Въпрос
Защо Исус нарича ханаанка, куче?
Отговор
В Матей 15:21-28 Исус среща една ханаанка, която го моли да излекува дъщеря ѝ. Първоначално Исус отхвърля молбата ѝ, като казва: "Не е прилично да се вземе хлябът на децата и да се хвърли на кученцата" (Матей 15:26). Извадено от контекста, и особено на български език, е лесно да приемем това за обида. В хода на историята обаче е ясно, че Исус създава метафора, предназначена да обясни приоритетите на Неговото служение. Той също така дава важен урок на учениците Си.
По времето на Исус евреите понякога наричат езичниците "кучета". На гръцки тази дума е kuon, което означава "див кур" (Матей 7:6; Лука 16:21; Филипяни 3:2). Неевреите били смятани за толкова недуховни, че дори присъствието им можело да направи човека церемониално нечист (Йоан 18:28). Голяма част от служението на Исус обаче е свързана с обръщане на очакванията и предразсъдъците с главата надолу (Матей 11:19; Йоан 4:9-10). Според разказа на Матей Исус напуска Израил и отива в Тир и Сидон, които са територия на езичниците (Матей 15:21). Когато хананейката се приближава и многократно моли за изцеление, учениците се дразнят и молят Исус да я отпрати (Матей 15:23).
В този момент Исус обяснява настоящата Си служба по начин, който е разбираем както за жената, така и за наблюдаващите я ученици. По това време Неговото задължение е било към израилтяните, а не към езичниците (Матей 15:24). Безразсъдното отнемане на вниманието Му от Израил, в нарушение на мисията Му, би било като баща, който отнема храна от децата си, за да я хвърли на домашните им любимци (Матей 15:26). Точната дума, която Исус използва тук, на гръцки език е kunarion, което означава "малко куче" или "домашен любимец". Това е напълно различна дума от термина kuon, използван за обозначаване на недуховни хора или на "нечисто" животно.
Исус често изпитва хората, за да докаже намеренията им, често чрез въпроси или предизвикателства (вж. Йоан 4:16-18; и 4:50-53). Подобен е и отговорът Му към ханаанка. Изпитвайки я, Исус отхвърля молбата ѝ и обяснява, че тя няма легитимно очакване за Неговата помощ. Жената обаче изживява принципа, който самият Исус преподава в притчата за упоритата вдовица (Лука 18:1-8). Нейният отговор доказва, че тя напълно е разбирала какво казва Исус, но е била достатъчно убедена, за да поиска все пак (Матей 15:27). Исус признава нейната вяра - нарича я "голяма" - и удовлетворява молбата ѝ (Матей 15:28).
Така че, както според контекста, така и според езика, Исус не говори за ханаанка като за "куче", нито пряко, нито косвено. Той не е използвал епитет или расова обида, а е изтъквал приоритетите, които са Му били дадени от Бога. Той също така изпитва вярата на жената и дава важен урок на учениците Си.
English
Защо Исус нарича ханаанка, куче?