settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o zarozumiałości?

Odpowiedź


Zarozumiałość to nadmierna duma z samego siebie. Zarozumiali ludzie uwielbiają mówić o sobie i swoich osiągnięciach, okazując mniej szacunku dla osiągnięć innych. Zarozumiali ludzie często przypisują sobie zasługi za każdą dobrą rzecz, którą Bóg uczynił w ich życiu i uważają się za z natury lepszych od większości innych ludzi. Biblia kieruje ostre słowa do osób zarozumiałych, ponieważ pycha przeszkadza im we wszystkim, co Bóg chce uczynić w nas i przez nas.

Musimy zauważyć różnicę między zdrową samooceną a grzeszną zarozumiałością. Niektórzy uważają, że bycie dumnym z jakiegokolwiek osiągnięcia jest złe i mogą posunąć się do skrajności umniejszając swoją wartość. Jednak poniżanie samego siebie to po prostu pycha. Przybiera pozę pokory, ale w rzeczywistości jest kolejnym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. Media społecznościowe są wizytówką tego rodzaju zarozumiałości. Na przykład kobieta publikuje uwodzicielskie selfie z komentarzem: "Czuję się dziś taka brzydka". Co się dzieje? W ciągu kilku chwil jej post zalewa lawina stwierdzeń przeciwnych. Zarozumiałość czasami nosi maskę, a zarozumiali ludzie zwykle wiedzą, jak łowić komplementy, wyglądając przy tym na pokornych.

Saul jest biblijnym przykładem zarozumiałego człowieka. Biblia opisuje go: "Nie było w całym Izraelu piękniejszego od niego" (1 Ks. Samuela 9.2). Bóg wybrał Saula na pierwszego króla Izraela i miał on przed sobą wspaniałą przyszłość, jeśli tylko będzie posłuszny Panu. Ale zarozumiałość Saula rosła wraz z jego popularnością i nie zajęło mu dużo czasu, aby uzurpować sobie Boży autorytet w swoim życiu i podejmować decyzje, które stawiały go w dobrym świetle wśród ludzi. Zamiast być całkowicie posłusznym Bogu, Saul uznał, że wie lepiej. 1 Ks. Samuela rozdział 15 opowiada o tym, jak Saul odsuwał się od Bożej łaski.

Pokora jest przeciwieństwem zarozumiałości, a C.S. Lewis podał jej doskonałą definicję: "Pokora to nie myślenie gorzej o sobie. Pokora to myślenie o sobie mniej". Zarozumialcy nieustannie myślą o sobie. Mogą ukrywać tę obsesję na własnym punkcie za pomocą lekceważących uwag ("Nie sądzę, że kiedykolwiek pójdzie mi tak dobrze, jak ostatnio"), ale nie mogą ukryć faktu, że ich głównym zainteresowaniem jest własne "ja". Aby przezwyciężyć zarozumiałość, musimy być gotowi spojrzeć na siebie uczciwie, tak jak widzi nas Bóg. Musimy pogodzić się z faktem, że nie jesteśmy centrum wszechświata; musimy uznać rzeczywistość, że nikt nie ma na naszym punkcie takiej obsesji jak my. Leczymy naszą zarozumiałość, przenosząc wzrok z lustra na twarz Jezusa. "On musi wzrastać, ja zaś stawać się mniejszym" (Ew. Jana 3.30; tłum. Biblia Warszawska).

Zarozumiałość jest jedną z cech niegodziwych ludzi w dniach ostatecznych (2 Tymoteusza 3.1-5). Zarozumiałość leży u podstaw większości grzechów, ponieważ wybieramy podobanie się sobie zamiast podobania się Bogu lub pomagania komuś innemu. Natomiast Filipian 2.3 poucza nas: "I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie" (tłum. Biblia Warszawska). Nikt z nas nie potrafi tego robić w sposób naturalny. Nasza grzeszna natura chce stawiać siebie na pierwszym miejscu. Ale w mocy Ducha Świętego możemy celowo uniżać się i zgadzać się z Bogiem co do naszej wartości (1 Piotra 5.6; Jakuba 4.10). Przez wiarę możemy rozwijać zdrowy obraz siebie, który błogosławi Pana i ludzi wokół nas.

English



Powrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o zarozumiałości?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries