Въпрос
Какво означава "иго" (ярем) в Библията?
Отговор
Яремът е дървена кръстачка, закрепена на врата на две животни и прикрепена към плуг или каруца. Яремът позволява на две животни да споделят товара и да теглят заедно. В библейски времена ярема се е използвал предимно при бикове или волове за оране на ниви и теглене на каруци. За да може каруцата или плугът да теглят равномерно, животните, които са били впрегнати заедно, е трябвало да са близки по размер и тегло.
В Библията яремът понякога се използва метафорично, за да се опише тежестта на дадена задача или задължение. Например цар Ровоам се опитва да внуши уважение към себе си, като заплашва поданиците си с "тежък ярем" (1 Царе 12:11). Счупването на ярема често символизира свободата от потисниците (Исаия 10:27) или началото на нов етап в живота, както когато Елисей напуска земеделския си живот, за да последва Илия (1 Царе 19:19-21).
Хората по времето на Исус лесно разбират аналогиите с игото. Те са знаели какво е имал предвид Исус, когато е казал: " Елате при Мене всички, които се трудите и сте обременени, и Аз ще ви успокоя. Вземете Моето иго върху себе си и се научете от Мене; защото съм кротък и смирен по сърце; и ще намерите покой на душите си. Защото Моето иго е благо и Моето бреме е леко." (Матей 11:28-30). "Лесното" иго означава, че бремето, което се носи, не е тежко, защото Исус Христос ще го носи с нас.
На друго място в Писанието се използва образът на ярема, за да се обезкуражат християните да влизат в близки отношения с невярващите: "Не се впрягайте заедно с невярващите; защото какво общо имат правдата и беззаконието или какво общение има светлината с тъмнината? И какво съгласие има Христос с Велиал? Или какво съучастие има вярващият с невярващия? Каква връзка има между Божия храм и идолите? Защото вие сте храм на живия Бог" (2 Коринтяни 6:14-16). Да бъдеш "впрегнат" означава да бъдеш в обвързваща връзка. Предупреждението в този пасаж е, че християнинът не трябва да влиза в компромис лично или професионално споразумение с нехристиянин. Две неравностойно впрегнати животни в крайна сметка ще се борят помежду си и с ярема. Когато израилтяните гонеха идолите, се казваше, че те се впрягат във Ваал (Псалм 106:28; Числа 25:5). Новозаветните вярващи трябва да бъдат отделени от света.
Християнинът гледа на света от различна перспектива, отколкото невярващият. Ние ставаме граждани на друго царство, когато приемем с вяра Божието предложение за спасение (Римляни 10:9-10). Християнинът, който се стреми към Бога, и нехристиянинът, който се стреми към света, ще се движат в различни посоки. Филипяни 3:18-20 изтъква тази разлика в предаността: "Защото мнозина, за които много пъти съм ви казвал, а сега и с плач ви казвам, живеят като врагове на Христовия кръст; чиято сетнина е погибел, чийто бог е коремът и чието хвалене е в това, което е срамно, които отдават ума си на земните неща. Защото нашето гражданство е на небесата,"
Християните живеят, за да почитат и прославят нашия Цар, Исус (1 Коринтяни 10:31). Онези, които са от света, живеят, за да угодят на себе си и да се приспособят към стандартите на този свят. Когато християните се обвързват с невярващи в договорни или заветни споразумения, те поемат едната страна на игото. Те може да вярват, че са се насочили към праведност и слава за Бога, но техните сътрудници имат други идеи. Те по-скоро ще се дърпат един срещу друг, отколкото да преместят товара в правилната посока. Трябва да внимаваме чий хомот приемаме и с кого се впрягаме заедно.
English
Какво означава "иго" (ярем) в Библията?