settings icon
share icon
Запитання

Хто такий Молох?

Відповідь


Як і в багатьох інших випадках древньої історії, точне походження поклоніння Молоху невідоме. Вважається, що ім'я «Молох» походить від фінікійського «млк», що позначало вид жертви, принесеної для підтвердження або звільнення від обітниці. «Мелех» єврейською мовою означає «цар». В ізраїльтян було звичною практикою об'єднувати імена язичницьких богів із голосними єврейського слова, яке означало сором або ганьбу, – «бошет». Саме так богиня родючості та війни Астарта стала Ашторет. Комбінація «млк», «мелех» і «бошет» дає «Молех» (одна з варіацій імені цього божества; також зустрічаються Мілкім, Мілком, Малик), що можна інтерпретувати як «правитель ганебної жертви». Ашторет вважалася його дружиною, тому недивно, що ритуальна проституція була важливою складовою поклоніння і Молоху.

Фінікійці населяли Ханаан (сучасні Ліван, Сирія та Ізраїль) між 1550 і 300 рр. до н.е. Крім розпусних ритуалів, поклоніння Молоху включало в себе жертвоприношення або «проводження дітей через вогонь». Дослідники вважають, що ідолами цього божества були гігантські металеві статуї людини з головою бика. У кожного ідола був отвір у черевній порожнині, а також, швидше за все, витягнуті передпліччя, що формували своєрідні напрямні в отвір. Усередині або навколо статуї розпалювався вогонь і немовлят клали в обійми статуї або в отвір. Приносячи в жертву свого первістка, пара вважала, що Молох забезпечить фінансове благополуччя всієї родини та майбутніх дітей.

Поклоніння Молоху не обмежувалося Ханааном. На монолітах Північної Африки були знайдені написи «млк» – часто написані «млк'мр» і «млк'дм», що може означати «жертва ягняти» і «жертва людини». Згодом там Молох був перейменований на Кроноса. Віра в цього бога потрапила до Карфагену, і з часом грецька міфологія перетворила його на титана та батька Зевса. Молох пов'язаний і іноді порівнюється з Ваалом, хоча слово «баал» також використовується для позначення будь-якого бога чи правителя.

У книзі Буття, розділ 12, повідомляється, як Авраам послухався Божого заклику перейти до Ханаану. І хоча людські жертви не практикувалися в його рідному Урі, вони були поширені на новому місці. Через деякий час Бог сказав Авраамові принести в жертву його сина Ісака (Буття 22:2). Але за допомогою цього випадку Він продемонстрував Свою відмінність від місцевих ханаанських богів, таких як Молох, – Бог Авраама ненавидів людські жертви. Господь звелів пощадити Ісака, і патріарх замість нього приніс у жертву барана (Буття 22:13). Бог також використав цей випадок як ілюстрацію того, що в майбутньому Він віддасть Свого Сина в жертву за нас.

Через п'ятсот років після Авраама Ісус Навин вивів ізраїльтян із пустелі, щоб успадкувати Обіцяну землю. Господь знав, що ізраїльтяни були незрілими та легко відволікалися від поклоніння Йому, єдиному істинному Богові (Вихід 32). Ще до того, як ізраїльтяни ввійшли у Ханаан, Він застеріг їх від поклоніння Молоху (Левит 18:21) та неодноразово закликав знищити народи, які поклонялися цьому божеству. Ізраїльтяни знехтували цими попередженнями. Навіть Соломон, наймудріший із правителів, піддався впливу цього культу та спорудив місця поклоніння Молоху та іншим богам (1 Царів 11:1-8). Поклоніння відбувалося на «пагорках» (висотах) (1 Царів 12:31), а також у вузькій ущелині за межами Єрусалиму, що звалася долиною «Гінномового сина» (2 Царів 23:10).

Незважаючи на поодинокі зусилля благочестивих царів, поклоніння Молоху не було викорінено аж до вавилонського полону. (Хоча вавилонська релігія була пантеїстичною і включала астрологію та ворожіння, людські жертвоприношення в ній не практикувалися.) Певним чином змішання ізраїльтян із великою язичницькою цивілізацією змогло остаточно звільнити їх від поклоніння неправдивим богам. Коли євреї повернулися на свою землю, вони знову присвятили себе Господу, а долина Гіннома перетворилася на місце спалювання сміття та тіл страчених злочинців. Ісус використовував образи цієї долини – вічно палаючий огонь, який поглинає незліченні людські жертви – для опису пекла, де ті, хто відкидає Бога, горітимуть протягом вічності (Матвія 10:28).

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Хто такий Молох?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries