settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o wątpliwościach?

Odpowiedź


Zwątpienie jest doświadczeniem wspólnym dla wszystkich ludzi. Nawet ci, którzy wierzą w Boga, czasami zmagają się z wątpliwościami i mówią tak jak człowiek z Ew. Marka w rozdziale 9: "Wierzę, pomóż niedowiarstwu memu" (werset 24). Niektórym ludziom zwątpienie bardzo przeszkadza; inni postrzegają je jako trampolinę do lepszego życia, a jeszcze inni jako przeszkodę, którą trzeba pokonać. Biblia ma coś do powiedzenia na temat przyczyn zwątpienia i podaje przykłady ludzi, którzy się z nim zmagali.

Klasyczny humanizm mówi, że wątpliwości, choć niewygodne, są absolutnie niezbędne do życia. René Descartes powiedział: "Jeśli chcesz być prawdziwym poszukiwaczem prawdy, konieczne jest, abyś przynajmniej raz w życiu wątpił, na ile to możliwe, we wszystkie rzeczy." Jest to podobne do tego, co powiedział założyciel buddyzmu: "Wątp we wszystko. Znajdź swoje własne światło". Jeśli skorzystamy z ich rad, będziemy musieli wątpić w to, co powiedzieli, co wydaje się raczej sprzeczne. Zamiast słuchać rad sceptyków i fałszywych nauczycieli, zobaczmy, co ma do powiedzenia Biblia.

Robocza definicja wątpliwości to "brak pewności, uważanie czegoś za nieprawdopodobne". Pierwsze wyrażenie wątpliwości w Biblii pojawia się w 1 Ks. Mojżeszowej w rozdziale 3, kiedy szatan skusił Ewę. Bóg wydał wyraźne polecenie dotyczące drzewa poznania dobra i zła oraz określił konsekwencje nieposłuszeństwa. Szatan wprowadził wątpliwości do umysłu Ewy, gdy zapytał: "Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie ze wszystkich drzew ogrodu wolno wam jeść?" Chciał, by nie miała zaufania do Bożego przykazania. Kiedy potwierdziła Boże przykazanie, z konsekwencjami włącznie, Szatan odpowiedział zaprzeczeniem, które jest silniejszym wyrażeniem wątpliwości: "Na pewno nie umrzecie". Wątpliwość jest narzędziem szatana, które sprawia, że nie ufamy Słowu Bożemu i uważamy Jego sąd za mało prawdopodobny.

Abyśmy nie myśleli, że możemy zrzucić całą winę na szatana, Biblia wyraźnie obarcza nas odpowiedzialnością za nasze własne wątpliwości. Kiedy Zachariasza odwiedził anioł Pański i powiedział mu, że będzie miał syna (Ew. Łukasza 1.11-17), zwątpił w dane mu słowo. Logicznie założył, że on i jego żona są zbyt starzy, aby mieć dzieci, a w odpowiedzi na jego wątpliwości anioł powiedział, że będzie niemy aż do dnia, w którym Boża obietnica się spełni (Ew. Łukasza 1.18-20). Zachariasz wątpił w Bożą zdolność pokonywania naturalnych przeszkód - wielu ludzi ma dziś takie same wątpliwości. Za każdym razem, gdy pozwalamy ludzkiemu rozumowi przyćmić wiarę w Boga, wynikiem jest grzeszne zwątpienie. Bez względu na to, jak logiczne mogą się wydawać nasze powody, Bóg uznał mądrość świata głupotą (1 Koryntian 1.20), a Jego pozornie głupie plany są znacznie mądrzejsze niż ludzkie. Wiara polega na ufaniu Bogu, nawet jeśli Jego plan jest sprzeczny z ludzkim rozumem lub doświadczeniem.

W przeciwieństwie do humanistycznego poglądu, że wątpliwości są niezbędne do życia, Biblia mówi, że wątpliwości niszczą życie. Jakuba 1.5-8 mówi nam, że kiedy prosimy Boga o mądrość, mamy prosić z wiarą, bez wątpliwości. Jeśli wątpimy w Bożą zdolność do odpowiedzi na naszą prośbę, jaki byłby sens proszenia w ogóle? Bóg mówi, że jeśli wątpimy, gdy prosimy, nie otrzymamy od Niego niczego, ponieważ jesteśmy niestabilni, "kto bowiem wątpi, podobny jest do fali morskiej, przez wiatr tu i tam miotanej" (Jakuba 1.6).

Lekarstwem na wątpliwości jest wiara, a wiara przychodzi przez słuchanie Słowa Bożego (Rzymian 10.17). Bóg dał nam Biblię jako świadectwo swoich dzieł w przeszłości, abyśmy mieli powód do zaufania Mu w teraźniejszości. "Wspominam dzieła Pańskie, Zaiste, wspominam twoje dawne cuda" (Psalm 77.12). Abyśmy mogli mieć wiarę w Boga, musimy uczyć się tego, co On powiedział. Kiedy już zrozumiemy, co Bóg uczynił w przeszłości, co obiecał nam w teraźniejszości i czego możemy oczekiwać od Niego w przyszłości, będziemy w stanie działać w wierze, a nie w zwątpieniu.

Najsłynniejszym wątpiącym w Biblii był Tomasz, który oświadczył, że nie uwierzy, że Pan zmartwychwstał, dopóki nie zobaczy i nie dotknie samego Jezusa (Ew. Jana 20.25-29). Kiedy później zobaczył Jezusa i uwierzył, otrzymał łagodną naganę: "Że mnie ujrzałeś, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli." List do Hebrajczyków 11.1 mówi: "A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy." Możemy mieć zaufanie nawet do rzeczy, których nie możemy zobaczyć, ponieważ Bóg udowodnił, że jest wierny, prawdziwy i jest w stanie uczynić co zechce.

English



Powrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o wątpliwościach?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries