settings icon
share icon
Въпрос

Кои са били асирийците в Библията?

Отговор


Асирийците са жителите на държава, която се превръща в могъща империя, доминираща в библейския Близък изток от девети до седми век пр. Те завладяват територия, която обхваща днешните Ирак, Сирия, Йордания и Ливан. През VII в. пр. н. е. Асирия окупира и контролира източните брегове на Средиземно море. Столицата на Асирия е Ниневия - един от най-великите градове на древността. Разкопките в Месопотамия потвърждават библейското описание, че за обиколката на този град са били необходими три дни път (Йона 3:3). Асирийците били свиреп и жесток народ, който не проявявал особена милост към завладените от него (2 Царе 19:17).

Асирийците са трън в очите на Израил. Започвайки през 733 г. пр.н.е. при цар Тилгат-Пилесер, Асирия завладява земите на Северното царство и отвежда жителите му в изгнание (2 Царе 15:29). По-късно, от 721 г. пр. н. е., асирийският цар Шалманезер обсажда столицата на Израил, Самария, и тя пада три години по-късно (2 Царе 18:9-12). Това събитие изпълнява пророчеството на Исая, че Бог ще използва Асирия като "жезъл на Своя гняв" (Исая 10:5-19); т.е. Асирийската империя изпълнява Божия съд срещу идолопоклонническите израилтяни. Суверенният Бог има пълната заслуга като източник на властта на Асирия (сравни Исаия 7:18; 8:7; 9:11 и Даниил 4:17). В светската история е записано, че през 703 г. пр. н. е. Асирия под ръководството на цар Сенахериб потушава голямо халдейско въстание.

Като се има предвид асирийската заплаха срещу Израел, разбираемо е, че пророк Йона не иска да пътува до Ниневия (Йона 1:1-3). Когато в крайна сметка пристига в асирийската столица, Йона проповядва предстоящия Божи съд. След като чуват посланието на Йона, асирийският цар и целият град Ниневия се покайват и Бог отклонява гнева Си за известно време (Йона 3:10). Божията благодат се разпростира дори върху асирийците.

През четиринадесетата година от царуването на Езекия, през 701 г. пр.н.е., асирийците под командването на Сенахериб превземат 46 от укрепените градове на Юда (Исая 36:1). След това обсаждат Йерусалим - асирийският цар гравира на стелата си, че е хванал юдейския цар като птица в клетка в собствената му страна.

Въпреки това че, армията на Сенахериб окупира Юда до самия праг на Йерусалим и въпреки че, емисарят на Сенахериб Рабсакех се хвали срещу Бога и Езекия (Исая 36:4-21), Асирия е отблъсната. Езекия се моли и Бог обещава, че асирийците никога няма да стъпят в града (Исая 37:33). Бог избива 185 000 души от асирийската войска за една нощ (Исая 37:36), а Сенахериб се връща в Ниневия, където е убит от собствените си синове, докато се покланя на своя бог Нисрох (Исая 37:38).

През 612 г. пр.н.е. Ниневия е обсадена от съюз на мидийци, вавилонци и скити и градът е напълно разрушен, така че дори местоположението му е забравено, докато британският археолог сър Остин Лерд не започва да го открива през XIX век. Така с възхода на Вавилонската империя Асирия изчезва от страниците на историята.

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Кои са били асирийците в Библията?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries