settings icon
share icon
Запитання

Яким є Бог?

Відповідь


Е.У. Тозер написав: «''Яким є Бог?''. Якщо в цьому питанні ми маємо на увазі ''На що Бог схожий?'', – то відповіді немає. Якщо ж ми маємо на увазі: ''Що Бог відкрив про Себе, що може зрозуміти побожний розум?'', – то я вважаю, що існує вичерпна та достатня відповідь».

Тозер правий у тому, що ми не можемо знати, яким є Бог сам по собі. У книзі Йова говориться: «Чи ти Божу глибінь дослідиш, чи знаєш ти аж до кінця Всемогутнього? Вона вища від неба, – що зможеш зробити? І глибша вона за шеол, – як пізнаєш її?» (Йова 11:7-8).

Однак ми можемо спитати, що Бог відкрив про Себе у Своєму Слові та творінні, що може осягнути «побожний розум». Коли Господь відправляв Мойсея до єгипетського фараона, щоб вимагати звільнення ізраїльтян, той cпитав у Нього: «Ото я прийду до Ізраїлевих синів та й скажу їм: ''Бог ваших батьків послав мене до вас'', то вони запитають мене: ''Яке Ім'я Його?'' Що я скажу їм?» (Вихід 3:13). Відповідь, яку Бог дав Мойсею, була простою, але абсолютно вичерпною: «І сказав Бог Мойсеєві: ''Я Той, що є''. І сказав: ''Отак скажеш Ізраїлевим синам: Сущий послав мене до вас''» (Вихід 3:14).

Це говорить про те, що Бог є самим існуванням, або тим, що дехто називає чистою дійсністю. У чистій дійсності «Є» не може не існувати. Інакше кажучи, багато речей можуть володіти існуванням (наприклад, люди, тварини, рослини), але саме існування може бути лише одне. Все інше має «існування», але тільки Бог є Сущим. Це приводить нас до щонайменше п'яти істин про те, яким є Бог:

По-перше, лише Він є самоіснуючою істотою та першопричиною існування всього іншого. В Івана 5:26 сказано просто: «має Отець життя Сам у Собі». Павло проповідував про Бога: «Він не вимагає служіння рук людських, ніби в чомусь Він мав би потребу, бо Сам дає всім, і життя, і дихання, і все» (Дії 17:25).

По-друге, Бог – необхідна істота, та, чиє небуття неможливе. Лише Він є необхідною істотою; всі інші – залежні істоти, тобто вони можуть і не існувати. Якби ж Він не існував, то й нічого іншого не існувало би. Лише через Нього все існує в даний час – факт, про який стверджує Йов: «Коли б Він до Себе забрав Своє серце, Свій дух, і Свій подих до Себе забрав, – всяке тіло погинуло б вмить, а людина повернулася б на порох!» (Йова 34:14-15).

По-третє, Господь – особистісна істота. Це словосполучення не просто описує особу (наприклад, смішну, цікаву тощо); воно швидше означає «наявність намірів» у неї. Бог – цілеспрямована істота, що має волю, створює та керує подіями для Свого задоволення. Пророк Ісая писав: «Пам'ятайте про давнє, відвічне, бо Я Бог, і немає більш Бога, й нікого, як Я, що звіщаю кінець від початку, і наперед – що не сталося ще, і що говорю: ''Мій замір відбудеться, і всяке жадання Своє Я вчиню''» (Ісаї 46:9-10).

По-четверте, Бог – триєдина істота. Ця істина є таємницею, але все Святе Письмо говорить про це. У Біблії чітко сказано, що є лише один Бог: «Слухай, Ізраїлю: Господь, Бог наш – Господь один!» (Повторення Закону 6:4). Але вона також повідомляє, що Він існує у множині. Перед Своїм вознесінням на небо Ісус наказав учням: «Тож ідіть, і навчіть всі народи, христячи їх в Ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа» (Матвія 28:19). Зверніть увагу на «Ім'я» в однині; тут не сказано «в імена», що припускало би трьох богів. Існує одне Ім'я, що належить трьом Особам, які складають Божество.

Святе Письмо в різних місцях чітко називає Богом Отця, Ісуса та Святого Духа. Наприклад, той факт, що Христос існує самостійно та є першопричиною всього, викладається в перших віршах Євангелія від Івана: «Усе через Нього повстало, і ніщо, що повстало, не повстало без Нього. І життя було в Нім» (Івана 1:3-4). У Біблії також говориться, що Ісус є необхідною істотою: «А Він є перший від усього, і все Ним стоїть» (Колосянам 1:17).

По-п'яте, Бог – любляча істота. Так само, як багато що може володіти існуванням, але лише одне є самим існуванням, люди й інші живі істоти можуть мати та відчувати любов, проте лише одне є самою любов'ю. В 1 Івана 4:8 міститься просте онтологічне твердження: «Бог є любов!».

Яким же є Бог? Він – єдиний, хто може сказати: «Я Той, що є». Бог – це чисте існування, самоіснування та джерело всього, що має існування. Він є єдиною необхідною істотою, цілеспрямованою, особистісною, і володіє як єдністю, так і множинністю.

Господь також є любов. Він запрошує вас шукати та знаходити Його любов до вас в Його Слові та житті Ісуса Христа – Того, Хто помер за ваші гріхи і проклав шлях до вічного життя з Ним.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Яким є Бог?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries