settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir agnosticisms?

Atbilde


Agnosticisms ir uzskats par to, ka Dieva esamību nav iespējams izzināt vai pierādīt. Vārds ”agnostisks” nozīmē ”bez zināšanām.” Salīdzinājumā ar ateismu agnosticisms ir vairāk godīga forma. Ateisti uzstāj, ka Dievs neeksistē – nepierādama pozīcija. Agnosticisms argumentē par to, ka Dieva esamība nav nedz pierādāma, nedz noliedzama. Empīriski (uz pieredzi pamatots) Dieva esamība nav ne pierādāma, ne noliedzama.

Bībele saka, ka mums caur ticību jāpieņem tas, ka Dievs eksistē. Vēstulē Eb.11:6 ir teikts, ka: ”Bez ticības nav iespējams Dievam patikt. Tam, kas tuvojas Dievam ir jātic, ka Dievs ir un ka viņš atalgo tos, kas viņu meklē.” Dievs ir gars (Jņ.ev.4:24), tāpēc Viņš nav redzams vai aptaustāms. Ja vien Dievs neatklāj Sevi, Viņš nav pieejams mūsu apziņai un saprātam (Rom.1:20). Bībele paziņo, ka Dieva esamība ir skaidri saskatāma visumā (Ps.19:1-4), sajūtama dabā (Rom.1:18-22), un apliecināta mūsu pašu sirdīs (Sak.gr.3:11).

Agnostiķi nevēlas izdarīt nekādu izvēli. Ne to, ka Dievs eksistē, ne arī to, ka neeksistē. Tā ir vienkārši divkosība. Teisti tic, ka Dievs eksistē. Ateisti tic, ka Dieva nav, Viņš neeksistē. Agnostiķi tic, ka mums nevajadzētu ne ticēt, ne neticēt, vienkārši tāpēc, ka tas nav pierādāms nekādā veidā.

Argumentu labā paskatīsimies uz skaidriem un ticamiem pierādījumiem tam, ka Dievs eksistē. Ja pieņemam teistu un agnostiķu pozīcijas kā līdzīgas, kurš no tiem dod lielāku ”jēgu” ticēt iespējamībai, ka pastāv dzīve pēc nāves? Ja Dieva nav, tad gan teisti, gan agnostiķi vienkārši pazudīs pēc nāves. Ja Dievs ir, tad abi- gan teisti, gan agnostiķi būs spiesti kaut kam atbildēt par sevi pēc nāves. Skatoties no šīs perspektīvas, noteikti labāk ir būt teistam nekā agnostiķim. Ja neviena no šīm abām pozīcijām nav pierādāma un apstiprināma, vai noliedzama, šķiet, ka gudrāk ir pielikt visas pūles un pamatīgi izmeklēt pozīciju, kas var būt bezgalīgi un mūžīgi iekārojams gala rezultāts.

Šaubīties ir normāli. Uz šīs zemes pastāv daudz lietu, ko mēs nesaprotam. Bieži vien cilvēki šaubās par Dieva eksistenci, jo viņi nesaprot vai nepiekrīt lietām, ko Dievs dara vai atļauj notikt. Lai arī kā, bet mums, ierobežotiem cilvēkiem nevajadzētu censties vai gaidīt, ka sapratīsim visā pilnībā bezgalīgo, vareno Dievu. Vēstulē Rom.11:33-34 Pāvils pauž: ”Kāds Dieva bagātības un gudrības, un atziņas dziļums! Cik neizprotamas ir viņa tiesas un neizdibināmi ir viņa ceļi! Kas gan ir izzinājis Kunga prātu, kas viņam ir bijis padomdevējs.”

Mums jātic Dievam caur ticību un tikai caur ticību jāpaļaujas uz Viņa takām. Dievs ir gatavs un vēlas atklāt Sevi visneiedomājamākajos veidos tiem, kas tic Viņam. 5.Moz.gr. 4:29 paziņo: ”Un tur jūs meklēsiet Kungu, savu Dievu, un jūs viņu atradīsiet, ja meklēsiet viņu no visas sirds un visas dvēseles!”

EnglishAtpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir agnosticisms?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries