Въпрос
Кои са били арамеите?
Отговор
Арам е еврейското название на народа на Сирия, така че арамеите, споменати в Библията, са сирийци. Всъщност някои преводи превеждат еврейската дума "арамеец", я заместват с думата "сириец" (вж. 2 Царе 7:6). Арамеите са живели на издигната надморска височина и топографията е отразена във факта, че думата Арам идва от корен, означаващ "височина". Арам Нахараим в Битие 24:10 означава "възвишение на двете реки".
Границите на Арам обхващат обширна област непосредствено на североизток от Израел, която се простира до река Ефрат и включва Месопотамия. Сред големите градове, населявани от древните арамеи, са Дамаск (Битие 14:15) и Хамат (Числа 13:21). Много по-късно е построена сирийска Антиохия, която се споменава в Новия завет (Деяния 11:19; 13:1). Различните царства, съставляващи древния Арам, постепенно се обединяват под управлението на Дамаск, който се превръща в най-доминиращото от арамейските царства.
Когато Авраам търси съпруга за сина си Исаак, той изпраща слуга в Арамската земя, за да намери Ревека (Битие 24:10; 25:20). Лаван, тъстът на Яков, е наречен арамеец в Битие 31:10. Самият Яков е наречен "чергар от Арам" във Второзаконие 26:5, тъй като и майка му, и дядо му са от Месопотамия и затова евреите ги смятат за арамеи.
По време на царуването на цар Давид арамеите от Дамаск идват на помощ на друга група сирийци. Давид ги побеждава и арамеите са принудени да плащат данък (2 Царе 8:5-6). По-късно арамеите обединяват сили с амонитите във войната срещу Израил (2 Царе 10). Израилтяните отново побеждават арамеите и ги държат в подчинение. Това споразумение продължава до управлението на цар Соломон (1 Царе 4:21).
След Соломоновото време арамеите са вечен трън в очите на Израил. Те воюват с Израел по времето на цар Ахав и Израел побеждава (1 Царе 20). В друга битка обаче те убиват Ахав (2 Летописи 18:34). Те нападат Израил (2 Царе 6:8), а по-късно обсадиха столицата Самария (стих 24). Елисей предсказва зверствата, които арамеите ще извършат (2 Царе 8:12). Арамеите се сражават с израелския цар Йорам и го раняват (2 Царе 8:28). Сражават се и с юдейския цар Йоас и го раняват (2 Летописи 24:23-25). За окончателното падане на Йерусалим в ръцете на Вавилон помагат арамеите (2 Царе 24:2).
В една чудесна демонстрация на Божията благодат и сила Елисей изцелява сириеца Нааман от проказа (2 Царе 5). Нааман, командир на армията на арамейския цар, е бил враг на Израил, но се смирява достатъчно, за да потърси помощта на Господ. Нааман открива, че Бог е милостив към всички, които Го призовават - дори към арамеите - и това откритие драстично променя светогледа на Нааман: "Ето, сега узнах, че няма Бог в целия свят освен в Израил" (2 Царе 5:15).
English
Кои са били арамеите?