settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir Ariānisms?

Atbilde


Ariānisms ir uzskats, kas nosaukts tā slavenākā veicinātāja skolotāja Ārija vārdā ceturtā gadsimta sākumā. Viena no agrākajām un iespējams svarīgākajām debatēm Kristiešu vidū bija jautājums par Kristus dievišķību. Vai Jēzus patiešām bija Dievs iemiesojies miesā, vai arī tikai radīta būtne? Vai Jēzus bija Dievs, vai arī tikai līdzīgs Dievam? Ārijs domāja, ka Jēzus bija Dieva radīta būtne; radīts pats pirmais starp visu radīto un atšķirībā no citām radītajām būtnēm kronēts ar slavu, un godību. Ariānisma uzskats ir tāds, ka Jēzus bija radīta būtne ar dievišķiem atribūtiem, bet pats par sevi nebija dievība.

Ariānisma piekritēji pārprot atsauksmes par Jēzus nogurumu (Jņ.ev.4:6) un arī to, ka Jēzus nevarēja pateikt tiešu Savas atgriešanās laiku (Mt.ev.24:36). Jā, nav viegli saprast kā Dievs var būt noguris, bet pārcelt Jēzu zemākā līmenī sakot, ka Viņš bija tikai radīta būtne nekādā gadījumā nav atbilde - tikai pieņēmums. Jēzus bija visā pilnībā Dievs un arī visā pilnībā cilvēks. Jēzus nebija cilvēks līdz iemiesošanās brīdim. Tāpēc Jēzus ierobežojumam jeb limitam nav nekādas ietekmes uz Viņa mūžīgo dievības dabu.

Otrā nepareizākā interpretācija ir attiecībā uz ”pirmdzimtā” jēgu (Rom.8:29; Kol.1:15-20). Ariānisms šajos pantos teikto par ”pirmdzimtību” tulko tā, ka Jēzus bija ”dzimis” vai ”radīts” kā pirmais radīšanas akts. Tomēr tas nav pareizi. Jēzus Pats paziņoja Savu mūžīgo eksistenci (Jņ.ev.8:58; 10:30). Jņ.ev.1:1-2 ir teikts, ka Jēzus jau no ”paša sākuma bija ar Dievu.” Bībeles laikos pirmdzimtais (dēls) vienmēr bija turēts ļoti lielā godā (1.Moz.gr.49:3; 2.Moz.gr.11:5, 34:19; 4.Moz.gr.3:40; Psalmi 89:27; Jer.gr.31:9). Skatoties no šāda viedokļa Jēzus ir Dieva pirmdzimtais Dēls. Jēzus ir augstākais loceklis Dieva ģimenē. Jēzus ir iesvaidītais – ”Brīnišķīgs Padomdevējs, Varenais Dievs, Mūžīgais Tēvs un miera Princis” (tiešs tulkojums no NIV Jesaja 9:6/ Latviešu tulkojumā Jesaja 9:5).

Pēc apmēram gadsimtu ilgām debatēm agro baznīcu padomēs Kristīgā baznīca oficiāli paziņoja, ka Ariānisms ir nepatiesa viltus mācība. Kopš tā laika Ariānisms ir noraidīts kā nedzīvotspējīga mācība attiecībā uz Kristiešu ticību. Tomēr Ariānisms nav miris līdz galam. Tas turpina eksistēt parādoties dažādās formās. Jehovas liecinieki un Mormoņi cenšas mācīt Ariānismam līdzīgu mācību par Kristus dabu. Tieši tāpat kā to darīja agrās baznīcas - mums jāatmasko un jāapsūdz visi uzbrukumi mūsu Kungam un Glābējam Jēzum Kristum.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir Ariānisms?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries