settings icon
share icon
Pytanie

Kiedy muzykę można uznać za muzykę chrześcijańską?

Odpowiedź


Niestety, nie ma uniwersalnej definicji tego, jakie konkretne cechy musi posiadać piosenka, aby można ją było uznać za "chrześcijańską". Oto kilka opinii:

- Tekst piosenki musi odzwierciedlać prawdę biblijną.

- Tekst piosenki musi bezpośrednio wychwalać Boga/Jezusa.

- Piosenka musi wspominać o Bogu/Jezusie.

- Piosenka musi być napisana dla chrześcijan, a nie jako narzędzie ewangelizacyjne.

- Tekst piosenki musi bezpośrednio zwracać się do Boga, a nie do innych ludzi.

- Piosenka musi być całkowicie nowa, nie może być coverem świeckiej piosenki.

- Piosenka ma być odtwarzana w kościele, a nie poza nim.

- Melodia musi być najważniejsza, a rytm stonowany.

- Piosenka musi być napisana i wykonywana wyłącznie przez dojrzałych chrześcijan.

- Mężczyźni śpiewający piosenkę muszą mieć krótkie włosy, a kobiety długie.

Istnieje kilka aspektów piosenki, które mogą wpływać na jej kategoryzację jako "muzyki chrześcijańskiej", ale te kwalifikatory sugerują prawie tyle samo problemów, co rozwiązań. Wiele z nich skupia się na wszystkim, z wyjątkiem przesłania piosenki.

Muzyka chrześcijańska - autorzy/wykonawcy

Wielu uważa, że piosenka jest "chrześcijańska" tylko wtedy, gdy jest wykonywana przez artystę z chrześcijańskiego nurtu muzycznego i puszczana w chrześcijańskich stacjach radiowych. Jeśli jednak słowa piosenki napisanej i wykonanej przez chrześcijan dla chrześcijańskiej publiczności błędnie interpretują Pismo Święte, to czy nadal można ją uznać za "muzykę chrześcijańską"? Czy lekko zmodyfikowany cover świeckiej piosenki wykonany przez chrześcijańskiego artystę dla chrześcijańskiej publiczności może być uznany za "muzykę chrześcijańską"? A co z piosenkami napisanymi i wykonywanymi przez kogoś, kto kiedyś był artystą chrześcijańskim, a teraz prowadzi niebiblijny styl życia? Jeśli słowa piosenki przekazują duchową prawdę, to czy pochodzenie piosenki ma znaczenie?

Są też piosenki, które odzwierciedlają duchową prawdę, ale nie zostały napisane specjalnie dla społeczności chrześcijańskiej. Wiele z tych piosenek jest wykonywanych przez osoby, które mają podstawową wiedzę na temat chrześcijaństwa, ale są w okresie poszukiwania tego, w co wierzą. Istnieją również zespoły poświęcone karierze w muzyce świeckiej, które składają się z członków, którzy twierdzą, że mają relacje z Jezusem. Podczas gdy członkowie zespołu twierdzą, że nie są w "chrześcijańskim" zespole, ich wiara naturalnie i nieuchronnie ujawnia się w ich słowach. Są też zespoły pomiędzy- zespoły, które przeszły na rynek świecki bez uszczerbku dla swojej wiary.

To wszystko pokazuje, że postawa piosenkarzy/autorów tekstów czy ich wiara w Boga niekoniecznie decydują o tym, czy dana piosenka jest "chrześcijańska".

Muzyka chrześcijańska - rytm

Istnieje linia nauczania, która mówi, że niektóre uderzenia perkusji przemawiają do ciała i mogą przyciągać demoniczną aktywność. Zwolennicy posuwają się nawet do stwierdzenia, że zestawy perkusyjne (z kilkoma bębnami i talerzami) nie powinny być dozwolone w kościele. Niektóre przykłady rzekomo "złych" uderzeń perkusji to:

- Synkopa: nieoczekiwane podkreślenie w takcie, ciągłe lub sporadyczne. Synkopa była używana w muzyce europejskiej od czasów średniowiecza (Bach, Handel, Haydn itp.) i jest bardzo powszechna w różnych stylach muzycznych, od ragtime'u przez rock po ska [ska- styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. na Jamajce; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu- wyjaśnienie od tłum. cytat za Wikipedią]. Za każdym razem, gdy takt pojawia się nieco za późno lub za wcześnie, mamy do czynienia z synkopą.

- Pulsowanie: gdy główny rytm jest w ósemkach lub szybszy. Muzyka techno często ma pulsujący rytm.

- Polirytmiczny: gdy rytm konsekwentnie zawiera dwa różne takty (takie jak 2/4 i 6/8) w tym samym czasie. Takie taktowanie jest używane w Szóstym Kwartecie Smyczkowym Beethovena i Dwunastej Sonacie Fortepianowej Mozarta. Odmiana rytmu polirytmicznego, rytm krzyżowy, jest szeroko stosowana w muzyce subsaharyjskiej. Rytmy polirytmiczne są również często spotykane w jazzie.

Prawdą jest, że rytmy bębnów były używane w pogańskich ceremoniach religijnych od tysiącleci. Ale bębny były również używane w ceremoniach żydowskich ("bębenek" z 2 Ks. Mojżeszowej 15.20, 1 Ks. Samuela 18.6 i Psalmu 81.2 był podobny do naszego tamburynu). To nie rytm przyciąga uwagę demonów, ale intencje uczestników. Jak na ironię, to właśnie wolniejsze, miarowe uderzenia bębnów mogą sprawić, że słuchacz straci czujność i wpadnie w stan podobny do transu. Chociaż prawdą jest, że kościelni specjaliści od nagłośnienia na całym świecie mają szczególne wyzwanie w tłumieniu głośności bębnów, Biblia nigdy nie przestrzega przed rytmem bębnów.

Muzyka chrześcijańska - instrumenty

Istnieje kilka wyznań kościelnych, które nie zezwalają na używanie instrumentów muzycznych podczas nabożeństw, ponieważ, jak twierdzą, instrumenty nie są wspomniane w Nowym Testamencie. Jest to argument milczenia, który z logicznego punktu widzenia jest słabym argumentem. Biorąc pod uwagę różnorodne odniesienia do instrumentów w kontekście kultu Starego Testamentu, wydaje się, że Bóg lubi instrumenty muzyczne. Ponadto "tworzenie melodii" w Efezjan 5.19 odnosi się dosłownie do szarpania struny instrumentu muzycznego, takiego jak harfa. Biblia pozostawia chrześcijanom swobodę korzystania z instrumentów.

Muzyka chrześcijańska - teksty

Jeśli Biblia pozostawia użycie instrumentów i rodzaj rytmu osobistym preferencjom, a autor/piosenkarz nie jest decydującym wyznacznikiem "muzyki chrześcijańskiej", to pozostaje tekst. Słowa mogą i powinny wyrażać duchową prawdę. Kolosan 4.6 mówi, że wszystkie nasze rozmowy powinny być "zawsze uprzejma, zaprawiona solą". Efezjan 4.29 mówi, że nasze słowa powinny być budujące - powinny wzmacniać innych.

Ale czy teksty piosenek mogą być "chrześcijańskie"? Z technicznego punktu widzenia nie. Chrześcijanin oznacza "naśladowcę Chrystusa". To może odnosić się tylko do osoby - nie do piosenki, książki czy firmy. Pojęcia te są nieadekwatne, bo lepiej byłoby określić tekst piosenki "opartym na przesłaniu biblijnym" lub "wspierającym biblijne wartości".

Wciąż jednak piosenki z tekstami opartymi na Biblii są błogosławieństwem. Pomagają nam one medytować nad Bożym Prawem (Psalm 119.48); rozmyślać nad tym, co prawdziwe, godne i piękne (Filipian 4.8); a nawet modlić się bez ustanku (1 Tesaloniczan 5.17). Jeśli autor lub wykonawca nie jest doskonałym wzorem do naśladowania, ma to znaczenie tylko wtedy, gdy ta wiedza odwraca uwagę słuchacza od przesłania piosenki. Jeśli rytm perkusji jest rozpraszający dla jednej osoby, może ona wielbić Pana muzyką bez bębnów. Pieśń pochwalna a cappella może być tak samo wielbiąca jak ta z akompaniamentem instrumentalnym. To kwestia osobistych preferencji. Bóg dał nam muzykę, aby cieszyć się nią i by nas wzmacniać. Jak mówi Psalm 40.3: "Włożył w usta moje pieśń nową, Pieśń pochwalną dla Boga naszego. Ujrzy go wielu i ulęknie się, I ufać będą Panu" (tłum. Biblia Warszawska).

English



Powrót na polską stronę główną

Kiedy muzykę można uznać za muzykę chrześcijańską?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries