Въпрос
Кой е бил Юда Макавей?
Отговор
Юда Макавей е свещеник, който оглавява въстанието срещу Селевкидската империя в Израел през II в. пр.
Когато Старият завет приключва, народът на Израел се е завърнал от вавилонското изгнание и работата по възстановяването е започнала. При Неемия стената на Йерусалим е възстановена. Ездра започва да призовава народа да се върне към преданост към Йехова. Храмът също е възстановен, въпреки че не може да се сравнява с великолепието на Соломоновия храм (Ездра 5). По времето на Малахия, последния пророк в Стария завет, храмът отново функционира и в него се принасят жертви, въпреки че народът не е ревностен към Господа и принася в жертва повредени животни.
Между Малахия и идването на Йоан Кръстител минават около 400 години. Макар че през това време не е имало официално пророческо слово, все пак са се случвали много неща. Юда Макавей е от този период, който понякога се нарича "период на мълчанието", защото не е имало пророчески глас. Нарича се още "междузаветният период", защото обхваща времето между Стария и Новия завет.
Старият завет приключва около 400 г. пр. Александър Велики почти завладява цивилизования свят и умира през 323 г. пр.н.е. След това империята му е разпределена между неговите генерали, които укрепват териториите и династиите си. Птолемей, един от неговите генерали, управлява в Египет. Селевк, друг от генералите му, управлява територия, която включва и Сирия. Тези генерали основават династии, които често воюват помежду си. Един поглед върху картата ще потвърди несигурното положение на Израел, разположен между териториите на Птолемеите и Селевкидите.
Птолемеевото управление на Израел (Палестина) е толерантно към еврейските религиозни практики. В крайна сметка обаче династията на Селевкидите установява контрол над областта и започва да ограничава еврейските религиозни практики. През 175 г. пр.н.е. на власт идва селевкидският цар Антиох IV. Той избира за себе си титлата Епифан, което означава "знаменит бог". Започва сериозно преследване на евреите. Той забранил еврейските религиозни практики (включително спазването на законите за храната) и наредил да се почита Зевс. Върховният му акт на оскверняване е да принесе в жертва на Зевс прасе в храма в Йерусалим през 167 г. пр. Нещата са подготвени за Юда Макавей и неговия бунт.
Вярната еврейска опозиция през цялото време е била подмолно течение, но откритият акт на оскверняване, извършен от Антиох, я изважда на повърхността. Мататия, еврейски свещеник, оглавява организираната съпротива заедно с петимата си синове: Йоан Гади, Симон Таси, Елеазар Аваран, Йонатан Афус и Юда Макавей. Мататия започва въстанието, като пречи на един евреин да принесе жертва на езически бог и след това убива офицер на царя. Заедно със семейството си той избягва на хълмовете, където към него се присъединяват много други верни евреи. Оттам те водят партизанска война срещу Селевкидите. След смъртта на Мататия през 166 г. пр.н.е. синът му Юда Макавей поема командването на въстанието. Той вижда себе си като водач, подобен на Мойсей, Исус Навин и Гедеон.
Под ръководството на Юда Макавей въстанието продължава успешно и евреите успяват да превземат Йерусалим и да осветят отново храма през ок. 164 г. пр. (Оттам Юда Макавей пренася войната в Галилея, за да си възвърне цялата еврейска територия. През 164 г. Антиох Епифан умира, а неговият син и наследник Антиох Евпатор се съгласява да сключи мир и да позволи възобновяването на еврейските практики. Скоро след това обаче войната се възобновява и Юда търси и получава помощ от зараждащата се власт на Рим, за да отхвърли окончателно контрола на Селевкидите. Юда Макавей умира около 161 г. и е наследен от брат си Йонатан. Накрая, под ръководството на Йонатан, около 153 г. е сключен мир със селевкидския цар Александър Балас.
Въпреки факта, че Юда Макавей нито започва въстанието, нито го довежда докрай, той се смята за централна фигура в него. Името Макавей произлиза от еврейската дума за "чук" и той често е наричан "Юда Чукът". След смъртта му, Макавей се превръща във фамилно име, така че братята му и дори баща му се наричат "Макавеите" (наричани още Хасмонеите), а въстанието се нарича "Макавейското въстание".
Историята на въстанието, водено от Юда Макавей, е описана в "Юдейски древности" на Йосиф Флавий и в апокрифните книги 1 и 2 Макавеи.
English
Кой е бил Юда Макавей?