30 reizes Vecajā Derībā, Bībele apraksta arī vēl kādus dzīvniekus tādā veidā, ka daži Bībeles pētnieki uzskata, ka tur ir runa par dinozauriem. Bībelē ir teikts, ka behemots ir visvarenākais no visiem Dieva radījumiem – tas ir milzis, kura aste tiek salīdzināta ar ciedru koku (Ījaba 40:15). Daži pētnieki ir centušies apgalvot, ka šis behemots ir bijis vienkārši begemots vai zilonis. Citi, turpretī, norāda, ka gan zilonim, gan begemotam ir ļoti tievas astes, ko nu nekādi nevar salīdzināt ar ciedru koku. Taču dinozauriem Brachiosaurus un Diplodocus bija milzīgas astes, kuras viegli varētu salīdzināt ar ciedru koku.

Gandrīz katra senā civilizācija savos mākslas darbos attēlo kaut ko līdzīgu milzīgiem rāpuļiem. Ziemeļamerikā atrastie petroglifi (klintī iecirsti attēli) un artifakti (arheol. izrakumos atrasti dažādi priekšmeti), kā arī māla figūriņas attēlo dinozaurus tieši tā, kā tos attēlo arī mūsdienās. Dienvidamerikā klintīs iecirstajos attēlos ir redzami cilvēki, kas jāj uz dzīvnieka, kas ļoti līdzinās Diplodocus dinozauram, kā arī tur ir attēloti radījumi, kas izskatās pēc Triceratopiem, Pterodaktiliem un Tiranozauriem Rex. Gan Romiešu mozaīkas, gan Maiju dzeja, gan Babilonijas pilsētas mūri liecina par to, ka cilvēks visās civilizācijās un neatkarīgi no sava ģeogrāfiskā novietojuma ir apbrīnojis šos radījumus. Arī mūsdienās ir ik pa laikam dzirdami stāsti par to, ka kāds ir redzējis kādu dinozauru vai jūras briesmoni, bet šādi stāsti parasti tiek uztverti ar lielu skepticismu.

Papildus daudzajiem antropiskajiem un vēsturiskajiem pierādījumiem, ka uz zemes dinozauri ir dzīvojuši kopā ar cilvēkiem, tam ir arī daudzi fiziski pierādījumi. Piemēram, dažādās vietās Ziemeļamerikā un rietumu / centrālajā Āzijā ir atrasti pārakmeņojušies dinozauru un cilvēku pēdu nospiedumi kopā, vienā vietā.

Tātad, vai Bībelē ir pieminēti dinozauri? Uz šo jautājumu nevar dot viennozīmīgu atbildi. Tas ir atkarīgs no tā, kā katrs cilvēks vēlas interpretēt esošos pierādījumus, kā arī no tā, kā katrs skatās uz pasauli sev apkārt. Mūsu misijā GotQuestions.org mēs ticam teorijai par to, ka zeme ir salīdzinoši jauna, un pieņemam viedokli, ka bija laiks, kad dinozauri un cilvēki dzīvoja uz zemes kopā. Mēs uzskatām, ka dinozauri izmira kādā brīdī pēc Lielajiem Grēku Plūdiem dramatisko klimata izmaiņu dēļ, kā arī tāpēc, ka cilvēks tos pārmērīgi medīja.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Ko Bībele saka par dinozauriem? Vai Bībelē ir minēti dinozauri?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries