settings icon
share icon
Jautājums

Vai Dievs pieprasa, lai Kristieši ievērotu Sabatu?

Atbilde


Kol.2:16-17 apustulis Pāvils paziņo: ”Tad nu lai neviens jūs netiesā par ēdienu un dzērienu un par attieksmi pret svinamām dienām vai jaunmēness svētkiem, vai sabatu – tas viss ir kā nākamības ēna, bet pati nākamība jau ir Kristū.” Līdzīgi ir rakstīts arī Rom.14:5: ”Dažs spriež, ka viena diena ir pārāka par otru, cits – visas dienas vienādas. Lai ikviens paliek pie sava ieskata.” Šie panti skaidri norāda, ka katram Kristietim Sabata ievērošana ir personīgs, garīgās brīvības jautājums, bet ne Dieva pavēle. Sabata ievērošana ir jautājums, kurā Dieva Vārds dot norādījumus netiesāt vienam otru. Sabata ievērošana ir jautājums, kurā katram Kristietim jādzīvo saskaņā ar savu pārliecību.

Apustuļu grāmatas pirmajās nodaļās pirmie Kristieši pārsvarā bija ebreji. Kad ne ebreji (pagāni) sāka saņemt Svētā Gara pestīšanas dāvanas caur ticību Jēzum Kristum, tad ebreju kristieši nonāca dziļā dilemmā. Kuri no Mozus likumu aspektiem un kādas no ebreju tradīcijām bija tās, kam ne ebrejiem tagad vajadzētu klausīt un pakļauties? Apustuļi sapulcējās un apsprieda šo jautājumu Jeruzalemes apspriedē (Ap.d.15.nodaļa). Lēmums bija: ”Tādēļ es domāju, ka nevajag apgrūtināt pagānus, kas atgriežas pie Dieva, bet rakstiet viņiem, lai atturas no apgānīšanās ar elkiem, no netiklības un no nožņaugtu dzīvnieku gaļas un asinīm” (Ap.d.15:19-20). Sabata ievērošana netika pieminēta kā svarīgākā lieta par ko ne ebreju ticīgie būtu jābrīdina vai kas tiem jāuzspiež. Tas ir neiedomājami, ka apustuļi pieļautu tādu nevērību un aizmirstu pievienot instrukciju par Sabata ievērošanu, ja tā būtu bijusi Dieva dota komanda Kristiešiem.

Visbiežākā kļūda ir tā, ka cilvēkiem ir radies priekšstats, ka Sabata diena ir Dieva godināšanas diena vai dievkalpojums. Tādas grupas kā Septītās Dienas Adventisti patur uzskatu, ka Dievs pieprasa noturēt baznīcas dievkalpojumus sestdienās, Sabata dienās. Bet tas nav tas, ko Sabats pavēl. Sabats pavēl nestrādāt Sabata dienā (2.Moz.gr.20:8-11). Nekur visos Svētajos Rakstos nevar atrast to, ka Sabata diena ir domāta kā dievkalpošanas diena. Jā, ebreji Vecajā Testamentā, Jaunajā Testamentā un arī modernajos laikos notur dievkalpojumus sestdienās, bet tas nav Sabata būtības pamats. Apustuļu darbu grāmatā visas sanākšanas, kas notikušas Sabata dienā bija ebreju sanāksmes, bet ne Kristiešu.

Tādā gadījumā kurās dienās agrie Kristieši sanāca kopā? Ap.d.2:46-47 dod mums atbildi – ”Dienu no dienas tie vienprātībā pulcējās templī; bet mājās tie lauza maizi un kopīgi ēda līksmībā un sirds vienkāršībā, slavēdami Deivu un baudīdami labvēlību tautā. Un Kungs ik dienas pievienoja viņu pulkam aizvien jaunus izglābtos.” Ja pastāvēja kāda īpaši izcelta diena, kurā Kristieši satikās regulāri, tad tā bija pirmā nedēļas diena (mūsdienās svētdiena), bet ne Sabata diena (mūsdienās sestdiena) (Ap.d.20:7; 1.Kor.16:2). Par godu Kristus atdzimšanai, kas notika svētdienā, agrie Kristieši ievēroja svētdienu; ne kā ”Kristiešu Sabatu,” bet gan kā speciālu dienu Kristus godināšanai.

Vai ir kaut kas nepareizs kalpot Dievam sestdienās, ebreju Sabatā? Noteikti nē! Mums jākalpo Dievam katru dienu, ne tikai sestdienās vai svētdienās! Daudzās baznīcās uz šodienu tiek noturēti dievkalpojumi gan sestdienās, gan svētdienās. Tā ir brīvība Kristū (Rom.8:21; 2.Kor.3:17; Gal.5:1). Vai Kristiešiem jāievēro Sabats, respektīvi, jāatturas no darbiem Sabata dienā? Ja Kristieši jūtas, ka tas būtu pareizākais priekš viņiem, tad jā (Rom.14:5). Tomēr, tiem, kuri nolemj ievērot Sabatu nevajadzētu tiesāt tos, kas to nedara (Kol.2:16). Kā arī tiem, kuri nevēlas ievērot Sabatu, nevajadzētu būt par kavēkli tiem, kas to dara (1.Kor.8:9). Vēstulē Galatiešiem 5:13-15 varam lasīt rezumējumu attiecībā uz šo jautājumu: ”Bet jūs, brāļi, esat aicināti brīvībai; vienīgi nedodiet vaļu miesas tieksmēm, bet kalpojiet viens otram mīlestībā. Jo visa bauslība ir piepildīta vienā vārdā, un proti – mīli savu tuvāko kā sevi pašu! Ja jūs cits citam kožat un viens otru graužat, pielūkojiet, ka cits citu neparijat!” Viss ir izteikts vārdos: mīli savu tuvāko kā sevi pašu!

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Vai Dievs pieprasa, lai Kristieši ievērotu Sabatu?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries