settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o sierotach i wdowach?

Odpowiedź


Wdowy to kobiety, których mężowie zmarli, a sieroty to dzieci, których rodzice, z jakiegokolwiek powodu, nie są obecni w życiu dziecka. W czasach biblijnych główną przyczyną osierocenia dziecka była śmierć jego rodziców. Biblia ukazuje stosunek Boga do sierot i wdów: Bóg bardzo się o nie troszczy. Bóg nakazuje nam chronić i troszczyć się o sieroty i wdowy (Psalm 82.3).

Mężowie i ojcowie odgrywają niezastąpioną rolę w rodzinie. Gdy nie ma mężczyzny, żona i dziecko mogą cierpieć na wiele sposobów. Biblia mówi nam, że sam Bóg wypełnia rolę ochrony i opieki nad sierotami i wdowami. "Ojcem sierot i sędzią wdów Jest Bóg w swym świętym przybytku" (Psalm 68.6; tłum. Biblia Warszawska). W naszym świecie ci, którzy są bezradni, są często wykorzystywani przez tych, którzy myślą, że ujdzie im to na sucho. Jednak nic nie umknie uwadze Boga, który pomści sieroty i wdowy. "Westchnień biedaków wysłuchujesz, Panie; Utwierdzasz ich serca, nastawiasz uważnie ucha swego, Aby bronić prawa sieroty i uciśnionego, By człowiek z ziemi wzięty nie wzbudzał już postrachu" (Psalm 10.17-18).

Bóg nakazuje nam opiekować się sierotami i wdowami. Kiedy dał Prawo Mojżeszowi i Izraelitom, dał instrukcje, jak traktować sieroty i wdowy wśród nich - z surowymi konsekwencjami obiecanymi, jeśli nie wywiążą się z tej odpowiedzialności (zob. 2 Ks. Mojżeszowa 22.22-23). W Nowym Testamencie Jakub mówi, że dbanie o potrzeby sierot i wdów jest częścią pobożności "czystej i bez skazy" (Jakuba 1.27). Troska o tych, którzy są w potrzebie, nie jest opcjonalna dla naśladowców Chrystusa.

W 1 Tymoteusza Paweł przedstawia bardziej szczegółowe instrukcje dotyczące opieki nad wdowami (1 Tymoteusza 5.1-16). Po pierwsze, Paweł kładzie nacisk na to, by rodzina wdowy opiekowała się nią, zamiast pozostawiać to wszystko kościołowi. "Jeżeli zaś która wdowa ma dzieci lub wnuki, to niech się one najpierw nauczą żyć zbożnie z własnym domem i oddawać rodzicom, co im się należy; to bowiem podoba się Bogu" (1 Tymoteusza 5.4; tłum. Biblia Warszawska). Paweł poucza, że aby wdowa mogła być wspierana przez lokalny kościół, musi mieć ukończone 60 lat, być wierna swojemu mężowi i prowadzić pobożne życie. Nie może też mieć żadnego członka rodziny, który mógłby się nią zaopiekować (1 Tymoteusza 5.9-10). Najważniejsze jest to, że wszystkie wdowy powinny otrzymywać opiekę, której potrzebują, bez nadmiernego obciążania kogokolwiek odpowiedzialnością.

Nie powinniśmy postrzegać opieki nad sierotami i wdowami jako przykazania od Boga, które musimy wypełnić "bo inaczej". Służenie sierotom i wdowom oraz stawanie w ich obronie niesie ze sobą ogromne błogosławieństwo. Zastanawiając się nad tym, jaka powinna być nasza postawa wobec sierot i wdów wokół nas, warto pamiętać, że wszyscy zostaliśmy adoptowani do Bożej rodziny przez Jezusa Chrystusa (Efezjan 1.3-7) i poślubieni Chrystusowi (Efezjan 5.32; Ks. Objawienia 19.7). Naszą radością i przywilejem jest partnerstwo z Bogiem w kochaniu, służeniu i chronieniu sierot i wdów pośród nas.

English



Powrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o sierotach i wdowach?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries