settings icon
share icon
Jautājums

Kāpēc Mateja evaņģēlijā dotā ģenealoģija par Jēzu atšķiras no Lūkasa evaņģēlijā aprakstītās?

Atbilde


Svētajos Rakstos par Jēzus radurakstiem varam lasīt Mateja evaņģēlija 1 nodaļā un Lūkasa.ev.3:23-38. Mateja evaņģēlijā ģenealoģija ir aprakstīta no Jēzus līdz Ābrahamam. Lūkasa evaņģēlijā ģenealoģija ir aprakstīta no Jēzus līdz Ādamam. Tomēr, jā, pastāv iemesls ticēt tam, ka šie divi evaņģēliji faktiski raksta par divām atšķirīgām radurakstu līnijām. Piemēram, Matejs saka, ka Jāzepa tēvs bija Jēkabs (Mt.ev.1:16), bet Lūkass saka, ka Jāzepa tēvs bija Heli (Lk.ev.3:23). Matejs radu līniju iezīmē caur Dāvida dēlu Salamanu (Mt.ev.1:6), bet Lūkass radu līniju iezīmē caur Dāvida dēlu Nātanu (Lk.ev.3:31). Faktiski starp Dāvidu un Jēzu vienīgie radurakstu vārdi, kas sakrīt, ir Zorobabela un Šalatiēla. (Mt.ev.1:12; Lk.ev.3:27).

Daži norāda uz šīm atšķirībām kā uz kļūdām Bībelē. Tomēr, Jūdi bija pedantiski ierakstu glabātāji, īpaši, kas attiecās uz radurakstiem. Tas ir vienkārši neiedomājami, ka Matejs un Lūkass varētu radīt jeb veidot divas dažādas pretrunīgas ģenealoģijas par vienu un to pašu radurakstu līniju. Vēlreiz, raduraksti no Dāvida līdz Jēzum ir atšķirīgi. Pat atsauces uz Šalatiēlu un Zorobabelu šķiet attiecas uz dažādiem indivīdiem ar tādiem pašiem vārdiem. Mateja evaņģēlijā Šalatiēla tēvs ir Jeconija, bet Lūkasa evaņģēlijā Šalatiēla tēvs ir Neri. Tas varētu būt bijis normāli cilvēkam, kas saucās Šalatiēls dod dēlam vārdu Zerubbabels ņemot vērā slavenos indivīdus ar šādiem vārdiem (skat. Ezras un Nehemijas grāmatās).

Cits izskaidrojums tam varētu būt, ka Mt.ev. iezīmēja svarīgākos radurakstus, bet Lk.ev. vairāk bija ieinteresēts ”levirates laulību” gadījumos. Ja vīrs nomira un tam nebija dēla, tad pēc tradīcijas brālim bija jāaprec sava mirušā brāļa sieva kārtībā, lai viņa dzemdētu dēlu, kas nestu tālāk mirušā brāļa vārdu. Lai arī šis ir iespējams, tomēr maz ticams, ka katra paaudze no Dāvida līdz Jēzum varēja būt ”levirates laulības” tā uzskaitot vai iegrāmatojot katras paaudzes atšķirības. Tas ir ļoti maz ticams.

Ņemot vērā šos priekšstatus, lielākā daļa konservatīvo Bībeles mācītāju pieņem, ka Lūkasa evaņģēlijs ir uzskaitījis Marijas radurakstus un Mateja evaņģēlijs ir uzskaitījis Jāzepa radurakstus. Matejs sekoja Jāzepa radu līnijai (Jēzus juridiskais tēvs) caur Dāvida dēlu Salamanu, bet Lūkass sekoja Marijas radu līnijai (Jēzus asins radiniece) caur Dāvida dēlu Nātanu. Grieķu valodā nav tāda vārda kā ”znots” un Jāzeps varētu būt bijis Heli dēls pēc Heli meitas Marijas apprecēšanas. Galvenais ir tas, ka caur abām līnijām Jēzus ir tiešs Dāvida pēctecis un tāpēc ar tiesībām uz Mesijas statusu. Iezīmēt ģenealoģiju caur mātes līniju ir neparasts un rets gadījums, bet tāda bija arī piedzimšana no jaunavas. Lūkasa izskaidrojums ir tāds, ka ”pēc visu ieskatiem” Jēzus bija Jāzepa dēls (Lk.ev.3:23).

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kāpēc Mateja evaņģēlijā dotā ģenealoģija par Jēzu atšķiras no Lūkasa evaņģēlijā aprakstītās?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries