settings icon
share icon
Запитання

Що слід використовувати для причастя – вино чи виноградний сік?

Відповідь


Що слід використовувати для причастя – вино чи виноградний сік?

Відповідь: Питання про те, чи можна подавати та / або вживати вино під час причастя, викликає справедливі суперечки серед християн. Розглядаючи цю тему, давайте не будемо залишати без уваги дещо важливіше – те, що рідина в чаші символізує пролиту кров нашого Господа і Спасителя, Який установив Новий Завіт.

По-перше, розгляньмо тему вина у Святому Письмі. Те, що вино вживалося в часи Старого Завіту, абсолютно очевидно. Ми вперше бачимо його використання (неправильне), коли Ной сп’янів та осоромився (Буття 9:21). Потім цар Мелхиседек подавав вино Аврамові (Буття 14:17-18). У книзі Вихід 29:40 Бог велить використовувати вино як частину системи жертвоприношень. Коли Давид став царем, його люди бенкетували протягом трьох днів з їжею та вином (1 Хронік 12:38-40). Псалом 103:15 говорить нам, що Бог, насправді, створив вино, бо ж «вино звеселяє серце людини» (тут і далі – Четвертий переклад Українського Біблійного Товариства). Нам також обіцяно, що Господь одного разу влаштує свято для Свого народу – «бенкет», на якому: «Питимуть радість, питимуть вино» (Ісаї 25:6).

У Новому Завіті першим із чудес Ісуса було перетворення води на вино на весіллі в Кані Галілейській (Івана 2:1-11). І наш Господь не тільки пив вино Сам (Луки 7:34), але й сказав, що питиме його з нами на небесах (Матвія 26:29). Крім того, апостол Павло казав Тимофію: «Води більше не пий», закликаючи вживати трохи вина, щоб поліпшити стан свого шлунку (1 Тимофію 5:23).

(Незважаючи на часті посилання Біблії на вживання вина, зрозуміло, що пияцтво категорично неприйнятне. Послання Ефесянам 5:18 повідомляє про це досить лаконічно: «І не впивайтеся вином, в якому розпуста».)

Отже, прихильники вживання вина під час причастя мають достатньо віршів зі Святого Письма на підтримку своєї позиції, а вищенаведені приклади (за винятком Ноя) показують, що у вживанні вина в належний спосіб і в помірних кількостях, насправді, може не бути нічого поганого.

Ті, хто вважає, що вино не слід використовувати під час причастя, також надають переконливі аргументи й цитують деякі вірші з Біблії. Прочитайте, наприклад, застереження щодо вина у Притчах 4:17; 20:1 і 23:29-32. У книзі Левітів 10:9 Господь промовляє до Аарона, щоб він і його сини не пили вина перед тим, як увійти в намет свідчення – під страхом смертної кари.

Отже, що має бути на Вечері Господній – вино чи виноградний сік? Немає твердого та чіткого біблійного правила щодо того, що є кращим або більш прийнятним. Насправді, в текстах про Господню Вечерю ніколи не згадуються «вино» чи «виноградний сік» – у них просто говориться про «чашу». Однак, слід враховувати деякі практичні аспекти. Якщо наявність алкоголю може будь-яким чином відволікати від того, що насправді важливо, тоді це може бути приводом для занепокоєння. Звичайно, жодна церква не хоче, аби хтось відмовлявся від причастя через переконання проти вживання алкоголю. Вказівка Христа для церкви є такою: «Робіть це щоразу, коли будете пити (з неї – чаші), – на спомин про Мене!» (1 Коринтянам 11:25). Було б сумно, якби наявність вина змусила когось відволіктися і, тим самим, проігнорувати вказівку Христа.

Ніде у Слові Божому ми також не бачимо вимог щодо ступеня бродіння напою в чаші. Однак якщо хтось має тверду думку щодо того, що найкраще прославляє Спасителя, то немає нічого поганого в тому, щоб дотримуватися свого переконання. Але нам слід бути обережними, щоб не забути те, що саме є чашею, і не засуджувати брата чи сестру в Христі за їх особисту думку.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що слід використовувати для причастя – вино чи виноградний сік?
© Copyright Got Questions Ministries