settings icon
share icon
Jautājums

Kāds ir preteristu viedoklis par pasaules galu?

Atbilde


Atklāsmes grāmatā rakstīto preteristi (teologs, kas tic, ka Apokalipses paredzējumi ir piepildījušies) izskaidro kā simbolisku agrās baznīcas konfliktu atainojumu, bet nevis aprakstu par to, kas notiks pasaules gala laikā. Preteristi noliedz gandrīz visu Atklāsmes grāmatā teikto.

Alegoriskos un simboliskos pravietojumus preteristi sakombinē ar jēdzieniem, par kuriem Atklāsmes grāmata pat nerunā. Būtībā preteristi māca, ka visi Jaunajā Testamentā minētie pravietojumi jau ir piepildīti mūsu ēras 70 gados. Laikā, kad Romieši uzbruka Jeruzalemei un iznīcināja Izraēlu.

Atklāsmes grāmatas 2 un 3 vēstules bija adresētas faktiski esošajām draudzēm pirmajā gadsimtā, un tās visas ir praktiski pielietojamas līdz pat šodienai. Bet 6-22 nodaļai (ja tulkots pareizi, tādā pašā veidā, kā pārējie raksti) ir rakstītas par nākotnes notikumiem, kas vēl tikai nāks. Nav iemesla vai jēgas skaidrot Atklāsmes grāmatas pravietojumus alegoriski (līdzībās). Iepriekš piepildījušies pravietojumi ir piepildījušies burtiski. Piemēram, visi Vecā Testamenta panti, kas paredzēja pirmo Kristus atnākšanu ir piepildījušies burtiski un viss notika tieši tā, kā rakstīts. Kristus atnāca laikā, kad par Viņu bija pravietots, ka Viņš nāks (Dan.9:25-26). Kristus piedzima no jaunavas (Jes.7:14). Viņš cieta un mira par mūsu grēkiem (Jes.53:5-9). Šie ir tikai daži no simtiem citu pravietojumu, ko Dievs devis praviešiem; kas visi ir ierakstīti Svētajos Rakstos, un kas ir piepildījušies burtiski un pilnīgi. Tāpēc vienkārši nav jēgas skaidrot nepiepildītos pravietojumus līdzībās vai mēģināt saprast nepiepildītos pravietojumus citādākā veidā, nekā tie ir uzrakstīti.

Turklāt, Atklāsmes grāmatas interpretēšanā preterisms ir absolūti nesaskanīgs un pretrunīgs. Preteristi uzskata, ka Atklāsmes grāmatā (6-18 nodaļai) aprakstītais pasaules gals ir simbolisks un alegorisks, bet ne, ka apraksta burtiski patiesus notikumus. Tomēr, 19-tā nodaļa preteristu skatījumā ir jāsaprot burtiski un tieši. Jēzus Kristus fiziski un burtiski atgriezīsies uz zemes. Pēc tam, 20-jā nodaļā preteristi atkal rakstīto sāk izskaidrot līdzībās, bet 21 un 22 nodaļu viņi (daļēji) skaidro burtiski. Viņi piekrīt, ka būs jaunas debesis un jauna zeme. Neviens nenoliedz, ka Atklāsmes grāmata satur pārsteidzoši apbrīnojamas un mulsinošas vīzijas. Neviens nenoliedz, ka dažas lietas Atklāsmes grāmatā ir aprakstītas tēlaini. Tomēr, patvaļīgi izvēlēties un noliegt kādas no Atklāsmes grāmatas literārajām daļām nozīmē burtiski iznīcināt galvenos izskaidrojumus. Ja zīmogi, bazūnes, trauki, liecinieki, 1444000, zvērs, viltus pravieši, tūkstošgade u.c. ir tikai līdzības vai simboli, tad kā mēs varam apgalvot ar pilnu drošību, ka Kristus otrā atnākšana jaunajā zemā būs burtiska? Tā ir vislielākā preteristu kļūda – viņi ļauj katram interpretētājam izskaidrot Atklāsmes grāmatu kā vien grib. Tā vietā mums pašiem ir cītīgāk jālasa Atklāsmes grāmata, jātic tai un jāpaklausa tai – burtiski un tieši.

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kāds ir preteristu viedoklis par pasaules galu?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries