Въпрос
Какво е роб?
Отговор
Слуга е роб. В някои Библии думата "слуга" е превод на гръцката дума "doulos", която означава "човек, който е подчинен на господаря си и е изцяло на негово разположение; роб". В други преводи се използва думата роб или слуга.
В римско време терминът "роб" или "робиня" може да се е отнасял за човек, който доброволно е служил на други хора. Обикновено обаче той се отнасял за човек, който е бил държан в постоянна робска позиция. Според римското законодателство робът се е смятал за лична собственост на собственика. По същество робите нямали никакви права и дори можели да бъдат убивани безнаказано от своите собственици.
Еврейската дума за "слуга", 'ebed, има подобна конотация. Въпреки това Мойсеевият закон позволява на наемния слуга да стане роб доброволно: "Но ако робът изрично каже: Обичам господаря си, жена си и децата си, не желая да изляза свободен,тогава господарят му ще го заведе пред съдиите[1] и като го отведе при градската порта или при стълба на градската порта, господарят му ще му промуши ухото с шило; и той ще му бъде роб завинаги" (Изход 21:5-6).
Много видни мъже в Стария завет са наричани слуги. Бог говори за Авраам като за свой слуга (Битие 26:24; Числа 12:7). Исус Навин е наречен слуга на Господа (Исус Навин 24:29), както и Давид (2 Царе 7:5) и Исая (Исая 20:3). Дори Месията е наречен Божий слуга (Исая 53:11). Във всички тези случаи терминът "слуга" носи идеята за смирено благородство. Да бъдеш Божий слуга е почетна позиция.
По времето на Исус и Църквата от първи век една трета от римското население са били роби, а друга една трета са били роби преди това. Обичайно е било свободни мъже и жени да работят редом с роби като чистачи на улици, пристанищни работници, лекари, учители и управители на предприятия. Осъдените престъпници ставали роби на държавата и обикновено умирали, работейки в мините или на галерите.
Историческите данни показват, че по време на новозаветния период не е било необичайно евреите да притежават роби. Тъй като робството е било позната част от културата, Исус понякога споменава роби и собственици в Своите притчи (напр. Матей 25:14-30 и Лука 12:41-48). Също така Исус учи, че най-големият в Божието царство ще трябва да стане "слуга на всички" (Марк 9:35). Подобна концепция е немислима за римския гражданин, който се гордее със свободата си и никога не би се определил като роб. Но царството на Исус не е от този свят (Йоан 18:36) и егоистичните земни ценности нямат никакво значение в небето.
В целия Нов завет думата "роб", "робиня" или "слуга" се използва метафорично за човек, който е напълно отдаден на Исус. Павел, Тимотей, Яков, Петър и Юда описват себе си като "слуги на Христос" (Римляни 1:1; Филипяни 1:1; Яков 1:1; 2 Петър 1:1; Юда 1:1, NKJV).
Вярващите и днес трябва да се смятат за слуги или роби на Христос (1 Коринтяни 7:22; Ефесяни 6:6; 2 Тимотей 2:24). Той е нашият Господ и нашата вярност се дължи единствено на Него. Като роби ние се отказваме от други господари (Матей 6:24) и се отдаваме изцяло на Него (Матей 16:24).
Да бъдеш слуга на Христос не е тежка работа. Неговото "бреме е леко" (Матей 11:30). Освен това имаме следното обещание: "Сега, когато сте освободени от греха и сте станали роби на Бога, ползата, която получавате, води към святост, а резултатът е вечен живот" (Римляни 6:22).
English
Какво е роб?